Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 01-05-2020 12:30   Güncelleme : 01-05-2020 12:33

Gıda sanayisi için yerli iki patates çeşidi geliştirildi

Gıda sanayisi için yerli iki patates çeşidi geliştirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde yapılan ıslah çalışmaları neticesinde yüksek verimli, hastalıklara dayanıklı sanayilik yerli iki patates çeşidi geliştirildiğini resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurdu. Birçok yerli ve milli çeşide imzalar atan ve müdürlüğünü Uğur Pırlak’ın yürüttüğü Niğde Patates Araştırma Enstitüsü, sektöre yerli patates tohumu kazandırmak için 2005'te başlatılan ıslah çalışmalarına devam ediyor. Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak sosyal medya hesaplarından konu ile ilgili olarak yaptığı paylaşımda; “Yerli ve milli sanayilik çeşit çalışmalarımıza Türk Tarımı için var gücümüzle geliştirmeye devam. Tüm bu çalışmaların arkasında müthiş bir emek vardır. Tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim dedi. Sanayilik bomba çeşitler çok yakında. Önümüzdeki sene yerli tohumlarımızdan birkaçının daha satışını gerçekleştireceğiz.” sözlerine yer verdi.
Enstitüde daha önce geliştirilerek tescil edilen 10 yerli patates çeşidinden "Onaran 2015", "Ünlenen", "Nam", "Nahita", "Leventbey" ve "Muratbey"in de özel sektöre satışı yapılıyor.
912 BİN MELEZ TOHUM
Yine bakanlığın sitesinde yer alan bilgilerde şu açıklamalara da yer verildi: “Yerli patates çeşidi geliştirme çalışmalarının aralıksız sürdüğü enstitüde kurulan seralarda birçok özelliğe sahip patates çeşidinin melezlenmesiyle şu ana kadar 912 bin melez patates tohumluğu elde edildi. Buradan elde edilen melez patates tohumlarından 86 bin yumru da farklı jenerasyonlarda ekiliyor. Daha önce 10 yerli patates çeşidinin ülke tarımına kazandırıldığı enstitüde, bu çeşitlerden 6'sının da özel sektöre satışı ve devri gerçekleştirildi. Önümüzdeki seneden itibaren yerli tohumlardan birkaçının satışını gerçekleştirilecek. Bu tohumların sertifikasyon ve ileri kademedeki tohumluk üretimi de devam ediyor.” denildi.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA