Advert
ALTUNHİSAR
Giriş Tarihi : 05-03-2020 07:36

Altunhisar’da  ‘Floor Curling’ heyecanı

Altunhisar’da  ‘Floor Curling’ heyecanı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Altunhisar’da başlatılan “Altunhisar Gençliği Tek Ses Tek Yürek” projesi kapsamında öğrencilere ‘Floor Curling’ eğitimleri veriliyor.  Avrupa da büyük yankı uyandıran ve 1924 yılında Olimpiyat oyunlarında yer alan Curling, 1998 yılında resmi spor dalları arasında yer alarak ününü artırmıştır. 2016 yılında yapılan Avrupa şampiyonasında kazanılan Gümüş madalya ile ülkemizde de tanınan sporlardan olan ve yeni bir platform ile buz zemine ihtiyaç duyulmadan oynanabilir hale gelmiş olup 2018-2019 Eğitim -Öğretim yılından itibaren okul sporları kapsamına alınıştır.
Fiziken; Kas ve kemikleri güçlendirdiği, Vücut Dayanıklılığını artırdığı ve esneklik verdiği, Vücut enerjisini artırdığı, Zindelik verdiği ve kilonun dengede tutulmasını sağladığı,
Sağlık açısından; Kalp hastalıklarını önlediği, Yüksek kolestrol riskini azalttığı ve uykuyu düzenlediği,
Psikolojik olarak; Depresyonu ve kaygıyı engellediği, dikkat ve konsantrasyon ile mantıksal düşünme ve hafıza gelişimine katkıda bulunduğu, Stresi önlediği ve psikolojik olarak rahatlama sağladığı uzamanlar tarafından tespit edilen spor aynı zamanda zeka ve stratejiye dayanan bir özelliğe sahip olduğu için “Buz Satrancı” olarak ta adlandırılmaktadır.
Niğde de ilk kez Altunhisar da uygulanan spor gençlerden büyük ilgi görüyor.
Proje kapsamında hayata geçen faaliyet çerçevesinde Altunhisar Kapalı Spor Salonunda hafta içi 4 gün öğrencilere bir gün de Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan engellilere yönelik eğitimler verilmektedir.     
ALTUNHİSAR KAYMAKAMI AKPINAR GENÇLERLE CURLİNG OYNADI.
Altunhisar Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen eğitimleri ziyaret eden Kaymakam Yunus Emre Akpınar gençlerle birlikte Curling oynayarak eğitimlere destek verdi.
Kaymakam Akpınar; “Projemiz ile Türkiye’de her geçen gün yayılan, 2018 -2019 eğitim öğretim yılından itibaren okul sporları arasında yer alan ve 7 den 70’e her kesime hitap etmekte olan “Floor Curling” sporunun ilçemize kazandırılmasını, gençlerimiz tarafından tanınmasını ve gençlerimizin farklı spor dalları üzerinde kendilerini ve yeteneklerini keşfetmelerini amaçlamaktayız. Birçok faydası tespit edilen ve Niğde de ilk kez uygulanan sporun tanıtımını yaparak il geneline yayılmasını hedeflemekteyiz.” dedi.  17 Şubat ta başlayan proje kapsamında 8 hafta eğitim verilecek olup eğitimlerin ardından ilçede Floor Curlin turnuvası düzenleneceği belirtildi.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA