Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 29-11-2019 08:17   Güncelleme : 29-11-2019 08:17

Kış Tedbirleri Toplantısı yapıldı

Kış Tedbirleri Toplantısı yapıldı

İçişleri Bakanlığının 18.11.2019 tarihli genelgesi kapsamında, Niğde merkez, ilçe ve köylerinde kış mevsimi süresince olumsuz hava şartlarıyla (kar yağışı, buzlanma, sis, heyelan vb.) mücadelede alınacak tedbirlerle ilgili konular görüşülmek üzere Niğde Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile 2019- 2020 yılı kış tedbirleri toplantısı yapıldı.
Vali Şimşek’in başkanlığında Niğde Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, ilçe kaymakamları ile ilgili kurum müdür ve temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yılmaz Şimşek, ilimizin kış mevsimine hazırlıklı olarak girmesi için her kurumun üzerine düşen görevi titizlikle yapmasını istedi.
Kış aylarında, olumsuz hava koşullarından kaynaklı ulaşım ve eğitimde yaşanabilecek aksaklıklara değinen Şimşek, bu aksaklıkların önüne geçmek için alınacak tedbirlerin, öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması ve eğitim hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için oldukça önemli olduğunu kaydetti.
Yılmaz Şimşek’in konuşmasının ardından kış ayları süresince günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek hava koşullarında, şehirlerarası, şehir içi ve köy yollarının trafiğe açık bulundurulması ve güvenli trafik akışının sağlanması için,  ilgili kurumların alacağı tedbir, görev ve sorumluluklar belirlenerek alınacak tedbirler görüşülerek karara bağlandı.
KIŞ SÜRECİNDE ALINACAK TEDBİRLER
Toplantıda alınan kararlara göre;
İlimizde kış mevsiminde karayolu ulaşımında yaşanacak hava ve yol koşulları dikkate alınacak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması ile huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmelerini temin edebilmek amacı ile aşağıdaki tedbirlerin ilgili kurum ve kuruluşlarca yerine getirilmesi sağlanacaktır. İllerde valilerin, ilçelerde kaymakamların başkanlığında, trafikle ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla kış mevsimi süresince alınması gereken tedbirler planlanarak uygulamaya konulacaktır.
ARAÇLAR BEKLETİLECEK
Birden fazla ilin sorumluluğunda olan Nevşehir-Kayseri-Adana-Konya-Aksaray karayolu güzergâhları ve geçitlerinde; Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon valilikler kanalıyla sağlanacak, (Bakanlığa bilgi verilecek) karayolu elverişli hale gelinceye kadar bu güzergahları kullanacak olan taşıtlar uygun yerlerde (konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlara ait tesisler vb.) bekletilecek, bu süre içerisinde otobüslerin terminallerden çıkış yapmalarına izin verilmeyecek, Ayrıca Karayolları 64. Şube Şefliği, İl Özel İdaresi ve belediyelerimiz kendi görev alanlarına giren konularda gerekli ilave tedbirler alınarak uygulamaya koyacaklardır.
LED EKRANLARDA UYARILAR OLACAK
Karayollarında şiddetli hava akımına bağlı sis, kar sürgünü, gizli buzlanma vb. olumsuzlukların yaşandığı karayolu kesimlerine gelinmeden önce, özellikle yüksek ve ağır taşıt sürücüleri durdurularak, megafonla veya led ekranlı panel cihazı bulunan Emniyet Müdürlüğüne ait ekip otolarıyla, otoyollarda ise Otoyol Bakım Ve İşletme Şefliği tarafından büyük led ekranlı panel cihazlar tarafından;  ‘görüş mesafesinin azaldığı, takip mesafesini artırmaları, şerit izleme kurallarına uymaları, sis farlarını kullanmaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri, gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları’  konusunda uyarılacaktır.
Köprü ve yol eğiminin farklılaştığı yol kesimleri ile yağmur ve kar sularını karayolundan hızla tahliye etmek amacıyla yapılan ve ‘sanat yapıları’ olarak adlandırılan menfez, mazgal, rögarların kapanma olasılığı olan yerler Belediye Başkanlığı,  Karayolları 64. Şube Şefliği, Otoyol Bakım ve İşletme Şefliği, İl Özel İdaresi, İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından önceden tespit edilerek alınacak tedbirler planlanarak uygulamaya konulacaktır.
CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK
Ağır tonajlı taşıtlarda, yük üzerine branda gibi gereçlerle kapatmayan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 65. maddesi ile karayolları trafik yönetmeliğinin 128. ve devamı maddeleri gereğince İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından yasal işlem uygulanacaktır. Ayrıca karayollarının bu konuda gerek otoyol olsun ve gerekse diğer bağlı yollarında kamera ile tespitleri var ise işlem yapılmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü veya İl Jandarma Komutanlığı’na gönderileceklerdir.
Karayolu üzerindeki dinlenme tesis işletmecileri/yöneticileri ile koordinasyon kurularak tesiste bulunan iletişim araçları vasıtasıyla sürücülerin; hava, yol ve trafik şartları konusunda bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Bu koordinasyon ve bilgilendirmenin karayollarının bakım ve işletiminden sorumlu Karayolları 64. Şube Şefliği ile Otoyol Bakım Ve İşletme Şefliği tarafından yerine getirilecektir. Yerleşim yeri dışındaki karayollarında mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla, yerel yönetimlerce imkanlar dâhilinde her türlü yardımın ulaştırılması, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacaktır. Bölgemiz dâhilinde konu ile ilgili olarak Karayolları 64. Şube Şefliği, Otoyol Bakım Ve İşletme Şefliği ile İl Özel İdaresi tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.
KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ YAPILACAK
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ‘Kış lastiği kullanma zorunluluğu’ başlıklı 65/A maddesi eklenmiş olup, idari para cezaları bu maddeye göre düzenlenecek, terminal/otogar giriş ve çıkışları başta olmak üzere, mevzuatta belirtilen ve valiliklerce karar alınan araçlar, yapılan tüm kontrollerde ‘kış lastiği’ bakımından da denetlenecektir. İl sınırları içerisinde yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği uygulanması zorunlu kılınmıştır. Ek olarak basın yayın kuruluşları tarafından kış lastiği ile ilgili basın bültenin ilimiz dahilinde duyurulması İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.
KAPALI YOLLARDA ARAÇLAR TRAFİĞE ÇIKARILMAYACAK
Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ, heyelan nedeniyle yolun trafiğe kapandığı durumlarda; il ve ilçe merkezleri ile dinlenme tesislerinde bulunan taşıtların karayollarına çıkışlarına müsaade edilmeyecek, karayolu trafiğe açılıncaya kadar, araçlar uygun yerlerde (konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisler vb.) bekletilecektir. Konunun Takibini İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ile Karayolları 64.Şube Şefliği, Otoyol Bakım ve İşletme Şefliği, İl Özel İdaresi tarafından yerine getirilecektir.
Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımada kullanılan taşıtlarda, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacaktır. Konunun takibini İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı yapacaktır.
Okul servis araçları gibi özellikli taşıma araçları daha dikkatli kontrol edilerek Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine uygunluğu yönünden de denetlenecektir. Konunun İl Emniyet Müdürlüğü Ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından takip edilecektir. Trafik yoğunluğu artan yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde trafik akımı normale dönünceye kadar ağır tonajlı araçlar (çekici, kamyon ve tanker gibi) uygun yerlerde bekletilecektir. Çekme-kurtarma ve zincir uygulaması gibi özel beceri ve alet gerektiren servis hizmetlerini veren kişi ve kurumların telefon ve adreslerinin güncellenerek, telsiz nöbetçilerinde kolay erişilebilir yerde bulundurulacak, bu yönde bir talep olması halinde vatandaşa yardımcı olunacaktır.
KURTARICILAR HAZIRDA BEKLETİLECEK
Sis, buzlanma vb. kaza riskinin yoğunlaştığı hava ve yol koşullarında, ivedilikle müdahale edilmesi ve karayolunun trafiğe derhal açılması amacıyla, kurtarıcı/çekicilerin güzergahta uygun yerde hazır bulundurulması sağlanacaktır. Konunun takibini Karayolları 64.Şube Şefliği İle Otoyol Bakım ve İşletme Şefliği yapacaktır.
YERLEŞİM YERLERİNDE ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ
Özellikle kış ve kötü hava/yol koşullarında trafik akım yoğunluğu ve tıkanmaların önüne geçe bilmek ve toplu taşımayı özendirmek amacıyla, mahalli medya organları ile işbirliği sağlanarak halkın toplu taşıma vasıtalarından yararlanmaları tavsiye edilecektir. Konunun takibini İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yapacaktır.
KAR YIĞINLARI KALDIRILACAK
Belediyelerin kar yağışı ve küreme sırasında, cadde ve sokakların kaldırım kenarlarına sürülen karların kısa zamanda alınmaması sonucu, yol üzeri park disiplininin bozulması, akan trafiğin kullandığı şeritlerin işgal edilmesi gibi olumsuzluklar ortaya çıkabileceği değerlendirildiğinde; bu olumsuzlukların önlenmesi amacıyla kar yığın ve kümelerinin derhal kaldırılması sağlanacaktır. Bu sayede gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle eriyen karların yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğinin olumsuz etkilenmesinin önlenmesi, konunun takibinin belediye başkanlığı tarafından yapılması, gerektiğinde ihtiyaç olması halinde Karayolları 64. Şube Şefliği ile irtibat kurulacaktır.
Taşıt ve yaya trafiğinin, yol/kaldırım yüzeyinde oluşabilecek buzlanmadan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla, hedef cadde ve sokaklarda ‘Tuz Varili’ uygulaması yapılması, vatandaşın bu konuda sorumluluk almasının sağlanması, ayrıca muhtarların ve çevre esnafının bilgilendirilmesi ile tuz uygulaması tedbirinin sürdürülebilir olması da sağlanması, konunun takibinin belediye başkanlığı tarafından yapılacaktır. Tuzlama ve küreme işlemleri trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolunun ulaşıma hazır hale getirilmesi sağlanacak, konunun takibi belediye başkanlığı tarafından yapılacaktır. Şehir içerisinde bulunan kanalların aşırı yağış olması halinde DSİ 45. Şube Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.
YERLEŞİM YERİ DIŞINDA ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ
Arıza, trafik kazası, hava muhalefeti gibi nedenlerle trafik akışının sağlanamadığı durumlarda yolun tamamen trafiğe kapanmaması amacıyla gerekli tedbirler ivedilikle alınması, acil müdahale taşıtları ve karayolu ekiplerinin, kurtarma ve yardım yapmasına engel olmayacak şekilde taşıtların karayolunda beklemelerine özen gösterilmesi, emniyet şeritleri ile banketlerin açık tutulması sağlanacak, konunun takibini İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı Ve Karayolları 64. Şube Şefliği, Otoyol Bakım ve İşletme Şefliği, İl Özel İdaresi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yapacaktır.
SÜRÜCÜLER BİLGİLENDİRİLECEK
Sürücüler buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlerden önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, hatalı geçme/sollama ve şerit kullanma ile takip mesafesi konusunda uyarılması, zincir takılması gerektiğinde zincir taktırılması, gerekiyorsa taşıtlar trafik ekibi öncülüğünde ve kontrolünde konvoy haline getirilmesi, konunun takibini İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı yapacaktır. Karayolları ekiplerinin trafik zabıtası ile işbirliği içerisinde çalışması amacıyla gerekli tedbirler alınması, trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara birlikte müdahale edilebilmesi için uygun yerlerde bulunmalarının sağlanması, konunun İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Karayolları 64. Şube Şefliği, Otoyol Bakım Ve İşletme Şefliği İle İl Özel İdaresi tarafından takip edilecektir.
OTOGARLARDA ALINACAK TEDBİRLER
Otobüslerde sürücü, yardımcı personel ve yolcuların emniyet kemeri kullanımına yönelik denetim ve bilgilendirme faaliyetleri yoğunlaştırılacak, şoför ve yolcuların emniyet kemeri takma zorunluluğu anons edilerek hatırlatılacak ve farkındalık oluşturulacaktır. Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların tamamlamadan çıkışma izin verilmeyecektir. Otobüslere yönelik bu tür denetimlerin terminaller, dinlenme tesisleri, mola yerleri gibi, taşıtların durduğu noktalarda yapılmasına özen gösterilecektir. Konuların takibini İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı yapacaktır.
KARAYOLU İŞARETLEMELERİ KONTROL EDİLECEK
Karayolu üzerinde ve çevresinde bulunan yatay ve düşey trafik işaretlemeler kontrol edilecek ve eksiklikleri giderilmesi, konunun takibinin Belediye Başkanlığı, Karayolları 64.Şube Şefliği, Otoyol Bakım Ve İşletme Şefliği ile İl Özel İdaresi tarafından yapılması sağlanacaktır. Yatay işaretlemelerden tamamen silinen, anlamını kısmen yitiren, sürücüler tarafından algılanması zorlaşan veya farklı anlamlara gelebileceğinden kazalara sebebiyet verme ihtimali olanlar konusundaki tespitlerini, zaman geçirmeden yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa bildirilmesi, konunun takibinin İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılacaktır.
BİLGİLENDİRME VE BİLİNÇLENDİRME FAALİYETLERİ YAPILACAK
Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen tipi, çığ düşmesi, heyelan, yol kapanması gibi hava, yol ve çevresi ile trafik durumları hakkında, basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek. Vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmalarının sağlanması, ayrıca 112 çağrı merkezini arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme, yardım ve kolaylık sağlanması, konunun takibinin İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Ve 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü tarafından yapılması sağlanacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA