Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-12-2019 08:00   Güncelleme : 26-12-2019 08:00

Veliler öğrencilerle kitap okuyor

Veliler öğrencilerle kitap okuyor

Niğde'de Necip Fazıl Kısakürek İlkokulunda hayata geçirilen "Ailemle kitap okuyorum" projesiyle öğrenciler, aileleriyle kitap okuyarak hem okuma alışkanlığı kazanıyor, hem de derslerdeki başarıları artıyor.
AİLELERİN ÇOCUKLARIYLA KİTAP OKUMASI, ÖĞRENCİLERİMİZE EN BÜYÜK ÖRNEK
Geçen sene hayata geçirilen projeyle, her Çarşamba, okula davet edilen veliler, çocuklarıyla birlikte kitap okuyor. Bu sayede öğrencilere hem kitap okuma alışkanlığı kazandırılıyor hem de onların derslerindeki başarıları artıyor. Çarşamba gününü öğrencilerin iple çektiğini ve aileleriyle kitap okumaktan büyük zevk aldığını belirten Okul Müdürü Nuh Bayrak "Öğrencilerimizin günümüzdeki en büyük eksikliği özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle kitaplara bağlılıkları biraz azaldı. Bu eksikliği giderebilmek için çocuklarımızın anne ve babalarıyla kitap okuma etkinliği yaptık. Ailelerin çocuklarıyla kitap okuması, öğrencilerimize en büyük örnek. Çünkü çocuklarımız sadece ailelerinin ya da büyüklerinin söylediklerini değil, yaptıklarını daha çok örnek alıyor. Bu projeyle çocuklarımız, aileleriyle beraber kitap okuduğu zaman hem güzel paylaşımda bulunuyor hem de ailelerini örnek alarak kitap okuma alışkanlığını ileri ki hayatlarına taşımalarına katkı sağlıyoruz. Etkinlik hem velilerin hem de öğrencilerin çok hoşuna gidiyor. Okuma alışkanlığı arttıkça da öğrencilerin derslerindeki başarıları da paralel olarak artmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.
BEŞİNCİ DERS SAATİNDE HERKES KİTAP OKUYOR
Proje için okulun toplantı salonunu, kütüphanesini, sınıfları ve diğer bölümlerini tahsis ettiklerinden bahseden Bayrak, "5'inci saatte bütün personel, kitap okuyor. Sadece veliler değil, okuldaki bütün personel aynı saatte kitap okuyarak bu faaliyeti gerçekleştiriyor. Bir eğitimci olarak bana 'eğitimle ilgili tek bir tavsiyede bulunun' deseler, sadece 'kitap okuyun' derim. Çünkü kitap okumadan asla başarılı olunmaz ve başarı yakalanamaz. Onun için kitap okumak eğitimin temelidir" ifadelerini kullandı.
Etkinlikten memnun olduklarını belirten velilerden Figen İlhan, “Öncelikle öğretmenlerimize ve müdürümüze teşekkür ederim. Güzel bir etkinlik. Evde işlerden dolayı kitap okuyamıyoruz ama okulda çocuklarımızla birlikte kitap okuyoruz. Çocuklarımızda mutlu oluyor bizlerde mutlu oluyoruz” dedi.
KIZIMIN DERSLERİNE ETKİSİ OLUYOR
Kitap okuma alışkanlıklarının olmadığı ve bu etkinlik ile kitap okuma alışkanlıkları kazandıklarını, bu etkinliğin kızının derslerine bile etki ettiğini belirten öğrenci velilerinden Sefa Erdoğan,  “Kızımla beraber okulda kitap etkinliğine katıldık. Bu etkinliği düzenleyen okul yetkililerine teşekkür ederiz. Her ne kadar kitap okuma alışkanlığımız fazla olmasa da kızımla beraber kitap okumaya çalışıyoruz. Günümüzde televizyon karşısında kitap okumak zor, inşallah başarabiliriz. Okul yetkililerinin düzenlediği etkinlik sayesinde evde de kitap okuyoruz ve bu kızımızın derslerine etkisi oluyor” dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA