Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 19-10-2020 15:40

Askıda ekmek kavgası iyice büyüdü!...

Askıda ekmek kavgası iyice büyüdü!...

Geçtiğimiz gün “Askıda ekmek” konusuna eleştirilerini de ekleyerek destek veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem’in basın açıklamasından sonra, MHP Niğde İl Başkanlığından yapılan açıklama ile baş döndüren bir süreç yaşanırken, MHP İl Başkanı Cumali İnce’nin yaptığı ve oldukça sert olduğu değerlendirilen açıklamaya Erhan Adem’den zehir zemberek bir açıklama daha geldi. Karşılıklı atışmanın bir süre sonra terör tartışmasına dönüşmesi ise bardağı her iki taraf için de taşıran son damla oldu. 
İŞTE O SÖZLER
CHP İl Başkanı Erhan Adem, MHP Niğde İl Başkanı İnce’nin son açıklamasında yer alan; “CHP İl Başkanı Erhan Adem, tıpkı kendi genel merkezlerinin yaptığı gibi ucuz hesaplar peşine düşmektedir. Ancak gözden kaçırdığı öyle bir husus vardır ki ne yaparsa yapsın toplum tarafından karşılık görmeyecektir ve bu durum muhalefette her zaman özgüvensizliğe yol açmaktadır. Gayesi basit politik çıkar olan, ekmeğini gariban vatandaşımızla paylaşmak yerine, vatan toprağını PKK/HDP ile paylaşmak isteyen ve onlarla ortaklık güden güruhun, derdi; Milleti, memleketi ve devleti olan ülkücü hareketi anlamasını beklemek biraz haksızlık olacaktır” sözlerine karşılık verdi.
Milliyetçilik hakkında, İnce’nin sözlerini de işaret ederek yazılı bir açıklama yaptı. Adem, açıklamasında Uygur Türklerine ve kamu televizyonunda Abdullah Öcalan’ın kardeşinin çıkarılmasına değinerek, “Milliyetçiliği lafta olanlardan, bizim devlet, millet sevgimizi anlamasını bekleyemeyiz” dedi.
ERHAN ADEM NE DEMİŞTİ? 
CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, açıklamasında, yoksulluğun giderek derinleştiğine dikkat çekti. Ülkeyi yönetenlerin yoksulluğu azaltmak yerine, yoksullara sabretmeyi öğütlediğini dile getirerek şunları söylemişti: "Pandemi süreci ile ekonomik kriz daha da derinleşti. İşsizlik arttı. Yoksulluk arttı. Milyonlarca emeklinin, aldığı maaş gıda ve temel ihtiyaçlarına yetmiyor. Türkiye'deki emekliler, en rahat geçirmeleri gereken bu dönemi bile doya doya yaşayamıyorlar. Çiftçi üretemiyor. Ürettiğini yok pahasına satıyor. Türk çiftçisine verilmesi gereken destekler, ithal ürün yoluyla yabancı ülkelerin çiftçilerine veriliyor. Yoksulluğun arttığı, yurttaşın kuru soğana muhtaç olduğu, ekonominin dümenindekilerin yoksula sabretmeyi öğütlediği bir dönemde iktidar ortağının ekonomiye dair tek çözümü de askıda ekmek kampanyasından öte gidemezdi. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' hadisi ile başlatılan askıda ekmek kampanyasını destekliyoruz. Bir kuru ekmeği dahi alamayan komşumuz olduğunu unutmayalım. Ülkenin kaynaklarını hakça paylaşalım” diyen Erhan Adem: “O zaman hiç birimizin yoksulluğa sabretmesine gerek kalmaz. Çünkü Türkiye zengin bir ülke. Kaynaklar adil, eşit paylaşıldığında, rant ekonomisinin önüne geçildiğinde, üretim teşvik edildiğinde; işsizlik de yoksulluk da ortadan kalkacaktır.”
CUMALİ İNCE’DEN ERHAN ADEM’E İLK CEVAP
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Niğde İl Başkanı Cumali İnce; “CHP İl Başkanı Erhan Adem, tıpkı kendi genel merkezlerinin yaptığı gibi ucuz hesaplar peşine düşmektedir. Ancak gözden kaçırdığı öyle bir husus vardır ki ne yaparsa yapsın toplum tarafından karşılık görmeyecektir ve bu durum muhalefette her zaman özgüvensizliğe yol açmaktadır. Bu güvensizliğin temelinde de siyasi mücadelelerinin merkezine milleti ve devleti koymamaları olmuştur. Bunun sonucunda da CHP yerel ve genel meselelere çözüm üretememenin verdiği çaresizlikten dolayı kısır polemiklerle gündemde kalma telaşına kapılmıştır. Toplumda karşılık bulamamanın verdiği özgüvensizlikle yersiz ve çözüm odaklı olmayan eleştiriler yapan CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem’e vakıf kültürünün Türk İslam geleneğinin yongası, mihenk taşı olduğunu hatırlatmak isterim. Asırlardan beri Türkiye’nin değil bütün dünyanın en büyük problemlerinden olan sınıf farklılığı ve gelir adaletsizliği gibi önemli fakat çözümü bulunamamış sorunları gündeme getirirken çözüm üretmeyen tek amacı demagoji yaparak, gayesi basit politik çıkar olan, ekmeğini gariban vatandaşımızla paylaşmak yerine, vatan toprağını PKK/HDP ile paylaşmak isteyen ve onlarla ortaklık güden güruhun, derdi; Milleti, memleketi ve devleti olan ülkücü hareketi anlamasını beklemek biraz haksızlık olacaktır. Ama hiç olmazsa Milliyetçi Hareket Partisi’nin, devlet ve millet için verdiği mücadeleye, milletimiz için dayanışmanın ve yardımlaşmanın önemli olduğu bu günlerde saygı duymalarını rica ediyoruz dedi.                                         
ADEM’DEN CEVAP GECİKMEDİ
Bu tartışmaların devamında CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Milliyetçilik hakkında geniş kapsamlı yazılı bir açıklama yaptı. Adem, açıklamasında 42 devletin Uygur Türkleri için yazdığı mektuba Türkiye’nin imza atmaması, devlet televizyonlarında kırmızı bültenle aranan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın ve birçok konuya değindi. Başkan Adem, ayrıca iktidar ve ortağının aynı kelimeleri tekrarlayarak olduğu yerde saydığını da ifade etti. 
İl Başkanı Adem açıklamasında: Ülkeyi paylaşmak isteyenler, dolaylı yollarla teröristlerle bir araya gelenlerdir” dedi ve devam etti: “Asıl terörün ortağı kimlerdir, anlatalım. Terörün asıl ortağı dağdan inenlerle halay çekip, terör örgütü lideri, binlerce masum insanın ölümünün sebebi Abdullah Öcalan’ın mektubunu okuyan ve okutanlarla iş birliği içinde olanlardır. Asıl, vatan toprağını paylaşmak isteyenler, Türkiye’nin en büyük kanalında, bir kamu yayın kuruluşunda, Osman Öcalan’ı çıkararak oy toplamaya çalışanlar ve onların ortaklarıdır. Tüm bunlara rağmen hala iktidarda ortaklık yapmak, bu işlerin bir parçası olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin en büyük düşmanlarıyla, televizyonlarda, meydanlarda dolaylı olarak bir araya gelenlerin Milliyetçilikten bahsetmeye hakkı yoktur.” 
KARDEŞİ ÖLÜRKEN SESSİZ KALAN KİMDEN?
“Gördük ve görüyoruz. Milliyetçi yaşayanların sesi, Türklüğe yapılan onca işkenceye, soykırıma yükselmiyor. Çok değil bir süre önce 42 ülkenin imzasıyla bir mektup yayınlandı ve Çin’e Uygur Türklerine yaptığı zulmü durdurması için nota verildi. Bu 42 ülke arasında Hristiyanlığın en büyük temsilcileri, daha önce adını bile duymadığınız ada devletleri yer aldı. Ama kim yoktu biliyor musunuz? Türkiye. Türkiye yoktu. Ve ne kadar gariptir ki varlığını Türk Devletine ve Türk Milletine adayan lider Sayın Devlet Bahçeli, en küçük bir açıklama daha yapmadı ortağına karşı. Hani, kardeşi açken tok yatan bizden değil de, kardeşi ölürken sessiz kalan kimden? Bu sorunun cevabını Yüce Türk Milleti vakti geldiğinde verecektir.” 
BİZİM DEVLET, MİLLET SEVGİMİZİ ANLAMALARINI BEKLEMİYORUZ
“Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak, her zaman ülkemiz, halkımız, milletimiz, Cumhuriyetimiz ve değerlerimiz için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ ve ‘Milletimiz, kuvvetli karakter, sarsılmaz sistem, ateşli milliyetçilik, iktisadî muvaffakiyetlerden doğup çoğalacak imkânlarla da kuvvetlendirilmelidir’ sözlerinin bize verdiği ruh ve bilinçle, mücadele eder ve Milliyetçiliği, Türklüğü yüceltiriz. Ülkemizin tüm değer ve çeşitliliğine saygı duyar tüm halklarını sevgi ve kardeşlikle kucaklarız. Milliyetçiliği şiddet unsurlarıyla birleştirmeden, ülkesinin ve yurttaşının geleceği, refahı ve onuru için kullanır, yaşarız. Milliyetçiliği lafta olanlardan, bizim devlet, millet sevgimizi anlamasını beklemiyoruz” ifadelerine yer verdi.
Haber Merkezi 
 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Denizlispor4028
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA