Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 25-11-2019 08:30   Güncelleme : 25-11-2019 08:30

Vali Şimşek’ten Resmi İlan Genelgesi

Vali Şimşek’ten Resmi İlan Genelgesi

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılmasına ilişkin genelge yayınladı. Vali Şimşek, il genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ilçe kaymakamlıklarına, gerçekleştirilen mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılmasını ve süreli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre ilan edilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi konusunda genelge yayınladı.
Geçtiğimiz günlerde Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün, ilimiz genelinde resmi ilan yayınlama hakkına sahip olan 9 gazetenin sahibi ve temsilcileriyle birlikte Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret etmiş, kamu kuruluşlarının ‘doğrudan temin’ adı altında alınan mal-hizmet alımında yaşanan sorunları aktarmıştı. Gazetelerin talebini yerinde bulan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılmasına ilişkin genelge yayınladı.
İŞTE YAYINLANAN RESMİ İLAN GENELGESİ
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek imzalı Resmi İlan konulu genelge şöyle;
“Bilindiği üzere resmi ilanlarla ilgili olarak, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 sayılı Kanunun 29’uncu maddesinde, “Kanun, Cumhurbaşkanı Kararı ve Yönetmeliklerle yayınlanması mecburi olan veya genel ve katma bütçeli dairelerle, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İktisadi Devlet Teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası Kamu Hukuku Tüzel Kişilerine ait bulunan teşekekküllerin verdikleri, reklam mahiyetini taşımayan ilanlar resmi ilan sayılır.” hükmü düzenlenmiştir. Aynı Kanunun 31’inci maddesi “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin Belediye hudutları içinde ve bu şubeler aracılığı ile yayınlatılır” hükmüne amirdir.
Kamu hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veya kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları amel veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri göre yapılmakta, anılan Kanunun ikinci maddesi de bu kapsama giren idareleri belirlemektedir.
MAL-HİZMET VE YAPIM İŞLERİ KESİNLİKLE BÖLÜNEMEZ
4734 sayılı Kanunun “Temel İlkeler” başlıklı 5’inci maddesi “İdareler, bu kanuna göre yapılacak ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarda ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanımını sağlamakla sorumludur. Aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmadığı sürece mal alımı, hizmet alımı ve yapım işleri bir arada ihale edilemez. Eşik değerin altında kalmak amacıyla mal veya hizmet alımları ile yapım işleri kesinlikle bölünemez. Bu kanuna göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usullerdir. Diğer ihale usulleri Kanunda belirtilen özel hallerde kullanılabilir. Ödeneği bulunmayan hiçbir iş için ihaleye çıkılamaz” hükümlerini içermektedir.

Aynı Kanunun “İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar” başlıklı 62’nci maddesinde de “Bu Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkmadan önce aşağıda belirtilen hususlara uyulması zorunludur. Bu Kanunun 21 ve 22’nci maddelerindeki parasal limitler dahilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin %10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamaz” denilmektedir.
KURALLARA AYKIRI HAREKET EDENLERE DİSİPLİN CEZASI
Yine aynı Kanunun “Görevlilerin Ceza Sorumluluğu” başlıklı 60’ıncı maddesi: “İhale yetkilisi ile ihale komisyonlarının başkan ve üyeleri ile ihale işlemlerinden sözleşme yapılmasına kadar ihale sürecindeki her aşamada görev alan diğer ilgililerin; 17’inci maddede belirtilen fiil veya davranışlarda bulunduklarının, görevlerini kanuni gereklere uygun veya tarafsızlıkla yapmadıklarının, taraflardan birinin zararına yol açacak ihmalde veya kusurlu hareketlerde bulunduklarının tespiti halinde, haklarında ilgili mevzuatları gereğince disiplin cezası uygulanır. Ayrıca, fiil veya davranışlarının özelliğine göre haklarında ceza kovuşturması da yapılır ve hükmolunacak ceza ile birlikte tarafların uğradıkları zarar ve ziyan genel hükümlere göre kendilerine tazmin ettirilir. Bu Kanuna aykırı fiil veya davranışlardan dolayı hüküm giyen idare görevlileri, bu Kanun kapsamına giren işlerde görevlendirilemezler. 5’inci maddede belirtilen ilkelere ve 62’nci maddede belirtilen kurallara aykırı olarak ihaleye çıkılmasına izin verenler ve ihaleyi yapanlar hakkında da yukarıda belirtilen müeyyideler uygulanır” hükmünü amirdir.
DOĞRUDAN TEMİN GENEL BİR İHALE YÖNTEMİ OLARAK ALGILANMAMALI
Yukarıda zikredilen hükümler çerçevesinde, İlimizde 4734 sayılı Kanun kapsamana giren kamu kurum ve kuruluşlarınca “Doğrudan Temin” usulünün genel bir ihale yöntemi olarak algılanmamasını, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesini, ayrıca Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmamasını, istenilen rekabet ortamının yaratılarak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanmasını, süreli yayınlarda ilan edilmemesinden dolayı ihalenin olası iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesini teminen ilanların süreli yayınlarda ilgili mevzuata göre yayımlanmasını ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”
GAZETELERDEN VALİ ŞİMŞEK’E TEŞEKKÜR
Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek tarafından tüm resmi kurum ve kuruluşlara gönderilen Resmi İlan Genelge’sinin hem kamu menfaati hem de yerel gazeteler için büyük önem taşıdığını belirterek, resmi ilanlar konusunda genelge yayınlanmasına teşekkür etti. Düzgün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlimizde bazı kamu kurum ve kuruluşlarının, ihale bedelini bölerek veya doğrudan temin ile alım yapmaya başlamaları üzerine, Niğde Gazeteciler Cemiyeti ve ilimizde yayın yapan resmi ilan yayınlama hakkına sahip 9 gazetemizin sahip ve temsilcileriyle birlikte geçtiğimiz günlerde Sayın Valimiz Yılmaz Şimşek ile yaptığımız görüşmeler sonucu, Niğde Valiliği konu hakkında genelge yayınladı. Böylece Niğde Valiliği, kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği genelge ile ihalelerin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılması hatırlatıldı. Özellikle yerel gazeteler için büyük önem arz eden resmi ilanları azalması ve bu noktada kanunun ihlal edilmemesi için yaptığımız girişimlerle Vali Yılmaz Şimşek’in genelge ile resmi kurum ve kuruluşları uyarması ve gösterdiği bu duyarlılık bizim için büyük önem arz etmektedir. Sayın Valimiz Yılmaz Şimşek’e bütün gazetelerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA