Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 16-05-2020 08:27

40 yıldır koleksiyonculuk yapıyor

40 yıldır koleksiyonculuk yapıyor

İsmail Aslan 40 yıldır kâğıt ve metal para koleksiyonculuğu yapıyor. Koleksiyonunda 1934’lü yıllardan günümüze kadar para bulunan Aslan, eksik olan paralarını tamamlamaya çalışıyor. Niğde’de yaşayan emekli asker İsmail Aslan yaptığı açıklamada; ‘Ben Astsubaylıktan emekliyim. 14 yaşında bir yakınımız tarafından bu para koleksiyonu işine başladım. O dönemden bu zamana kadar eski paraları toplayıp koleksiyon yapıyorum. Yıllarca hem çalışıp, hem de eski metal ve kağıt para topladım. Yıllar geçtikçe de para koleksiyonum çok zenginleşerek büyüdü. Şimdi elimde yüzlerce eski metal ve kağıt para mevcut. Emeklerim boşa gitmedi, önemli bir birikime sahip oldum. Para koleksiyonum da şimdilerde eksik olan paraları tamamlamaya çalışıyorum’ dedi.
Çocukluktaki hevesinin hala devam ettiğini belirten Aslan;  Çocukken birkaç tane toplamaya başladım ve şimdi koleksiyonumda 100’den fazla madeni para var. Ayrıca kâğıt para olarak ise 50’ye yakın var.  Ankara Kızılay’da gezerken orada koleksiyoncularda görürdük fakat alamazdım çünkü paramız yoktu. Heves ettim çalıştım harçlıklarımı biriktirip aldım.  Bizden sonrası kuşaklara örnek olması için, görüp incelemeleri için topluyorum. Osmanlı döneminden paralar var, Türkiye Cumhuriyetinin 1. 2. 3. 4 ve 5’inci emisyonları var ama ben onları alamıyorum çünkü çok pahalı. Ben de gücümün yettiği kadar biriktirebildiğim kadar biriktirmeye devam edeceğim dedi. Koleksiyonculuk bir derya gibi, buna paralarda yetişmez,  ömür de yetmez. Biz de gücümüzün ve paramızın yettiği kadarını alıp koleksiyonuma koyuyorum. Bunlar bizim torunlarımıza kalacak, yani bir şekilde tarih aktarımı yapıyoruz diyebiliriz dedi.
Eski paraların, kuruşların, delikli paraların, hepsinin ayrı ayrı hatıraları olduğunu belirten Aslan; “Koleksiyonuma eski paralar katmak için araştırmalar yapmaya devam ediyorum. Topladığım paralar, millet olarak bizlerin, yokluklarına, fakirliklerimize, sıkıntılarımıza, darbelerimize ve hatta çocukluk dönemlerimize şahitlik etti. Elime çocukluk günlerimde babamın verdiği metal paralar geçtiğinde o günlerime geri dönüyorum. Eski paralarla uğraşırken, zamanın nasıl geçtiğini de anlamıyorum. Paralarımı satıp para kazanayım diye bir düşüncemde yok” diye konuştu.
Koleksiyonda 1934 yıllardan kalma paranın olduğun belirten Aslan; “ elimde Osmanlıdan kalma paraların yanı sıra 1934 yıllardan kalma paralarda var. Ayrıca seri olarak olanlarda var. Mesela 25 kuruş 1959’dan 1977’ye kadar, 1 liramız ise 1959 yılından 1980 arası seri olarak var. Yani 1934 yılının 100 kuruşu var. Tabii eksiklerimde var onları tasvip edip tamamlamaya çalışıyorum. Benim gibi her emeklinin mutlaka ilgileneceği bir şeyler olmalı. Emekli oldum diye evin bir köşesinde oturmak, kahvehaneleri doldurmak bizim işimiz olmamalı” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA