Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-11-2019 08:09   Güncelleme : 08-11-2019 08:09

Türkiye’de rağbet görüyor

Türkiye’de rağbet görüyor

Niğde İl Sağlık Müdürlüğü Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde Uzay Terapi Cihazı ile hastalara şifa olmaya devam ediyor. 145 yatak kapasiteli FTR Hastanesinde, robotik yürümeden hidroterapiye, el robotundan çocuklar için özel oyun alanlarının bulunduğu birime kadar hastaların tedavisine yönelik hemen her ayrıntı yer alıyor.
YOĞUN VE SPESİFİK BİR EGZERSİZ PROGRAMINA DAYANIYOR
Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Müdürü Dr. Yılmaz Yücel cihaz hakkında bilgi verdi. Yücel açılamasında ”Uzay Terapi Cihazı tüm rehabilitasyon sürecinde aktif ve efektif  kullanılan bir cihazdır. Uzay Terapi tedavi programına  Serebral Palsi(cp), Felç, İnme, Parkinson, MS, Kas hastalıkları  başta olmak üzere bir çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur. Uzay terapisi Serebral Palsi(cp), Felç, Spinal Kord yaralanmaları(svo), Travmatik beyin yaralanmaları ve nöromusküler hastalıklar gibi birçok durumda kullanılır. Uzay Terapi Metodu yoğun ve spesifik bir egzersiz programına dayanıyor” ifadelerine yer verdi.
Dr. Yücel “Patolojik reflekslerin eliminasyonu ve yeni, doğru, fonksiyonel hareket paternlerinin yerleştirilmesinin büyük bir önemi vardır. Uzay Terapisi Patolojik hareket kalıplarını azaltır, kuvveti arttırır, kas kontrol ve koordinasyonunu arttırır, dayanıklılığı arttırır; oturma, emekleme ve yürüme gibi fonksiyonel aktiviteleri artırarak hastaların fonksiyonel olarak daha iyi hareket etmesini sağlar” diye konuştu.
250 HASTA TEDAVİ EDİLİYOR
FTR'de 145 yatakla hizmet verildiğini ifade eden Yücel, hastanede 9 uzman hekim, 23 fizyoterapist, 42 hemşire başta olmak üzere yaklaşık 100 civarında personel bulunduğunu ve günlük ayakta yaklaşık 200 ile 250 hasta tedavi ettiklerini anlattı.
Hastanelerinde robotik yürüme, hidroterapi, el robotu başta olmak üzere çocuklar için fizik tedavi ve rehabilitasyon biriminin yer aldığını dile getiren Yücel şu ifadeleri kullandı:
Hastanemiz 145 yatak kapasiteli olup randevu sistemiyle hasta kabullerini yapıyoruz. Polikliniklerimizde her gün, her an hasta gelip tedavi olunuyor. Hastanemizde genellikle uzun süreli yatan hastalar oluyor.  Bin hastamız hastanemizde yatarak yaklaşık en az 2 ay tedavi görüyor. Hem ilimizden hasta kabulleri yaptığımız gibi çevre illerden hastanemizi tercih eden hastalarımız oluyor” dedi.
TÜRKİYE’DE RAĞBET GÖRÜYOR
Bor Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Hastanesine Türkiye’nin her yerinden hastaların tercih ettiğini ifade eden Dr. Yücel, “Hastanemizi öncelere çevre illerden Konya, Nevşehir ve Aksaray gibi illerden hastalarımız geliyordu. Ama şimdilerde Samsun, Iğdır ve Çorum gibi illerden hastanemize geliyorlar. Çevre illerden tekerlekli sandalye ile hastanemize gelerek tedavi sonrası yürüyerek sağlıklı bir şekilde hastaneden ayrılıyorlar ” dedi.
Dr. Yücel, hastanede doluluk oranlarının yüzde 95 olduğunu, bunun nedeninin de yatan hastalara diğer servislerde olduğu gibi birkaç gün ya da haftada değil birkaç ayda tedavi edilebilmesinden kaynaklandığını aktardı.
TÜRKİYE’DE ÇOK AZ SAYIDA BULUNUYOR
Felçli hastalar ile yürüyüş bozukluğu yaşayan hastalar için hizmete sundukları yürüyüş robotunun Türkiye’de çok az sayıda bulunduğunu ifade eden Dr. Yılmaz Yücel , “Beyin damarlarındaki tıkanıklık ya da trafik kazası gibi nedenlerle vücudu felce uğramış, yürüme sorunu yaşayan hastalarımızın tedavisinde çok önemli ihtiyaca yanıt veren yürüyüş robotu, Türkiye’de çok az sayıda bulunuyor. Uyguladığımız uzman fizik tedavi yöntemleri ve yürüyüş robotundaki egzersizlerle hastalarımızın yeniden yürüyebilmelerini sağlıyoruz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA