Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-01-2020 07:33

İl Sağlık Müdürü, yüz felci için uyardı

İl Sağlık Müdürü, yüz felci için uyardı

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç vatandaşlara yüz felcine karşı uyarılarda bulunarak soğuk havalarda dışarı çıkarken yüzlerini kapatarak çıkmalarını söyledi.
Soğuk havalarda yüz felci geçirme riskinin diğer günlere oranla daha yüksek olduğunu ifade eden Dr. Koç, insanlar soğuk havalarda genellikle kafasını koruyacak şekilde bere, atkı, gibi giysiler kullanmalı. Dışarı çıkarken daha kalın ve yünlü elbise tercih edilmeli dedi. Riskli hastalar dediğimiz diyabet hastalarında, kronik hastalarda yüz felci geçirme riski daha fazla olduğu için çok soğuk havalarda dışarı çıkmamaları gerekir. Bu hastalıkları olanlar beslenmelerine, uykularına dikkat etmeleri gerekir. Genellikle bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman yani vücudun direnci azaldığı zamanlarda ve soğuk havalarda yüz felci geçirme riskleri daha fazla artıyor dedi.
Yüz felcinin iki çeşit olduğunu söyleyen Koç, Yüz felci genellikle bizde iki çeşit yüz felci bulunuyor. Birinci beyinden kaynaklanan ikincisi ise kulaktan kaynaklanan yüz felcidir. Bizi daha çok kulaktan olan yüz felci yani beyinle ilgili olmayan yüz felci ilgilendiriyor branş olarak. Yüz felci geçiren kişi bize daha çok gözünü kapatamama, ağız köşesinde kayma, yüzünde ağrı, kulak arkasında ağrı ve yüzün yarısında yanma hissi, uyuşukluk gibi şikayetlerle başvurmakta veya ileri derecede yüz felci geçirdiğinde sıvı gıdaları alamama rahat yemek yiyememe ve asimetrik bir yüz görüntüsüyle bize başvuruyorlar. Hastalar bize yüz felci şüphesi ile başvurduklarında ilk önce Kulak, Burun, Boğaz muayenelerini yapıyoruz. Etkenin neyden kaynaklandığını bulmaya çalışırız. Daha önceden bir hastalığı var mı bunu araştırırız. Hastalığı bulduktan sonra medikal ilaç tedavisi, yüz koruma tedavileri, masaj egzersizleri, göz koruma tedavileri yaparız. Hastalarımız bir ay içerisinde iyileşme olamazsa fizik tedavisi ile takip ederiz dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA