Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 15-02-2020 07:37

Umut Projeleri hayat buluyor

Umut Projeleri hayat buluyor

İçerisinde Niğde’nin de yer aldığı Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) “Umut Doğuyor” projelerinin bakanlık tarafından onaylanarak destek verildiğini açıkladı.
2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kırşehir Belediyesi tarafından sunulan “Kırköy Kampüsü – Kırşehir’de Dezavantajlı Gruplara ‘Umut’ Doğuyor” projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı.
NİĞDE PROJELERİ
AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol TR71 Bölgesi illerinde (Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde) Kalkınma Ajansımızın koordinasyonunda hazırlanan ve Bakanlık tarafından desteklenmeye hak kazanan 6 SOGEP projesinin toplam bütçesi 19.899.380,00 TL olup, toplam destek tutarı ise 11.440.000,00 TL’dir” dedi.
2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kırşehir Belediyesi tarafından sunulan “Kırköy Kampüsü – Kırşehir’de Dezavantajlı Gruplara ‘Umut’ Doğuyor” projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı. ve Kırşehir Belediyesi ile Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) arasında proje sözleşmesi imzalandı. İmza programına Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Belediye Başkan Yardımcıları ile proje ortakları olan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk ve Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu katıldı.
Ahiler Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Kırşehir’den 3 proje Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayına gönderilmiş, yapılan değerlendirme sonucunda, Kırşehir Mesleki Eğitim Merkezi tarafından sunulan “Gençler Akıllı Mobilya ile Çalışma Hayatında” ve Kırşehir Belediyesi tarafından sunulan “Kırköy Kampüsü – Kırşehir’de Dezavantajlı Gruplara Umut Doğuyor” projelerinin desteklenmesi uygun bulunmuş ve “Gençler Akıllı Mobilya ile Çalışma Hayatında” projesinin imza töreni geçtiğimiz günlerde yapılmıştı.  Toplam bütçesi 1.850.00,00.-TL olan “Kırköy Kampüsü – Kırşehir’de Dezavantajlı Gruplara Umut Doğuyor” projesi için Bakanlıkça Kırşehir Belediyesi’ne tahsis edilen 1.300.000,00.-TL Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından kullandırılacak. İmza programında konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Belediyesi olarak bu projeyle; sosyal, ekonomik ve fiziksel engeller, sağlık problemleri ve coğrafi etmenler sebebiyle dezavantajlı durumda olan kadın, yaşlı ve engelli bireylerimizin toplumsal yaşamın her alanına katılımlarının ve uyumlarının arttırılmasını öncelik olarak belirlediklerini ifade etti. Başkan Ekicioğlu, proje kapsamında Kırşehir Belediyesi tarafından belirlenen alanda bir sosyal yaşam ve üretim alanı oluşturulacağını ve bu faaliyet merkezine “Kırköy Kampüsü” adı verileceğini açıkladı.  İmza programında aktarılan bilgiye göre bu büyük kampüs alan kent merkezine yakın bir konumda olacak ve kent içerisinde bir köy havasında planlanıp uygulanacak. Kampüs içerisinde birbirinden farklı ürünlerin üretileceği tesisler olacak. Bir tarafta organik bahçe kurulup sebze üretimi gerçekleştirilirken, diğer taraftan süs bitkilerinden oluşan çiçek bahçeleri yapılarak buralarda dezavantajlı gruplar için çeşitli uğraşlar sunulacak. Proje, özellikle sosyal yaşamın dışına itilmiş dezavantajlı gruptaki bireylerin sosyal uyumunun desteklenmesi ve sosyal yapının organik bir parçası haline getirilmesi, gönüllü çalışmaların teşvik edilmesi ve bu grupta bulunan Kırşehir sakinlerinin istihdamlarına yönelik yeni gelir ve uğraş kapılarının açılması amaçlarına hizmet edecek.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA