Advert
BOR
Giriş Tarihi : 07-01-2020 08:08   Güncelleme : 07-01-2020 08:08

Bor İcra Müdürlüğü’nden keyfi uygulama

Bor İcra Müdürlüğü’nden keyfi uygulama

Niğde’nin Bor ilçesinde icralık olan vatandaşın hali, satış memurluklarının insafında. İcra satış ilanları hakkındaki yasa satış memurluklarına ‘alakadarların menfaatlerine göre karar verin’ derken, Bor İcra Müdürlüğünde bu alakadarların menfaati konusu farklı olarak yorunlanıyor. Yerel gazetede asgari tutarlar üzerinden yapılabilecek ilanlar ulusal çapta yayın yapan gazetelere gönderilerek, borçlunun ilan bedeli olarak ödediği miktar 4 hatta 5 katına çıkartılıyor. Yargıtay’dan da icra ilanlarının yerel gazetelerde çıkmasına engel olmadığını gösteren örnek kararlar çıkmasına rağmen, Bor İcra Müdürlüğü’nün son dönemdeki ulusal yayın hayranlığı, borçluların yükünü daha da artırıyor. Bor İcra Müdürlüğü satış memurluğu, icra satışlarının yanı sıra izalei şuyu dosyalarının ihalelerini de tirajı 50 binin üzerinde yayın yapan gazetelerde yayınlatarak anlaşmazlık davalarında da ilan bedellerini en az 4 kat artırarak ilgililerini zorda bırakıyor.
NGC’DEN BOR İCRA DAİRESİNE TEPKİ
Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün, Bor ilçesinde 3 adet günlük yayın yapmakta olan ve resmi ilan yayınlama hakkına sahip yerel gazete bulunmasına rağmen Bor İcra Müdürlüğü’nün satış ilanlarını ulusal çapta yayın yapan ismi sanı duyulmamış, Niğde’ye bile gelmeyen, bayilerde yer almayan gazetelrde yayınlatılmasına tepki gösterdi. NGC Başkanı Düzgün, “Bizler yerel gazeteler olarak, büyük sıkıntılar içerisinde görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Ancak şu sıralar ‘takdir hakkı’ dene kelimenin anlamını çözmek için epeyce vakit harcar hale geldik. Zira, ‘alakadarların menfaatine’ kelimesi de öyle. Takdir hakkı sözlükte ‘idareye tanınmış bulunan takdir yetkisi hiçbir zaman mutlak ve sınırsız değildir. Yetkinin sınırı, kamu hizmetinin verimliliği, etkinliği ve kamu yararı ile kişi yararı arasında bir denge kurulması sorumluluğudur’ deniliyor. Yeni alakadarların menfaati kelimesi ise hepimizin bildiği gibi ‘tarafların yararı’ olarak açıklanıyor.
ÖDENEN FİYAT 4 KAT ARTIYOR
NGC Başkanı Düzgün, Bor İcra Müdürlüğü Satış Memurluğunun “alakadarların menfaati” kelimesini ilanları ulusal basında yayınlatmak olarak algıladığını belirterek, “Bor İcra Müdürlüğü alakadarların menfaati kelimesini ilanlar ulusal basında yayınlatmak olarak algıladığından olsa gerek, takdir hakkını rahatlıkla bu yönde kullanabiliyor. Fakat Yargıtay kararlarında da belirtildiği gibi, ilanı yerel gazetede yayınlatabilecek iken ulusal gazetede yapmayı takdir eden Bor İcra Müdürlüğü bu şekilde icra dosyayalarında borçluyu, izaley-i şuyu satış dosyalarında ise hissedarları, satışın sadece ilan safhasında 4 kat borçlandırıyor. Satışları 50 bin trajlı gazetede yayınlatarak yüksek fiyata alıcı bulacağını düşünen satış memurluğu, belki de yapacağı 10 satıştan ancak birinde dışarıdan alıcı bularak yüksek fiyat elde edebilecektir. Peki ya diğer 9 satışa ödenen yüksek ilan bedellerinasıl karşılanacak. Bu durumda satış memurluğu takdir hakkı, alakadarlardan borçlunun menfaatini yok etmiş olmayacak mı?” dedi.
GENEL HUKUK KURALI
Satış memurluğundaki yetkililerinde bildiği gibi, Genel Hukuk Kuralına göre, Adalet en hızlı ve en ucuz şekilde çözülmelidir diyen NGC Başkanı Alpaslan Düzgün, “Bor İcra Müdürlüğünün daha yüksek fiyata alıcı bulurum düşüncesi ile 50 bin tirajlı gazeteye gönderdiği ilan, bu gazetelerin Niğde’de ve Bor ilçesinde alıcı bulamayır olması sonucu yerel alıcıda bulamayacaktır. Yapılan bu uygulamadan dolayıdır ki, ilçedelerde ucuz alıcılar türüyor. Sadece bu işlere yönelik internet siteleri var. Bu şahıslar, icra ve mahkeme satış ilanlarını kimsenin duymaması ve ikinci satışta garibanların mallarını yüzde 40 değerinde kendileri alsın diye can atıyorlar. Bunun neticesinde, birçok borçlunun evi, bağı, bahçesi, arabası fırsatçı ve ucuzcuların oluyor. Malları icra ve mahkeme yolu ile satılan insanların hukukunu korumak ve daha fazla yerel alıcının satış ihalesine katılımını sağlamak, adalet duygusunun zedelenmemesi bakımından da çok önemlidir” şeklinde konuştu.
DİĞER İCRA MÜDÜRLÜKLERİ BU UYGULAMAYA KATILIYOR MU?
NGC Başkanı Alpaslan Düzgün, Bor İcra Müdürlüğünde bugüne kadar böyle bir uygulamanın olmdağını belirterek, “Bugünlerde yaşanan sıkıntıdan önce bizim bildiğimiz Bor İcra Müdürlüğüne atanan müdürlerimiz acaba neden İcra İflas Kanununun 114. Maddesini yorumlarken farklı düşündüler. Acaba neden Niğde İcra Müdürlüğü ve diğer ilçelerde, Türkiye genelindeki icra müdürleri ilanlarını yerel gazeteler dışında tirajı 50 bin üzeri olan gazetelerde yayınlatmıyor. Bu konuda yorum yaparken herketen farklı yorumlamak Bor İcra Müdürlüğü’ne ne gibi bir ayrıcalık kazındırıyor” dedi.
YARGITAY’DAN EMSAL KARARLAR VAR
İcra Müdürlüğünce bu takdir hakkının hukuka uygun ve tarafların menfaatleri gözetilerek kullanılması gerektiğini dile getiren Başkan Düzgün, “Yargıtay emsal kararlarında da satışı yapılan malların her yöreden alıcı çıkabilecek otel, fabrika binası ve benzeri mallar olması durumunda yurt düzeyinde yayın yapan gazetelerde ilanın yayımlanması gayet normaldir. İcra Müdürlükleri mesken, arsa, işyeri, araç gibi yerel alıcısı bulunan malların satışında yerel gazelerde ilan yapılmak suretiyle satış yapılması hem alacaklının hem de borçlunun menfaatine olacaktır” diye konuştu.
ALAKADARLARIN MENFAATİ İBARESİ
Uygulamada icra müdürlüklerinin belirli fiyat üstüne çıkan gayrimenkulleri ulusal düzeyde yayın yapan gazetelere verdiğini fakat Bor İcra Müdürlüğünün hemen hemen tüm satış ilanlarını ulusal düzeyde yayın yapan gazetelere verdiğini söyleyen Düzgün, “Kanun yetkiyi icra müdürlüklerine vermiş ama alakadarların menfaatine en uygun diye de eklemiş. İcra konusu olan bir malın ilanını yapma yetkisi icra müdürlüğünde. İster ilan eder ister etmez. İlanın alakadarların menfaatine en uygun denildiğinde en ekonomik şartlarda en çok alıcı anlayışı devreye giriyor. Bir il veya ilçedeki gayrimenkul, ülke genelinde her yöreden alıcıların gelmesine neden olur mu? Hiç sanmam. Bakın burada her iki tarafın menfaati cümlesi var. Alacaklı alacağını tahsil etmek için borçluyu icraya veriyor. İcrada alacaklının hakkının temin edilmesi için satışa çıkıyor ve bunu gerekli gördüğü hallerde gazete yoluyla ilan ediyor. Gazeteye verilen ilanın parası borçlunun durumu göz önüne alındığında ilk etapta alacaklı tarafından ödeniyor. Çünkü borçlu durumu olsa parasını ödeyip malının icraya düşmesine engel olacak. Alacaklı ilan parasını ödüyor ödemesine ama icra yoluyla satış yapılan malın gelirinden ilan parasını düşüyor. Yani ilan parasını yine borçlu ödüyor. Kişinin hem ekonomik nedenlerden dolayı evi, tarlası, bağı, bahçesi, arabası icra yoluyla düşük bir bedelle satılıyor hem de bu malın ilanının parası satıştan elde edilen gelirle yine kendi payından kesiliyor” dedi.
BORÇLU HİÇ DEĞİLSE İLAN SAFHASINDA DÜŞÜNÜLSÜN
Açıklamasında borçlunun hiç değilse ilan safhasında düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün açıklamasını şöyle tamamladı: “Elbette alacaklının da hakkını korumak lazım ancak burada icra müdürlükleri zaten zor durumda kalan borçluyu hiç değilse ilan safhasında daha fazla düşünmeli. İlanın ulusal gazetede çıkmasının maliyeti, yerel gazetede çıkmasının maliyetinin neredeyse dört katı. Bu kadar parayı nasıl ödesin borçlu? Bir de malın satılamadığı düşünülürse bu ek maliyet anlamı taşıyor. Yani neresinden bakarsanız bakın borçlunun belindeki kambur büyüyor. Bu konuda yasa icra müdürlüklerine yetki vermiş vermesine de her yöreden katılımın sağlanamayacağı malların ilanının yerel gazetelerde yapılması faydalı olur” demişti.
İŞTE BİR YARGITAY KARARI ÖRNEĞİ
T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi
Esas: 2010/24448
Karar: 2011/5227
Karar Tarihi: 01.04.2011
ÖZET: Olayda taşınmazın satış ilanının mahalli gazetede yapılması yeterli olup, memurun işlemi İİK.’nun 114/2 maddesine uygundur. Yerleşik Dairemiz içtihatlarına göre, ilanın tirajı yüksek ve Türkiye genelinde yayımlanan bir gazetede yapılması hususu, her yöreden alıcısı çıkacak nitelikteki otel, fabrika gibi yüksek değerli yerler zorunlu olup, somut olaydaki taşınmazın değeri de dikkate alındığında bu davayı emsal teşkil etmez”

 


 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA