Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-01-2020 07:50   Güncelleme : 30-01-2020 07:53

Gürer: Domuz ve at kasaplık hayvan oldu!

Gürer: Domuz ve at kasaplık hayvan oldu!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM de düzenlediği basın toplantısında gıda terörüne dikkat çekti. Gıda Bakanlığı kurulmasını isteyerek denetimlerde belediyelerin yetkilerinin artırılması gerektiğini söyledi.
Gıda terörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artıyor. Sağlığımız bu bağlamda ciddi risk altında olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer,  geçtiğimiz günlerde gıdalarda ve sularda kalıntı bırakması muhtemel pestisit ile ilgili Greenpeace tarafından 90 üründe yapılan incelemede, tarım zehirlerinin hem de yasaklananların domates, biber ve salatalıkta rastlandığı kamuoyuna açıklamıştı.
​Ömer Fethi Gürer, yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘‘Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli soruma verdiği yanıtta “Carbendazim aktif maddesini içeren bitki koruma ürünlerinin imalatı ve ithalatı 23.07.2017 tarihinde; kullanımı ise 01 Ocak 2018 tarihinde onlandırılmıştır. Carbendazim aktif maddesinin kullanımının sonlandırılmasından itibaren piyasaya arzına ve satışına müsaade edilmemektedir.” yanıtını vermişti. Tarım zehiri, ne yazık ki ürünlerde laboratuvar incelemelerinde ortaya çıktı. Bu bağlamda ciddi bir denetimsizlik var.​ Zehirli sofralar kurmamızın önüne geçecek olan sorumlu bakanlıktır. ​Hormonal sistem üzerinde olumsuz etkisi bilinen insana farklı zararları saptanmış pestisitler, yani tarım zehirleri ile ilgili eğitim denetim ve kontroller artırılmalıdır.​Tarım zehirleri aynı zamanda çiftçiler ve tarım işçileri içinde risk oluşturmaktadır. Bu yolla da ciddi sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Pestisitler nedeni ile doğa dengesi bozulmakta, tarıma faydalı böcekler zarar görmekte, sular kirlenmektedir. Adalet ve kalkınma partisi iktidarları dönemlerinde yapılan düzenlemeler ile gıda güvenliği ciddi boyutlarda sorunlu hale gelmiştir. Doğru uygulamalarda ise yetersizlikler sorunları ortadan kaldırmamaktadır. “dedi. Olumlu bir uygulama olan 2012 yılında ki düzenleme ile taklit ve tağşiş yapan firmaların kamuoyuna açıklanması süreci başladığını ve ancak bu uygulamanın caydırıcı olmadığını diyen Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ‘‘Bugüne kadar bakanlık bin 443 firma ve 3202 parti ürün ile ilgili taklit ve tağşiş gerekçesi ile işlem yapmıştır. Bu yılın ilk taklit ve tağşiş yapan firmaları ile ilgili listede açıklanmış ve 229 firma 386 ürün de hile saptanmıştır. Bazı firmaların ad değiştirdiği ya da cezaya ödeyip benzer işleri sürdürdükleri de saptanmıştır. Son açıklanan listede de etten üretilen ürünlerde, sıvı ve katı yağlar da süt ürünlerinde yoğurt, kaymak, peynirde, çay, bal, baharat, salçaya, çikolata, enerji içeceğinden pekmeze saptanan taklit ve tağşiş ürünler açıklanmıştır. Cimer ve alo 174’e yapılan ihbarlarla ve sınırlı denetimlerde bu bulgular açığa çıkmıştır. Ancak bundan ötesi olduğu da bir gerçektir. Mevcut sistem içinde yeterli denetim kontrol sağlanamamaktadır. Tohumdan sofraya tüm aşamaların takip edildiği söylenemez, hijyenden vazgeçtik, gıda dahi içerik dahi sorundur. Son dönemde yapılan bir düzenleme ile ürün etiketlerde yer adı kaldırılması yanında şartlı kesim ile üretim yapılan ürünlerin etikette belirtilmemesi dahi önemli bir eksikliktir. Adalet ve kalkınma partisi iktidara geldiği günden beri gıda konusunda yaptığı düzenlemelerle ne yediğimizi ne içtiğimizi bilmez noktaya geldiğimizi sürekli ifade ediyoruz. Bu yolda önlemler yetersizdir.’’ diye konuştu.
BELEDİYELER NEDENSE DEVRE DIŞI BIRAKILDI
2004 yılında AKP döneminde ilk kanuni düzenlemenin yapıldığını ve yapılana kararname ile belediyelerin devre dışı bırakıldığına vurgu yapan Milletvekili Gürer,‘‘Özelleştirme savunusu AKP ürün denetimini merkezileştirme yoluna gitmiştir.​Belediyelerin de yetkisinde olan “gıda güvenliği için numune alma, analiz ve ceza yetkileri” tarım bakanlığa devredilmiştir... Yani “gıda güvenliği denetim ve yetkisi tek elde tarım bakanlığında” toplanmıştır. Bu süreç sorunların başladığı dönemdir, çünkü belediyeler devre dışı kalırken yetersiz kadrosu ile tarım bakanlığı şikâyete dayalı takip yapar hale gelmiştir. “dedi.
AT VE DOMUZ 2006 YILINDA KASAPLIK HAYVAN OLDU
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, denetimlerde at ve domuz etinin et ürünlerinde çıkmasının tepki çektiğini ancak bunların adı ile değil farklı bir ürün olarak satılmasının suç olduğunu belirterek,r“2006 yılında yapılan bir düzenleme ile tavşan, at ve domuz eti kasaplık hayvan eti sayılmıştır.Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu kararı ile resmî gazete yayınlanan karar ile bugün ülkemizde at tavşan ve domuz kasapta satılması suç olmaktan çıkarılmıştır. Kamuoyunda yapılan denetimlerde at ve domuz eti açığa çıkan ürünlere büyük tepki verilmektedir. Ancak kasabın 2006 yılında AKP iktidarının çıkardığı düzenleme ile bu hayvan etleri satmasında yasal bir engel yoktur. Sorun domuz ve at etinin dana eti diye satılmasıdır. AKP yaptığı düzenleme bu hayvanları kasaplık satışını olanaklı kılmıştır.” şeklinde konuştu.
GIDA KANUNU YETERSİZ
Gıda Denetimlerinin yetersiz olduğuna da değinen Milletvekili Ömer Fethi Gürer,‘‘2010 yılında özel bir kanun daha çıkarılmıştır “gıda güvenliği kanunu ve ne düşündürücü ki veterinerlik hizmetleri, ile birleştirilerek düzenlenmiştir. Veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanunun Kanun numarası: 5996 kabul tarihi: 11/06/2010 yayımlandığı resmî gazete: tarih 13/6/2010 sayı 27610 dir. Gıda da yem ile bir arada değerlendirilmiştir... Bitki sağlığı da insan sağlığı ve gıdası ile bir arada değerlendiren bir yaklaşımla ele alınmıştır.” Dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray26
 • 2Alanyaspor26
 • 3Göztepe24
 • 4Fatih Karagümrük24
 • 5Beşiktaş24
 • 6Antalyaspor24
 • 7Hatayspor24
 • 8Fenerbahçe24
 • 9Kasımpaşa23
 • 10BB Erzurumspor23
 • 11Sivasspor23
 • 12Kayserispor23
 • 13Konyaspor11
 • 14Gaziantep FK21
 • 15Trabzonspor21
 • 16Gençlerbirliği21
 • 17Yeni Malatyaspor21
 • 18Denizlispor21
 • 19MKE Ankaragücü10
 • 20Çaykur Rizespor20
 • 21Başakşehir FK20
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA