Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 11-02-2020 08:00   Güncelleme : 12-02-2020 13:06

Üniversitenin temel hedefi; ihtisas ve yenilik

Üniversitenin temel hedefi; ihtisas ve yenilik

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, 2018-2019 Eğitim Öğretim Dönemine Yönelik Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısında, Niğde’deki basın kuruluşlarında görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda Üniversite’nin faaliyetleri, yenilikçi fikirleri, yatırımları, güncel durumu ve hedefleri de sohbet havasında tek tek konuşuldu.
Üniversite Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen 2018-2019 Eğitim Öğretim Dönemine Yönelik Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısına Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Yardımcı Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik ve fakülte dekanları ve yüksekokul müdürleri katıldı.
REKTÖR KAR SUNUM YAPTI
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Muhsin Kar, toplantıya katılan basın mensuplarına, bütün faaliyetleri içinde barındıran uzun bir sunum yaptı. Sunumda, öne çıkanlardan bazıları ise enerji, nanoteknoloji, tarım gıda, araştırma merkezleri, bilim merkez ve laboratuvar çalışmaları, üniversitenin yeni markası, altyapı, öğrenci sayıları, yaz okulları, akademik kadro ve personeller, yeni birim ve fakülteler, bölümler, YÖK’e başvurusu yapılan programlar, bilişim, uluslararası faaliyetler, sosyal-kültürel faaliyetler, ağaçlandırma, yakıt pilleri, yenilenebilir enerji projeleri, ağaçlandırma gibi birçok başlık yer aldı.
İHTİSASLAŞMIŞ YENİLİKÇİ BİR ÜNİVERSİTE HEDEFİ
Ömer Halisdemir Üniversitesinin vizyonunun "bölgesel kalkınma odaklı, öncelikli alanlarda ihtisaslaşmış ve topluma hizmette öncü ve yenilikçi bir üniversite olmak" olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar; 2019-2023 Stratejik Planında, enerji, nanoteknoloji ve tarım-gıdanın öncelikli alan olarak belirlendiğini ve bu alanlarda üniversitemizin sahip olduğu görece rekabet üstünlüğünün sürdürülmesi için çalışmalara aralıksız devam edildiğini ifade etti.
ENERJİ VE NANO TEKNOLOJİ
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesin ’de nanoteknoloji ve hidrojen temelli yakıt pillerinin yanı sıra saf silisyum hedefli yeni enerji sistemlerinin de yer alacağı müjdesinin veren Rektör Kar, “Türkiye’de ilk kez bizim üniversitemizde saflaştırılmış silisyum güneş pilleri ile yeni bir teknolojinin merkezi olacağız” dedi.
YERLİ VE MİLLİ ARAÇ TOGG GÜNDEME GELDİ
Toplantıda Üniversite’nin bazı firmalar iş birliğiyle Niğde’deki laboratuvarlarda gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde elde edilen yeni nesil yakıt pillerinin ileriki zamanlarda yerli ve Milli markamız olma yolunda ilerleyen TOGG elektrikli araçları için kullanılabileceğini yalnız bunun sadece bu şekilde değil hidrojen temelli akıt sistemlerinin de bu araçlar üzerinde düşünülmesinde fayda gördüklerini yetkililere ilettiklerini belirten Rektör Kar, “Teknoloji sürekli gelişirken bizimde gelişim ve değişimleri yakından takibimiz devam edecek” dedi.
55 ÜLKEDEN 705 YABANCI ÖĞRENCİ
Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar Üniversitenin, 55 farklı ülkeden 705 uluslararası öğrenciyi misafir ettiğini ve toplamda ise 25 bin 505 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edildiğini belirttiği konuşmasında, uluslararası öğrencilerin uluslararasılaşma konusunda Üniversiteye değer kattığını vurgulayarak, uluslararasılaşma strateji belgesi, uluslararası deneyime sahip akademik personel istihdamı, uluslararası işbirliği anlaşmaları, uluslararası üniversite birlikleri üyeliği, uluslararası fuarlara katılım ve uluslararası öğrencilere yönelik etkinlikler ile Üniversitenin uluslararasılaşma stratejisini güçlendirme gayreti içerisinde olduklarını vurguladı.
MUHSİN KAR: YATIRIM PROJELERİ HIZLA TAMAMLANIYOR
Açıklamalarında tamamlanan projeler ve yatırımlardan da bilgiler aktaran Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Tıp Fakültesi Morfoloji Derslik Binası, Süheyla Hürrem Kubalı Sağlık Merkezi, 3. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ek Binası gibi önemli yapıların Üniversitemize kazandırıldığının altını çizerek devam eden projelerimizin de kısa sürede tamamlanması için gayret sarf ettiklerini ifade etti.
NOHUT MARKASI KATKI SAĞLAYACAK
Üniversitenin Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, NOHUTT ile Üniversitemiz ürünlerinin markalaştığını ve hem Üniversitemize hem de Niğde’ye katkı sağlayacak önemli bir marka oluşturulduğunu sözlerine ekledi.
TARIMSAL SATIŞ YERİ
Tarım ve teknoloji ürünleri kapsamında Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma merkezi bünyesinde kurulan NOHUT’un mark a tescilinin yapıması ile birlikte üniversite bünyesinde bulunan 35 Adet sağma inek, 145 adet koyun, 7600 adet tavuktan elde edilen  günlük 7000 adet yumurtayı ve 300 adet bıldırcından alınan günlük 120 adet yumurtanın yanı sıra, etlik tavuk kaz gibi ürünlerin satışını sağlayacak bir marketinde yakın zamanda faaliyete geçeceğine işaret eden Rektör Kar, bunların önemli faaliyetler olduğunu belirtti.
ÜNİVERSİTEYE KAZANDIRILAN FAKÜLTE VE BÖLÜMLER
Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesinin yoğun çabalar sonucunda Üniversiteye ve Niğde’ye kazandırıldığını belirten Rektör Prof. Dr. Kar, "geçen yıl ilk defa öğrenci aldığımız İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümlerine ek olarak; bu yıl Radyo Televizyon ve Sinema, Moda Tasarımı, Peyzaj Mimarlığı ve Sağlık Yönetimi lisans programları öğrenci alımına başlayacaktır. Benzer şekilde geçen yıl ilk defa öğrenci alan Aşçılık ve Optisyenlik programlarına ek olarak, bu yıl, Adalet, Fizyoterapi, Tapu Kadastro, Grafik Tasarımı ve Raylı Sistemler İşletmeciliği programlarına öğrenci alımının uygun görülmesini bekliyoruz " dedi.
TIP FAKÜLTESİ MORFOLOJİ BİNASI
Rektör Prof. Dr. Kar, ayrıca geçtiğimiz yıl içinde milletvekillerinin de desteğiyle Tıp Fakültesi Morfoloji Binası için yaklaşık 5 milyon TL'lik ek ödenek tahsis edildiğini ve bu imkan ile binanın tamamlandığını vurguladı.
Yeni açılan ve tekrar öğrenci alımına başlanan programlar ile ilgili olarak da, akademik ve idari personellerin özverili çalışmaların neticeye varması adına yönetim olarak her türlü desteği verdiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, YÖK ile yapılan toplantılarda Üniversitenin akademik bilgi ve birikiminden, fiziki avantajlarından ve yetkinliklerinden bahsettiklerini aktardı. Bu bağlamda YÖK’e, Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde, Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı, İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı ve Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı ile Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Fen Bilgisi Eğitimi Doktora Programları için başvuruda bulunulduğunu da söyledi.
ÖĞRENCİ ODAKLI ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Tıp Fakültesinin akademik kadrosunun, akademik olarak anabilim dalı bazında çeşitlendirilmeye ve güçlendirilmeye devam edildiğini aktaran Rektör Kar, gelişim odaklı çalışmalarımızla ilgili olarak YÖK Aday Adayı Araştırma Üniversitesi Niyet Beyanı, Kişisel Verileri Koruma Kanunu Bilgilendirme Toplantısı ve Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülü Başvurusu gibi çalışmaların yapıldığını belirtti.
Üniversitenin bilişim altyapısını güçlendirme faaliyetlerinin devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Kar, “Tüm Akademik Personele e-imza temini ve Manuel formların dijital entegrasyonu çalışmalarımız var. Akademik /Kulüp Etkinlik Düzenleme Otomasyonu, Uluslararası Öğrenci Değişim Programı Otomasyonu ve Akademik Performans ve Değerlendirme Sistemi Otomasyonu çalışmalarımız da yakında tamamlanacak” dedi.
DOĞA İLE İÇ İÇE BİR KAMPÜS
“Üniversitenin fiziki şartlarının iyileştirilmesi, yaz okulunun açılması, engelsiz kampüs çalışmaları, uluslararası eğitim imkanının sağlanması, otomasyon sisteminin güncellenmesi ve Kampüs Çarşı Sinema Salonunu hizmete almak gibi öğrenci yanlısı çalışmaların da devam ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, öğrencilerimizin akademik gelişimine katkı sağlayan ulusal ve uluslararası çağrılı bir çok etkinliğinde yapıldığını basın mensuplarına aktardı. Son olarak “Doğa İle İç içe Kampüs” parolası ile merkez kampüsünün ve bağlı kampüslerin yeşillendirilmesi konusunda önemli çalışmaların yapıldığını ifade eden Rektör katılımlarından dolayı tüm basın mensuplarına teşekkür etti. Toplantı soru cevapların ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA