Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 14-10-2020 12:13   Güncelleme : 14-10-2020 16:41

Gürer: Patatesin tarla ve market fiyat farkını çözün

Gürer: Patatesin tarla ve market fiyat farkını çözün

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, özellikle patatesin başkenti olan Niğde ve çevresindeki üreticilerinin sorunlarını tek tek anlattı ve maliyeti en az 1 lira patatesin hak ettiği değerde olmadığını, tarlada 50 kuruşa alıcı bulamayan ürünün ise marketlerde 3 liraya satıldığına değindi. Tarım Bakanını tarlaya davet etti. Niğde’nin patates ambarı olan Yeşilgölcük Belediye Başkanı Ramazan Tuncay da basın toplantısına katıldı. Gürer, “Çiftçi ekim yapabilmek için kredi ve borç almaktadır. Kışlık patates sökümü başlamış olup artan girdi maliyetleri ile tarlada patatesin üretim maliyeti 1 lirayı aşmaktadır. Tüccar 50- 65 kuruşa ürünü almaktadır. Markette tüketiciye 3 liradan satılan patatesin üreticisi ürettiği üründen para kazanamadığı için dert yanmaktadır. Bakan gelsin tarlada halimizi görsün demektedirler” dedi.
PATATESTE SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ
 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında patates üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti ve çözüm önerilerini sıraladı. Patateste üretim ve fiyat istikrarının bir türlü sağlanamadığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarının yanlış tarım politikaları nedeniyle patates üreticilerinin yüzünün bu yıl da gülmediğini belirtti.
Ülkemizin tarımsal hasılasında önemli bir paya sahip olan patatesin, Türkiye’nin 72 ilinde ve 130 bin hektar alanda yılda yaklaşık 5 milyon ton üretime sahip bir bitki olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yıllık 800 bin ton rekolteyle Niğde’nin patates üretiminde Türkiye birincisi olduğunu söyledi.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana 65 bin hektar alanda patates ekimi sonlandırılmış ve üretim miktarı ise 1.5 milyon ton azalmıştır. Tarım ve Orman Bakanı patateste kendi kendine yeten bir ülke olduğumuzu ifade ettiğine göre patates tüketiminde 1,5 milyon ton azalmayı artan nüfusa göre nasıl açıklayacaktır?
MALİYET 1 LİRA SATIŞ 50- 65 KURUŞ ARASI
Yazlık patates hasadının tamamlandığını ve kışlık patates hasadına geçildiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kilogramı 1 liraya mal edilen patatesin, tarlada 50-65 kuruşa bile satılamadığını, üreticilerin ne yazık ki tüccarın insafına bırakıldığını anlattı.
Tarlada 65 kuruşa satılan patatesin büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liraya satıldığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarladan tüketiciye ulaşana kadar fiyatı 4-5 kat artan patatesin üreticinin yüzünü güldürmediği gibi tüketiciye de artan fiyatla ulaştırıldığını, aracıların kazandığı bu sistemin ise tüketicinin canına tak ettirdiğini kaydetti.
SORUNLAR ARTIYOR
Üretimde yaşanan sorunlardan fiyat istikrarsızlığına, maliyet artışlarından pazarlamaya kadar onlarca sorunla boğuşan patates üreticisinin mağdur olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçiler bankalara, kredi kooperatiflerine, ilaç ve gübre bayilerine, işçilere, elektrik dağıtım şirketlerine ve ekim yapabilmek için kişilere borçlanmaktadır. Patates üreticileri 1 liraya mal edilen patatesi, borçlarını ödeyebilmek adına tüccarın dayattığı 65 kuruşa satmak zorunda kalmaktadır. Kısmen dayanabilen ise depolamaktadır. Ancak depolanan ürün zamanında satılamadığı için bir bölümü iktidarın duyarsızlığı neticesinde çürümüş ve üretici mağdur olmuştur” dedi.
TÜRKŞEKER ÇÖZÜM OLMADI
Bu yıl patates fiyatlarında denge sağlanması için TÜRKŞEKER AŞ’nin Niğde ve Nevşehir’den patates alımı yapacağının duyurulduğunu da anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu duyurudan sonra üreticinin kaygıları bir nebze de olsun azalmıştı. Ancak Tarım Bakanlığı konuyla ilgili soru önergemize verdiği yanıtta Niğde ve Nevşehir’de sadece 3 bin 150 ton patates alımı yapıldığını açıkladı. Oysa sadece Niğde’de yazlık patates üretimi 60 bin tondur. Kışlık patates rekoltesi ise ortalama 800 bin tondur. Niğde ve Nevşehir’den alınan 3 bin 150 ton patates üreticinin yarasına merhem olmaktan uzak kalmıştır” şeklinde konuştu.
TMO ALMALIDIR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bir başka soru önergemizi yanıtlayan Tarım Bakanlığı, TMO’nun sadece hububat ve bakliyat alabildiğini, patates alımı konusunda yetkilerinin olmadığını açıklamıştı. TMO’nun fiyat dengelerini sağlamak için müdahale alımları yaptığı, kayısı, fındık, kuru incir, kuru üzüm gibi ürünleri aldığını hatırlattı. Bu ürünlerin alınması elbette ki çiftçiler adına sevindirici bir gelişmedir. Ancak patates alımı da yapmalıdır” dedi.
TARIM BAKANINI TARLAYA ÇAĞIRDI
1 liraya mal ettiği patatesi, üretimden kaynaklanan borçlarını ödeyebilmek adına tüccarın dayattığı 50- 65 kuruşa satmak zorunda kalan üreticilerin durumlarının içler acısı olduğunu da söyleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarım ve Orman Bakanı ile geçtiğimiz yıllarda patates ve soğan deposu basan Ticaret Bakanı gelip üreticinin durumunu tarlada görüp sorunlarını dinleyip çözüm üretsinler.  Her şeyin güllük gülistanlık olduğunu zanneden, tarımda kendi kendimize yeten bir ülke olduğumuzu savunan, üreticilerin sorunuz bir şekilde üretim yapıp bol kazanç sağladığını iddia eden Bakanlar buyursun gelsin, köy ve kasabalarda çiftçilerin yaşadığı sorunları yerinde görsünler” ifadelerini kullandı.
Haber Merkezi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor616
 • 2Fenerbahçe614
 • 3Fatih Karagümrük711
 • 4Kasımpaşa711
 • 5Galatasaray610
 • 6Çaykur Rizespor68
 • 7Antalyaspor68
 • 8Yeni Malatyaspor68
 • 9Göztepe67
 • 10Başakşehir FK67
 • 11Beşiktaş57
 • 12Gaziantep FK67
 • 13Sivasspor57
 • 14BB Erzurumspor67
 • 15Hatayspor47
 • 16Konyaspor56
 • 17Kayserispor56
 • 18Trabzonspor75
 • 19Denizlispor65
 • 20Gençlerbirliği54
 • 21MKE Ankaragücü41
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA