Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 18-01-2020 09:07   Güncelleme : 18-01-2020 09:07

Veliler Dikkat! Karne sonuçlarına gereğinden fazla anlam yüklemeyin

Veliler Dikkat! Karne sonuçlarına gereğinden fazla anlam yüklemeyin

Milyonlarca öğrenci dün karnelerini aldı. Bu dönemde çocuklar üzerindeki baskı gittikçe artıyor. Yaklaşan karne günleri için ebeveynlerin tutumuna değinen İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikolojik Danışman Sevgi UMUÇ ‘Karne sonuçlarına gereğinden fazla anlam yüklemeniz hem size hem de çocuklarınıza zarar verebilir’ dedi.
İlk, ortaöğretim ve lise öğrencileri cuma günü yani dün karne alıp yarıyıl tatiline girdi. Karne günü ebeveyneler ve pek çok öğrenci için hayatın en önemli günlerinden birisidir. Kimileri için mutluluk verici anların yaşandığı, kimileri için ise üzüntü ve endişenin hissedildiği bir gündür. ‘Karne sonuçları beklediğiniz gibi veya beklentinizin çok altında gelmiş olabilir. Burada önemli nokta karne sonuçlarına nasıl bir anlam yüklediğiniz, onu değerlendirme biçiminizdir’ diyen Umuç ‘’ Umduğunuzu bulamadığınız durumda çocuklarınızla çatışmaya girmek yerine, onların bu sonuçları getirme sebeplerini anlamanız ilişkiniz için daha yararlı olacaktır’ ifadelerini kullandı.
Ailelerin çocuklara karşı yaklaşımlarına dikkat etmelerinin altını çizen Umuç, ‘Onları incitmeden karnesi hakkında konuşun, kendisini anlatmasına izin verin. Çocuğunuzun anlaşılmaya ihtiyacı olabilir, ona arkasında olduğunuzu hissettirin. Çocuğunuza karşı anlayışlı olun, incitmeden dinleyin. Unutmayın ki önlemler alındığında karne notları düzeltilebilir ancak çocuğun kişiliğine verilecek bir zararın telafisi o kadar kolay olmayabilir’ dedi.
Uzmanından ebeveynlere karne günü taktikleri
İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikolojik Danışman Sevgi UMUÇ, ebeveynlere konuyla ilgili bazı tüyolar verdi.
1- Çocuğunuzun karnesiyle ilgili kendi duygu ve düşüncelerinizi yapıcı bir dil ve sakin bir üslupla onlarla paylaşın. Sizlerde oluşturduğu his çocuğunuzun üzerine düşünmesi ve harekete geçmesi için etkin bir faktör olabilir.
2- Sadece başarılarında değil, başarısızlıklarında da onları seveceğinizi ve arkalarında olacağınızı hissettirin. Telafi etmek için birlikte neler yapabileceğinizi düşünün.
3- Sadece kötü notlarını değil, iyi notlarını da mutlaka konuşun. Karnesindeki başarıları için onları tebrik edin, sevindiğinizi hissettirin.
4- Olumsuz söz ve davranışlarda bulunmaktan kaçının, azarlamayın. Suçlayıcı ve yargılayıcı değil, empatik olmaya çalışın.
5- Ebeveynlerin sıklıkla yaptıkları yanlışlardan biri de çocuklarını başkalarının çocuklarıyla kıyaslamaktır. Her çocuğun genetiği, kişilik yapısı ve çevre ortamı gereği tek ve özel olduğunu unutmayın ve bu yanlışa düşmeyin.
6- Tatili öğrencilerin yorgunluklarını atıp dinlenmesi, eğlenmesi, yeni döneme daha motive girmesi için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Bu dönemi olabildiğince keyifli aktivitelerle geçirmesine, hobilerine zaman ayırmasına destek olabilirsiniz. Eksiklerini gidermesi için onu çok yormayacak bir ders çalışma planı hazırlaması için teşvik edin. Gerekirse okul rehber öğretmeninden destek isteyin.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA