Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 04-02-2020 07:53   Güncelleme : 05-02-2020 11:07

Tarımsal Sanayileşmede Niğde için ilk adım

Tarımsal Sanayileşmede Niğde için ilk adım

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nde, Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemiz Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Halil Toktay ile kamu ve özel sektör temsilcileri katılımı ile “Niğde Tarımsal Ürünlerine Katma Değer Kazandırılması” toplantısı gerçekleştirildi.
TARIMSAL SANAYİLEŞME İÇİN ÇALIŞTAY YAPILACAK
Niğde’nin öne çıkan tarımsal ürünlerinin işlenerek katma değerini yükseltmek ve üretici ile sektörel girişimcilerin gelir seviyelerini artırmak için neler yapılması gerektiği üzerine kamu ve özel sektör temsilcileri tarafından yapılan önerilerin değerlendirildiği toplantı sonunda belirlenen konular üzerine bir çalıştay yapılması da kararlaştırıldı.
NİĞDE İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM
Niğde Haber Gazetesi olarak bizlerde bu atımı takdir ile karşılıyoruz. Niğde için atılan bu adım yerel tarımsal değerlerin ve yeni alternatif ürünlerin işlenme pazarında büyük söz hakkında sahip olmasının da yolunu açacağa benziyor. Oldukça çeşitli de verimli bir arazi yapısına sahip olan Niğde il coğrafyası, kendi markalarını da uygun bir pazarlama tekniği ile Önce Bölge ve Türkiye, sonrada yurt dışına açılması büyük bir katma değerin, istihdamın, sürekli yatırımların, yerli yabancı sermayenin merkezi olmaya işaret eder.
Pek çok ürünün üretiminde en önemli ülkeler arasında yer alan Türkiye, küresel tarım ticaretinden maalesef gerektiği kadar pay alamazken bu konuda en müzdarip illerin başında uzun yıllardır Niğde geliyor. Dünyada son 40 yıl içerisinde küresel ticaretin 60 kat artış gösterdiği, tarım ürünlerinde ise bu artışın 25 kat olduğu düşünüldüğünde, küresel tarım ticaretinde ülke olarak ağırlığımızı arttırmamız gerektiği bunun içinde Niğde’nin mevcut potansiyellerinin güçlendirilerek ülke ekonomisine katkı sağlayacak güce ulaştırılması çok değerli bir adım olacaktır. Bu sebeple geleneksel ürünlerle dünya pazarlarında tutunmaya çalışmak yerine, ürettiğimiz ürünlere katma değer katmak konusunda daha ileri noktalara gitmemiz gerektiği ortada, ve Niğde bu konuda kimseyi utandırmayacaktır.
ÇALIŞTAY ÜRETİCİ VE SERMAYEYE AÇIK OLMALI
İleriki günlerde Niğde için yapılması başlanan ve kararı alınan ““Niğde Tarımsal Ürünlerine Katma Değer Kazandırılması” çalıştayına öncelikli olarak Niğde’nin yerel üreticileri ve sermayesi geniş kapsamlı olarak davet edilmelidir. Bu konuda gerek AHİKA, gerek KOSGEB gibi kuruluşlarında desteği alınmalıdır.  (Haber: Murat Ümranlioğlu) 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA