Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 21-10-2020 15:45

Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu online olarak başladı

Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu online olarak başladı

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde online olarak başladı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kazak Kızlar Pedagoji Milli Üniversitesi, M. Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Bakü Avrasya Üniversitesinin ortaklığı ile düzenlenen VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu online olarak “Ortak Tarih Yazımı” teması ile başladı.
KORAŞ: SEMPOZYUMU GELECEK YIL DA NİĞDE’DE YAPMAK ARZUSUNDAYIZ
VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hikmet Koraş’ın açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. Hikmet Koraş konuşmasında, sempozyumu son ana kadar Üniversitemizde yüz yüze gerçekleştirmek istediklerini ancak pandemi şartları dolayısıyla bunun mümkün olmadığını belirtti. Prof. Dr. Hikmet Koraş ayrıca sempozyuma olan ilginin kendilerini oldukça memnun ettiğini ve gelecek yıl da sempozyumu Niğde’de bir arada yapmak gibi bir arzularının olduğunu da ifade etti.
TÜRK DÜNYASI KEŞFEDİLMEMİŞ DEĞERLER BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN
Prof. Dr. Hikmet Koraş’ın ardından Kazak Kızlar Pedagoji Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gauhar Aldambergenova bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Gauhar Aldambergenova katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Türk dünyasının ortak değerlerinden olan bilim, aynı kökü paylaştığımız halklarımızla geçmişten bugüne küresel medeniyetin gelişmesinde Ebu Nasır el-Farabi, Ahmet Yesevi, Yusuf Balasagun, Kaşgarlı Mahmud, Ebu Reyhan el-Biruni ve Ahmet Yukneki gibi âlimler sadece Türk dünyasında değil dünya biliminin bütününde kalıcı izler bırakmışlardır” diyerek, konuşmasının devamında, nesilden nesle aktararak önemini korumaya devam eden ve ortak köklere sahip halklar arasındaki bilimsel işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunun her sene düzenlendiğini önemle vurguladı.
TÜRK RUHLU VE TÜRK DÜŞÜNCELİ BİLİM ADAMLARININ BİR ARAYA GELMESİ ÖNEMLİ
Programda açılış konuşması gerçekleştiren Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseynli ise konuşmasına, VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunda, Türk ruhlu ve Türk düşünceli bilim adamlarının bir araya gelmesinin önemli olduğunu ve bu birliktelikten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı. Prof. Dr. Nazım Hüseynli, Türk Birliğinin önemine de vurgu yaparak “Kardeş Türkiye’nin, Azerbaycan’ın işgalcilere karşı mücadele bu günlerde Azerbaycan’ın yanında olmasının, iki kardeş ülke arasındaki birliğin en önemli göstergelerinden biridir” dedi.
REKTÖR KAR: BU SEMPOZYUM, GÜVEN VE SAMİMİYETİN SOMUT ÇIKTISIDIR
VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunda açılış konuşmalarından sonuncusunu ise Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar gerçekleştirdi. Rektör Kar konuşmasına, sempozyum katılımcılarını selamlayarak ve “Ermenistan’ın işgali altında bulunan Karabağ bölgesinin özgürlüğü için Azerbaycanlı kardeşlerimizin verdiği mücadeleyi selamlıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize acil şifalar diliyorum. Karabağ’ın özgürlüğüne kavuştuğu haberini en kısa zamanda alacağımıza inanıyorum” sözlerini kullanarak başladı.
Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar sözlerini, “Sizleri gelecek yıl Anadolu’nun kadim şehirlerinden Niğde’de geleneksel Türk misafirperverliği ile ağırlamak istediğimizi vurgulamak istiyorum. Sempozyum ve kongrelerin gerçekleşmesinde perde arkasında yoğun bir çalışma ve gayret olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben 7. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nun gerçekleşmesi için katkıda bulunan düzenleme komitesine, bildirileri ile bilgilerini bizlerle paylaşan katılımcılara ve teknik destek sağlayan personellerimize teşekkür ediyorum. Sempozyumun başarılı geçmesini ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek noktaladı. Türk Dünyasındaki “Ortak Tarih Yazımı” konusunda çalışan bilim insanlarının bir araya geldiği ve bu konu üzerindeki çalışmaların, fikirlerin ve önerilerin tartışıldığı VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumuna 6 ülkeden 203 bildiri başvurusu olurken bunlardan 164 bildiri hakem değerlendirmelerinde başarı elde ederek sunulmaya uygun bulundu. VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunda, “Dil, Edebiyat ve Tarih”, “Eğitim, Kültür ve Sanat, İletişim”, “Bölgesel Sorunlar ve Uluslararası İlişkiler”, “İşletme ve Ekonomi” ve daha birçok konu başlığı altında yirmiden fazla konuda Türk Dünyasını merkeze alan, Türk Dünyası ülkelerine ve topluluklarına yönelik karşılaştırmalı ve çözümlemeli çalışmalar online oturumlarda sunuldu.
Haber Merkezi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA