Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-10-2020 15:37

Gürer: Yerliyi bırak ithal ürün bulmak dahi zorlaşıyor

Gürer: Yerliyi bırak ithal ürün bulmak dahi zorlaşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında tarımda yaşanan sorunlar ve hububat ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gürer, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında buğday, arpa ve mısır ithalatına ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararının yayımlandığını belirterek, “Söz konusu karar uyarınca, buğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 1 Ocak 2021'e kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak” dedi.
Bu kararın pandemi sürecinde tarımda yaşanan sorunların giderek derinleştiğinin bir göstergesi olduğunu belirten Gürer, “Yılbaşında Tarım ve Orman Bakanlığı’nı uyarmıştım. Dünyada ülkelerin kendi kendine yetebilirliğinde sorun ve sıkıntı yaşanabileceğini belirtmiştim. Mayıs ayında ekmeklik buğday için 1650 lira, makarnalık buğday için 1800 lira taban fiyat belirlendi. Bu süreçte doğal olarak küçük aile tipi işletmeler borçlarından kurtulmak için ürününü satmak zorunda kaldı. Durumu elveren tüccarlar ise ürünü depoda sakladı. Geçen süre içinde Ağustos ayındaki hasat sonunda yurtdışından makarnalık buğday ithal edildi. İthal makarnalık buğdayın tonuna 2 bin 450 lira ödendi. Kendi çiftçimize 1800 lira verirken, yabancı ülkelerin üreticilerine 2 bin 450 lira ödedik” dedi.
Şu anda ülkemizde borsalarımızda makarnalık buğday fiyatının 2 bin 400 ila 2 bin 500 lira arasında değiştiğine de dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, ekmeklik buğdayın ise 2 bin lira civarında satıldığını ifade etti. TMO Genel Müdürünün bu yılın sonunda buğday fiyatının ne olacağının öngörülemediği yönündeki açıklamasına da vurgu yapan Gürer, “TMO kendi çiftçisinden 1650 liraya buğday alıp 20 milyon tona yakın buğday üretilen ülkemizde 10 milyon tonun üzerinde buğday aldıysa piyasa dengelemesi kolaylaşırdı. Görünen o ki TMO çiftçiyi yine tüccara mahkûm bıraktı. Yeterli stok olmaması nedeniyle ithalata sarıldı. Pandemi nedeniyle ithalat yapacağımız ülkelerde piyasa yükseliyor ve ithal edecek ülke sayısı azalıyor. Çünkü tüm ülkeler önce can diyor” ifadelerini kullandı.
Makarna Üreticileri Derneği Başkanının, makarnanın yurtdışına satışına sınırlama getirildiği yönündeki açıklamasında 153 ülkeye makarna satarken, getirilen sınırlama ile 25 yılda elde edilen pazarın kaybedildiğine dikkat çektiğini belirten Gürer, “Dahilinde İşleme Rejimi kapsamında yurtdışından buğday getiriliyor. 2 bin 450 liraya ithal edilen buğday iç piyasada 1950 liraya veriliyor. TMO ithalattan ton başına 500 lira zarar ediyor. Buna rağmen makarnalık buğday ile ilgili talep var” dedi.
Son yıllarda yaklaşık 2.5 milyon hektar buğday ekim alanının daraldığını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Önümüzdeki yıl sorun olacağı açık. Kırsal kesimdeki çiftçiden 1650 liraya buğday alınıp hasat döneminin sonunda bu fiyatın 2 bin liraya çıkması birilerini vurgun vurmasına neden oluyor” diye konuştu.
Tüccarın piyasayı yükseltmesi ya da ithalatla buğdayın yüksek fiyata alınmasının un fiyatlarını da artırdığına işaret eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bunun yansıması olarak ekmek 1.5 liraya, simit 2 liraya yükseldi. Böyle giderse bu artışlar devam edecek. Bir an önce kendi çiftçimizi desteklemeliyiz” ifadelerini kullandı.
PANCAR TABAN FİYATI AÇIKLANSIN
CHP Milletvekili Gürer, basın toplantısında hafta sonu seçim bölgesi olan Niğde’de köy ve kasabalarda çiftçilerle yaptığı görüşmelerde tespit ettiği sorunlara da değindi.
Gürer, pancar taban fiyatlarının henüz açıklanmamış olmasının, 20 Eylülden bu yana fabrikalara ürün veren üreticiyi kaygılandırdığını belirterek geçen yıl 1 Eylülde açıklanan pancar taban fiyatının bu yıl henüz açıklanmamasının altında, bu yıl da geçen yıl taban fiyatı olan 300 liradan taban fiyat uygulanacağı yönündeki endişelerin giderilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
PATATESİ TÜCCAR DA ALMIYOR
Patates üreticilerinin sorunlarına da değinen Ömer Fethi Gürer, 1 liraya mal edilen patatesin tarlada 50 kuruşa bile zor satıldığına dikkat çekerek, çiftçinin isyan ettiğini, artan girdi maliyetlerine karşın, fiyatın düşmesinin, üretim alanlarının daralmasına neden olduğunu kaydetti.
Gürer, “Girdi fiyatları artarken maliyetinin altına dahi patates satamayan çiftçi iktidarın duyarsızlığına isyan ediyor” dedi.
HAYVANCILIKTA SORUNLAR KATLANIYOR
Güneydoğu illeri ve Mersin ilinde baş gösteren ve büyükbaş hayvanlarda ölümlere neden olan üç gün hastalığıyla ilgili olarak, Tarım ve Orman Bakanlığını uyardığını anımsatan Gürer, “Bakanlık hayvan sahiplerinin ithal aşı getirebileceğini açıkladı. Ancak süresi içinde aşılama yapılamadığı için onlarca hayvan öldü” dedi.
Çiğ süt üreticinin sorunlarına da değinen Gürer, süt üretim maliyetlerinin yüzde 40’ın üzerinde artmasına rağmen çiğ süt fiyatının geçen yılki fiyat olduğunu bu nedenle üreticilerin hayvanlarını kesime vermek zorunda kaldığını ifade etti.
DOMATESİN KİLOSU 40 KURUŞ, SALÇANIN KİLOSU 15 LİRA
Domatesin maliyetinin 70 kuruş olmasına rağmen 40 kuruşa bile satılamadığını kaydeden Gürer, “10 kilo domatesten 1 kilo salça üretiliyor. En düşük salça 15 lira. Tarladaki domatesin fiyatı düşük, üretici kazanamıyor. Tüketici ise yüksek fiyata ürün alıyor. Bu sistemde sadece aracılar kazanç elde ediyor” dedi.
CHP milletvekili Gürer, Türkiye’nin hububat, pirinç ve ham yağda kendi kendine yetecek duruma gelmesi gerektiğini de belirterek, “AKP’nin tarım politikasının sorunlu olduğu pandemi sürecinde net bir şekilde ortaya çıktı. Ekili alanları yeniden çoğaltılmalı, çiftçiye bedelsiz tohum verilmeli, ilaç, gübre ve mazottaki fiyat artışları durdurulmalıdır” diye konuştu.
Haber Merkezi

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor923
 • 2Galatasaray1020
 • 3Fenerbahçe1020
 • 4Beşiktaş1019
 • 5Gaziantep FK1015
 • 6Kasımpaşa1115
 • 7Fatih Karagümrük1014
 • 8Göztepe914
 • 9Başakşehir FK1014
 • 10Konyaspor912
 • 11Çaykur Rizespor912
 • 12Yeni Malatyaspor912
 • 13Hatayspor712
 • 14Trabzonspor1012
 • 15Antalyaspor1010
 • 16Sivasspor99
 • 17BB Erzurumspor99
 • 18Kayserispor98
 • 19Denizlispor96
 • 20Gençlerbirliği95
 • 21MKE Ankaragücü82
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA