Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2020 07:52

Marka Kent Niğde seni çağırıyor

Marka Kent Niğde seni çağırıyor

Niğde Valiliği, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan "Marka Kent Proje Raporu ve Logo Lansman’ı tanıtımı yapıldı.
Niğde bir otelde düzenlenen tanıtım programına Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, AK Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Muhsin Kar, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Grip Gümüş, kurum müdürlüleri ve davetliler katıldı.
Tanıtım töreni Elâzığ’daki depremde ve Van’daki çığda hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başladı.
BAŞARAN ÖZTÜRK: BİR SİNERJİ İLE ORTAYA ÇIKTI
Tanıtım töreninde ilk konuşmayı Marka Kent Projesinin Koordinatörü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi personeli Prof. Dr. Mutlu Başaran Öztürk yaptı.
Prof. Dr. Mutlu Başaran Öztürk, yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘‘Biz bu yolculuğa 4 Nisan 2018 yılında Niğde Valimiz Yılmaz Şimşek’in himayelerinde ve onların direktifleri ile çıktık. Bu yola çıktığımızda Bizlere Niğde Valiliğimiz, Niğde Belediye Başkanlığımız, Özel idaremiz ve yerel basınımız bizlere destek verdiler. Bu sinerji ile ortaya çıkaran herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.
BAŞKAN ÖZDEMİR: PROJE ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; ‘‘Bugün burada bulunmamıza vesile olan "Marka Kent Niğde Projesi" sonuç raporunun ortaya koyduğu sonuçların ve oluşturulan yol haritasının Niğde'nin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şehrimizin bilinirliğini artması ziyaretçi, üniversite öğrencisi ve yatırımcı akışının hızlanması, insanları şehrimizde yaşamaya teşvik etmesi, orta vadede de önemli bir turizm destinasyonu olabilmesi için “Marka Kent Niğde Projesi" önemli bir kilometre taşıdır. Belediyemiz, söz konusu projeye geride kalan 22 aylık süreçte maddi ve manevi destek sağlamış, proje sonuçlarının hayata geçirilebilmesi için bundan sonra da üzerine düşen maddi ve manevi tüm sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir. Bir başka ifade ile Niğde Belediyesi marka kent projesinin hamisi ve uygulayıcısı olacaktır.  Niğde Belediyesi olarak haziran ayında düzenlenen Marka Kent Niğde Projesi Çalıştayından bugüne kadar geçen süreçte söz konusu çalıştayda tartışılan ve sonuç bildirgesinde yer alan önerilerden finansman olanakları ve zamanlaması uygun olanlarla ilgili girişimlerde bulunduk. Bu gayretlerimiz meyvelerini vermeye başladı’’ dedi.
Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in konuşmasının ardından bir konuşmada AK Parti Niğde Milletvekilleri yaptı.
SELİM GÜLTEKİN: YOL HARİTASINI UYGULAMAMIZ GEREKİYOR
Milletvekili Selim Gültekin yaptığı konuşmada şu ifadeleri dile getirdi; ‘‘İnsanları şehrimizde yaşamaya teşvik eden ekonomimizi ve turizmi vadeden Marka Kent Niğde projesinin önemli bir kilometre taşı olduğuna inanıyorum. Aydınlar kenti olarak bilinen Niğde’nin tarihi kültür, eğitim, bilim ve sanat şehri olabilmesi için Marka Kent Projesinin yol haritasını uygulamamız gerekiyor.’’ diye konuştu.
YAVUZ ERGUN: HEP KONUŞULDU VE ARTIK CİDDİYET KAZANDI
Milletvekili Yavuz Ergun ise, ‘Bizler, Siyasiler, Bürokratlar, Memurlar, Emekliler, Yaşlılar, gençler kendimizi bildiğimizden beri Niğde’mizin Türkiye’de hatta Dünya’da Marka Kent olmasını konuşur. Bu konu tarihinde hiç bugünkü kadar ciddiyet kazanmamıştı. İnanıyorum ki bugün yapılacak olan tanıtım kendi içinde yaşadığı birçok sıkıntıyı halletmiş, bitirdiği projelerle alt yapısını tamamlayarak, daha yaşanabilir bir şehir haline gelmiş ve devam eden projelerin tamamlanması ile Markalaşma yolunda birçok engeli aşarak Niğde’mizin ufuk çizgisini belirleyecek. Bizler, siyasilerimizden bürokratımıza bu şehri yönetenler olarak hiç görülmemiş bir birliktelikle tek vücut olarak Niğde’miz için koşturmaya, çalışmaya ve İnandığımız yolda yürümeğe devam edeceğiz. Eğer bu memlekettin katma değerini artıracaksak bunu hep birlikte başaracağız.’’ şeklinde konuştu.
VALİ ŞİMŞEK: AVANTAŞLARI FIRSATA ÇEVİRİYORUZ
Projenin tanıtım lansmanın da konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde, Mersin, Adana, İzmir, İstanbul ve Anakarada sekiz arama konferansı düzenlediklerine belirterek; ‘‘​Kapadokya Bölgesi'nin güney kapısı olan Niğde, farklı kültür ve inançlara ait tarihi değerlere sahip olmasının yanında önemli doğal güzelliklere ve kültürel birikime sahip bir kent. Niğde, dağcılık faaliyetleri açısından başta Demirkazık Bölgesi olmak üzere Dünya’da ve Türkiye’deki en önemli merkezlerden biri konumundadır.  Bizde kentimizin bu avantajlarını fırsata dönüştürerek Niğde'yi markalaştırmayı, orta vadede de turizm ve kültür kenti olmayı hedefledik. ​Bu hedefe ulaşmak için de "Marka Kent Niğde Projesi" ne 4 Nisan 2018 günü start verdik ve başarı ile sonuçlanması için tüm olanakları seferber ettik. Aradan geçen 22 aylık süreçte kurumlar arası iş birliğinin ve iş birliğinin yarattığı sinerjinin güzel bir örneğini de sergiledik. ​Niğde Valiliği, Niğde İl Özel İdaresi, Niğde Belediyesi, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi projenin her adımında birlikte "ortak akıl" ile hareket ettiler. Milletvekillerimiz proje fikrimizi desteklediler ve yanımızda oldular. Proje ekibinde yer alan ve bu topraklardan yetişen hocalarımız da memleketlerine hizmet bilinci ile büyük bir özveri ve iyi niyetle fedakârca çalıştılar. ​"Marka Kent Niğde Projesi" ne başlarken kimsenin söyleyecek sözü kalmamasını istedik. Buradan hareketle "fikir tepsisi" yöntemini kullanarak ikisi Niğde'de olmak üzere Mersin, Adana, İzmir, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası ve Ankara’da toplam sekiz arama konferansı düzenledik. Niğde'de Valilik önünde kurulan çadırda üç hafta süre ile yüz yüze anket uyguladık. Ayrıca internet ortamında anketler düzenleyerek daha geniş bir kitleye ulaşmaya ve fikirlerinden yararlanmaya çalıştık. Bu süreçte elde ettiğimiz sonuçları 20 Haziran 2019 tarihinde konunun uzmanlarından oluşan geniş katılımlı bir çalıştayda masaya yatırdık ve ilgili kişilerle paylaştık. Daha sonra da elde edilen bulguları bilimsel yöntemlerle analiz ederek sonuç raporunu hazırladık. Söz konusu sonuç raporunu kitapçık haline getirerek de tüm paydaşların ve bilgi kullanıcıların yararlanmasını amaçladık.  ​Bu süreçlerden geçerek büyük bir titizlikle hazırlanan proje sonuç raporunun ve ortaya konulan yol haritasının Niğde'nin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak önemsediğim ve dikkatleri çekmek istediğim esas noktada projenin bu akşam burada bitmediği; tersine yeni başladığıdır. Bundan sonra yapmamız gereken oluşturulan bu yol haritasının ivedilikle uygulamaya konmasıdır. Bu noktada; yerel yönetime, kamu kurum ve kuruluşlarına, meslek örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve kent gönüllülerine önemli görevler düşüyor. İlin Valisi olarak sözünü ettiğim tüm kesimlerin ve Niğdeli hemşerilerimin bu konuya duyarlı olacaklarına yürekten inanıyorum.’’ diye konuştu.
LANSMAN VE LOGO SUNUMU
Konuşmaların ardında hazırlanan tanıtım filmleri katılımcılara izletilmesinin ardından ‘Marka Kent Proje Raporu ve Logo Lansmanı’nın tanıtımı yapıldı. ‘Niğde Seni Çağırıyor’ sloganı ve projenin logosunun tanıtılmasının ardından Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir birbirlerine projenin logosunun rozetlerini taktılar. Vali ve Belediye Başkanı Milletvekillerine de rozet takmasının ardından program sona erdi.
Vali Şimşek: “Niğde Dağcılık faaliyetleri açısından Dünya’da ve Türkiye’deki en önemli konumunda.  Bizde bu avantajları fırsata dönüştürerek Niğde'yi markalaştırmayı, turizm ve kültür kenti olmayı hedefledik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Göztepe13
 • 2Fatih Karagümrük13
 • 3Beşiktaş13
 • 4Galatasaray13
 • 5Alanyaspor13
 • 6Antalyaspor13
 • 7Hatayspor13
 • 8BB Erzurumspor13
 • 9Fenerbahçe13
 • 10Kayserispor13
 • 11Konyaspor00
 • 12Çaykur Rizespor10
 • 13MKE Ankaragücü10
 • 14Kasımpaşa10
 • 15Gaziantep FK10
 • 16Trabzonspor10
 • 17Başakşehir FK10
 • 18Gençlerbirliği10
 • 19Sivasspor10
 • 20Yeni Malatyaspor10
 • 21Denizlispor10
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA