Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 12-02-2020 07:43

Gürer: Meslek hastalıklarında risk faktörü artıyor

Gürer: Meslek hastalıklarında risk faktörü artıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Günümüz çalışma koşullarının meslek hastalıklarının çeşitlenmesi ve artmasına neden olduğunu, güncel verilerin ise kamuoyu ile paylaşılmadığını için meslek hastalıklarının son durumunun yeterince bilinmediğini söyledi.
Gürer,” Meslek hastalıkları çalışma çeşitliliğiyle sayısal olarak artmasına karşın binlerce çalışanın mesleklerin etkisiyle hastalansa da farkında olmadan çalıştığını, ya da işsiz kalırım korkusuyla hastalık ileri aşamaya ermeden ses çıkarmadığını belirtti.
Gürer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya verdiği soru önergesinde, “Ülkemizde işçi sağlığı konusunda toplam kaç adet meslek hastalıkları hastanesi bulunmaktadır? Bu hastanelerin bulundukları iller ve yatak kapasiteleri ne kadardır? Kapatılan meslek hastalıkları hastanesi sayısı ve kapatılma nedenleri nelerdir?” diye sordu.
Bakan Koca, “Ülkemizde iki adet müstakil Meslek Hastalıkları Hastanesi, bir adet ek bina olarak hizmet veren hastanemiz bulunmaktadır. Bunlar; T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi, T.C. Sağlık Bakanlığı Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi ve T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ. İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı ek binadır. Meslek Hastalıkları Hastanesi Ankara, Zonguldak ve İstanbul illerimizde bulunmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi 104 yatak kapasiteli, T.C. Sağlık Bakanlığı Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi 130 yatak kapasiteli, ayrıca toplam 555 yatak kapasiteli T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ, İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı meslek hastalıkları ek binasında 52 yatak kapasite ile hizmet vermektedir. ​ Kapatılan herhangi bir Meslek Hastalıkları Hastanesi bulunmamakta olup, İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi, T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ. İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı ek bina şeklinde hizmet vermeye devam etmektedir.” şeklindeki sözleriyle yanıt verdi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA