Advert
TARIM HABERLERİ
Giriş Tarihi : 23-12-2019 07:45   Güncelleme : 23-12-2019 07:45

Aynı toprak numunesinden farklı sonuçlar çıkıyor

Aynı toprak numunesinden farklı sonuçlar çıkıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ‘Ülkemizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan, olmayan ve toprak analizlerindeki farklı iddialara ilişkin’ yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den yanıt geldi.
AYNI TOPRAK NUMUNESİNDEN FARKLI SONUÇLAR ÇIKIYOR
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı çiftçilerin aynı toprak numunesini ayrı laboratuvarlara götürerek tahliller yaptırıp farklı sonuçlara ulaştığına yönelik iddiaların incelenip incelenmediğini sorduğu yazılı soru önergesinde, “Ülkemizde ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı ne kadardır? ÇKS’ya kayıtlı olmadan çiftçilik yapan kişi sayısı ne kadardır? Toprak tahlili yaptırarak toprak analiz desteği alan çiftçi sayısı ne kadardır? Toprak analiz desteği verilmeye devam etmekte midir?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.
ÇKS’NE KAYITLI 2 MİLYON 264 BİN 90 ÇİFTÇİ VAR
CHP Milletvekiline yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ekim 2019 tarihi itibariyle Ülkemizde ÇKS'ye kayıtlı çiftçi sayısını 2 milyon 264 bin 90 olarak açıkladı. 2017 üretim sezonunda 80 Bin analiz için 3,2 Milyon TL toprak analizi desteği verildiğini belirten Pakdemirli, “Laboratuvarlara verilen toprak analiz desteklemesi devam etmektedir. 2019 üretim sezonu için 2020 yılında da destek verilmesi planlanmaktadır. Ülkemiz genelinde, Bakanlığımızca yetkilendirilmiş 211 adet, tarımsal amaçlı toprak analiz laboratuvarı faaliyetlerini sürdürmektedir. Söz konusu laboratuvarlar, mevzuatlarımız gereğince, Bakanlık Merkez ve İl müdürlüklerimizde bulunan, konusunda uzman denetim komisyonları tarafından yılda en az bir kere denetlenmektedir. Mevzuatlarımıza aykırı işlem yapan laboratuvarlar uyarılmakta, yetkisi askıya alınmakta veya yetkisi iptal edilmektedir” şeklinde konuştu.
201 LABORATUVARIN YETKİSİ İPTAL EDİLDİ
Uygunsuz analiz yapan yaklaşık 201 adet laboratuvarın yetkisinin Bakanlıkça iptal edildiğini açıklayan Bakan Pakdemirli, “Mevzuatlara aykırı olarak işlem yapan laboratuvarlara yönelik Bakanlığımıza yapılan ihbar, şikâyet ve dilekçeler, en kısa zamanda yerinde denetim yapılarak, gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.
ÇİFTÇİLERİN YARISI ÇKS’YE KAYITLI DEĞİL
Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı, “ÇKS’ne kayıtlı çiftçi sayısı 2003 yılında 2,8 milyon iken, 2010 yılında 2,3 milyona  geriledi. Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olanlar çiftçi miktarının % 50’sini oluşuyorlar. Kayıtlı olmadan çiftçilik yapan binlerce çiftçi var. TARSİM’den sigorta da yaptıramadıkları için mevsimsel sorunlar nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan çiftçi sayısı da ciddi boyutta. Türkiye’de bugüne kadar 1927, 1950, 1963, 1970, 1980, 1991 ve 2001 yıllarında olmak üzere toplam 7 adet Genel Tarım Sayımı uygulanmıştır. Bunlardan en sonuncusu olan 2001 Genel Tarım Sayımı uygulamasından sonra sayım yapılmamaktadır. Bu bağlamda kayıt dışı kalan çiftçi tam olarak bilinememektedir. ÇKS’ne kayıtlı olmayan çiftçilerin desteklenmemesi, verim düşmesine neden olmaktadır. ÇKS sisteminin bu bağlamda incelemeye alınması da yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA