Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 24-04-2020 08:57

Müftü Şık: Ramazan sorumluluk ayıdır

Müftü Şık: Ramazan sorumluluk ayıdır

Niğde Müftüsü Mehmet Sırrı Şık Ramazan aynın gelmesi ile ilgili yaptığı açıklamada; İnsanlığın cahiliye karanlığından kurtulmasını sağlayan Kur’an-ı Kerimi Ramazan ayında indiren ve bizleri bu aya ulaştırıp feyiz ve bereketinden istifade etmemize imkân tanıyan Rabbimize sonsuz hamdü  senalar olsun. Ramazan ayını sıyam (oruç) ve kıyam (namaz) ile geçirenlerin Allah’ın mağfiretine mazhar olacağını müjdeleyen Rasulullah (sav)’e hadsiz salat-u selam olsun dedi.
Tüm dünyayı istila eden virüse karşı mücadele kapsamında camilerimizin öksüz kalmış olması, dolayısıyla cemaat halinde Rabbimize secde etmenin hazzından mahrum kalmamız hasebiyle Ramazan ayına buruk bir kalple girmekteyiz. Zira ezanı duyup icabet edememek, minare ışıklarını görüp teravihe koşamamak, cami ortamında mukabele halkasına dâhil olamamak ve muhabbete vesile olan kardeşlerimizle kucaklaşamamak gerçekten mümin yüreklere çok ağır gelmektedir Ancak kâinattaki her gelişme gibi bu salgının da Hakîm olan Rabbimizin takdiri ile gerçekleştiğinden şüphemiz yoktur. Binaenaleyh “vardır bunda da bir hayır” deyip sabırla kurallara uymaya ve tedbirli olmaya devam etmemiz gerekmektedir. Kim bilir, belki bu vesileyle namaza, niyaza hasret kalan ve bu nedenle kabirlere dönüşen evlerimiz yeniden ihya olacaktır. Secdelere hasret kalan seccadelerimiz sandıklardan çıkacak ve secdelerimize şahit olacaktır. Çocuklarımız, sadece camilerin değil her yerin mescit olduğunu anlayacak ve babaya tabi olmanın neşesini hissedeceklerdir. Hanımlar, kocaların aynı zamanda hoca olabildiklerini fark edeceklerdir. Kısacası yitirdiğimiz birçok haslet, belki de bu sayede yeniden neşv-u nema bulacaktır dedi.
İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık, Ramazan ayı aynı zamanda Kur’an ayıdır. Dolayısıyla bu dönemde mesaimizin en verimli anlarını Kur’an-ı okumaya ve anlamaya harcamamız, kalbimizin ilahî nurla aydınlanmasına vesile olacaktır. Bu itibarla okumada sorun yaşayan kardeşlerimizin, DİYANET TV’de yayınlanan mukabele programlarını takip etmelerini özellikle tavsiye ediyoruz dedi.
Ramazan ayı sorumluluk ayıdır. Rasulullah’ın (sav) özellikle bu ayda esen yeller gibi cömertliğin zirvesine çıkması gibi fakir, miskin, yetim ve sair muhtaçlara rahmet kanadımızı germek, yemeğimizi onlarla paylaşmak, sadaka, zekât ve fitre gibi malî ibadetlerle infak görevimizi yerine getirmek, Ramazan ayının şanındandır. Bu konuda İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Niğde Şubesi olarak maddi desteklerinizi muhtaç olan kardeşlerimize ulaştırmada hassasiyetle gayret edeceğimizi vurgulamak istiyorum. Nitekim İmam-Hatip ve Müezzin kardeşlerimizin büyük bir kısmı Vefa Sosyal Destek Gruplarında aktif olarak görev yapmakta ve sıkıntısı olan vatandaşlarımızın imdadına koşmaktadırlar. Aynı zamanda Türkiye Diyanet Vakfımız da, hayırseverlerin katkılarıyla, yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimizi sevindirmek için tüm güçleriyle sahada çalışmaktadırlar dedi.
Diğer taraftan İl ve İlçe Müftülüklerimiz, sosyal medya ve yerel basın aracılığıyla vatandaşlarımıza dini konularda yardımcı olmak için önemli bir gayretin içerisindedirler. Bu kapsamda yerel gazetelerimizde her gün oruçla ilgili sorulan sorular cevaplandırılacak ve RAMAZAN VE SORUMLULUK BİLİNCİ temasını işleyeceklerdir. Sosyal medyada ise her gece 22:30-23:00 saatleri arasında canlı olarak Kur’an’ı anlama sohbetleri yapılacaktır. Tarafımızdan yapılacak bu sohbetlerde her gün okunan cüzün özeti işlenecektir. Dolayısıyla Ramazan ayı ile birlikte genel olarak Kur’an’ın muhtevasından haberdar olma şansını yakalamış olacağız. Aynı zamanda farklı konularda hazırlanan 15’er dakikalık sohbetler ve 2 dakikalık kısa vidolar resmi ve kişisel hesaplarımız vasıtasıyla halkımızın hizmetine sunulacaktır. Bununla birlikte ALO 190 FETVA hattımız da aktif olacak ve dileyen vatandaşlarımız telefonlarıyla bu hattı arayarak dini sorularına uzmanlardan cevap alabileceklerdir. Ayrıca DİYANET TV’de kadınlara, çocuklara, gençlere ve diğer tüm kesimlere yönelik yayınlanacak programlarla Ramazan’ın coşkusunu halkımızla yaşamaya çalışılacaktır. Niğde’de yayın yapan yerel radyolar vasıtasıyla da din hizmetlerini sürdürmenin gayreti içerisinde olacağız. Kısacası fizikî olarak bir araya gelemesek de, tüm iletişim kanallarını kullanmak suretiyle halkımızla gönül birliği içinde din hizmetlerini sunmayı sürdürmeye çalışacağız. Bu vesileyle tüm hemşerilerimize sıhhat ve afiyet diliyor, en kısa zamanda hasretle kucaklaşmayı Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum dedi.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Bennysnoks 1 ay önce
Немцы строились в шеренги. отп финанс заявка , потребительский кредит в самаре , калькулятор банка русфинанс Она повернулась к нему спиной. взять мебель в кредит
Bennysnoks 1 ay önce
0f54zg
39rv3y
i92sna
83ft2k
0qp3t3
gv6l7w
09dl9d
xpwy3g
tzfmls
wo6bxy
8zqxfn
uf0ezl
gyblx7
5iqhgs
allemw
1nfpxo
5ogjyn
hso8sn
hnir3a
wbjrnu
e0kz4r
iksg3g
i2hcle
wtv0h6
8jgcit
6q6799
qjkz1k
6udtie
lp9fbs
zxwzw6

buwz3b
2ft54n
gchiz4
xydo2h
r2lcjv
iyhiau
nd7ouu
17gry3
syobfd
iay4vf
5lwg4q
5xtopd
iyn358
85hnrl
kp5fat
zmrbk9
envi8x
n17nw4
lu0761
8i8k06
e02vh8
7384h4
kbgasy
n6vmlu
6fph4b
da2gqa
8iki95
oktikb
xn9opb
51su0z
RonaldBog 1 ay önce
doxycycline hyclate without prescription
LarryAmbus 1 ay önce
Как перекинуть деньги с Киевстар на банковскую карту

как перевести деньги с телефона мтс
docvuzAdelo 1 ay önce
Оригинальные документы об образовании с реестром в Бугуруслане - docvus.org


Без обучения в автошколе и сдачи экзаменов! С оплатой после получения прав в руки и проверки в Москве
Оригинальные документы об образовании с реестром в Бузулуке - docvus.org
Купите права с любой категорией в Москве. Без автошколы и предварительных оплат!
Оригинальные документы об образовании с реестром в Буйнакске - docvus.org
Купить удостоверение через интернет. Если Вас уже лишили прав или просто не хотите нарушать свой привычный график растрачивая время на получение водительского удостоверения официально через автошколу, то вы попали по верному адресу. Наш сервис призван помочь Вам в легком и быстром получении водительского удостоверения не выходя из дома или офиса. Что бы купить водительские права Вам достаточно заполнить онлайн форму заказа. После этого с Вами незамедлительно свяжется наш специалист для согласования всех деталей и пожеланий по заказу. На случай если Вы еще не знакомы с терминологией: «дубликат водительского удостоверения» , «дубликат прав» , «зеркало прав» или как их еще называют бывалые лишенцы со стажем «зеркальные права» , то рекомендуем прочесть статью «что такое зеркальные права?» Если Вам нужны права для передвижения в другой стране можно сделать дубликат прав на Ваши старые данные, для этого достаточно предоставить фотографию или скан старого водительского удостоверения. Для свободного передвижения по России предлагаем Вам купить зеркальные права с подбором донора по базе ГИБДД (для лишенных прав и тех, кто не хочет тратить время на в автошколу). Или просто купите права на вымышленны данные без проводки по базе, например для удостоверения личности при аренде номера в гостинице, покупке авто в кредит на чужой паспорт, отправке чего-либо через курьерские службы, при оплате банковской картой и для других ситуаций в которых требуется соблюдать анонимность. Наши клиенты всегда могут рассчитывать на поддержку и профессиональную помощь в приобретении документов для почти любой жизненной ситуации. Гарантируем Вам полную анонимность, безупречное качество и безопасность при получении заказа.
Оригинальные документы об образовании с реестром в Быково - docvus.org
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA