Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 06-11-2019 08:03   Güncelleme : 06-11-2019 08:03

Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyor

Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyor

Niğde’de 24 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK) bir araya gelmesi ile oluşan, Niğde Sivil Toplum Kuruluşları Platformu bağımlılık yapan maddelere karşı yazılı bir basın açıklaması yaptı. Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına açıklamayı yapan dönem sözcüsü Murat Dündar, bağımlılık yapan maddelerin İslam dininde de haram olmasından dolayı denetiminin artırılması gerektiğini ifade etti. Dündar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
HER TÜRLÜ BAĞIMLILIK YAPAN MADDELERE KARŞIYIZ
“Niğde Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak her türlü bağımlılık yapan maddelere karşı olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz. Bugün adeta dünyayı kasıp kavuran, toplumları felç eden, nesilleri yozlaştıran, iyi ve güzel hasletleri yok eden bazı şeyler var ki biz bunlara kötü alışkanlıklar diyoruz. Bunların başında şu ayet-i kerimelerde bildirilen ve kat’iyyetle yasak olan şeyler gelmektedir. Yüce Yaratıcımız buyuruyor ki: “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?” Ayetlerde görüldüğü gibi, başta alkol, uyuşturucu ve kumar olmak üzere bütün zararlı alışkanlıklar yasaklanmıştır. Çünkü bunlar dinimiz İslam’ın her insan için koruma altına aldığı, akla, cana, nesle, mala ve dine zarar veren şeylerdir.
ALKOL VE UYUŞTURUCU KULLANMA YAŞI NERDEYSE İLKOKUL SEVİYESİNE İNDİ
Dinimizde, korunması gerekli olan beş esas diye tabir ettiğimiz bu nimetleri koruma altına almamız ve bunları güzelce değerlendirmemiz ayrıca boynumuza yüklenmiş olan bir borçtur. Acı da olsa ifade etmek gerekir ki, alkol ve uyuşturucu kullanma yaşı nerdeyse ilkokul seviyesine inmiş bulunmaktadır. Basın ve yayın organları her gün alkol ve uyuşturucu batağına saplanıp heder olmuş hayatların haberleri ile dolup taşmaktadır. Alkol ve uyuşturucu kadar tehlikeli olan kumar hastalığının öncüsü sayılan şans oyunları da alabildiğine yaygınlaşmakta. Bilhassa medya organları bunun reklamlarını yapmaktadırlar. İlmi gerçekler de ortaya koymaktadır ki, içki ve uyuşturucu kullanmak insanın akli dengesini, beden sağlığını bozmakta, sinir sistemini alt üst etmektedir. Bu kötü alışkanlıklara tutulan insanlar, en büyük lütuf olan akıl ve iradelerini kullanamaz, kendilerine sahip olamazlar.
İÇKİ HER KÖTÜLÜĞÜN ANASIDIR
İnsanlar, bir haramı işlemiş olmakla günaha girmenin yanında, hem ruhsal hem de bedensel sağlıklarını yitirmiş olurlar. Günümüzde trafik kazalarının yüzde 90'ının alkollü içecekler yüzünden olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumları görünce, “İçki her kötülüğün anasıdır.” buyuran Peygamber Efendimizin ne kadar da haklı olduğuna bir daha şahit olmaktayız. . Hem haram hem de her birisi birer hastalık olan bu kötü alışkanlıklardan neslimizi koruma hususunda birinci görev, anne ve babalara düşmektedir. Çocuklarımızın nerelere girip çıktıklarına, kimlerle beraber olduklarına dikkat etmeli.
MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATILIYOR
Çocuklarımızla iletişimimizi kesmemeli, onları manevi değerlerle donatmalıyız. Bu mihvalde özellikle eğitim camiamız ve Diyanet teşkilatımız başta olmak üzere, konuyla ilgili Yeşilay, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine büyük işler düşmektedir. Gençlerimizin sağlıklı nesiller olarak ülkemizin gelecekteki umudu oldukları düşünüldüğünde, Devletimiz gençleri her türlü zararlı alışkanlıklardan korumayı Anayasa ve yasalarla sağlamak durumundadır. Ülkemiz ve İlimiz genelinde hemen her köşe başında açılan alkollü içki satışı yapılan büfe vb. yerlerinin gençlerimizin akıl ve ruh sağlığını olumsuz etkilediği aşikardır. Bu türden yerlerin hemen her mahalleye hızla açılıp yayılmasını, dini ve milli hassasiyetlerimizi hiçe saymak, “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” olarak gördüğümüzü belirtmek istiyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin başta alkol ve sigara olmak üzere her türlü bağımlılıktan uzak tutulması için yetkililerin gerekli tedbirleri almaları çok elzem bir durum olduğunu önemle beyan ederiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA