Advert
KÜLTÜR-SANAT VE TURİZM
Giriş Tarihi : 02-11-2019 07:49   Güncelleme : 02-11-2019 07:49

Festivalin 4’üncüsü gerçekleştirildi

Festivalin 4’üncüsü gerçekleştirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) tarafından “4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali” etkinliği gerçekleştirildi. 5 gün süren ve çok sayıda panel, söyleşi, kısa film gösterimi ve kısa film atölye çalışmalarının yer aldığı, festivale, film yönetmenleri ve yapımcıları, akademisyenler, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
NİĞDE’YE KATKI SAĞLAYACAK
Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, NÖHÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile düzenlenen Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali’nin, yaratıcı gençleri keşfetmek, öğrencilerimizin Sinema, Radyo – Televizyon eğitimine katkı sağlamak ve dolayısıyla üniversitemiz ile Niğde’ye katkı sağlamak gibi pek çok değerli amacı olduğunu ifade etti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, etkinliğin bu yörede sinema adına yapılan ilk ve tek olma özelliği ile birlikte geleneksel olarakta devam ettiğini ifade etti.
HAYAL EDİN VE HAYALİNİZİN PEŞİNE DÜŞÜN
4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivaline katılarak söyleşi etkinliği gerçekleştiren “Ayla” ve “Müslüm” filmlerinin yapımcısı Mustafa Uslu ise konuşmasına, “Memleketimizin her dönemde bir kahramanı var. Gemileri dağlardan yürüten, küllerinden Cumhuriyet kuran bir milletin çocuklarıyız. Eğer ben üniversite okuyacak olsaydım, seçeceğim ilk yer burası olurdu. Sadece adını her zikrettiğimde, bunu gurur ile yapacağım, içim gururla dolacağı için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’ni seçerdim. Siz gençler ülkemizin istikbalisiniz, her şey önce hayal etmek ile başlar. Hayal edip hayaline sarılırsan hiçbirşey mucize değildir. Sizden ricam, hayal edin ve hayallerinizin peşine düşün” dedi.
ŞÜPHE VE MERAK ÖNEMLİ BİR ÖĞRETİCİDİR
Gazeteci Veyis Ateş söyleşi programının başında, içinde bulunduğumuz çağın çok şey bilmenin değil, bu bildiklerini nasıl anlattığının önemli olduğunu vurgulayarak, “Bildiğinizi anlatabilmeniz o bildiğinizi bizimle paylaşabilmeniz sizin yazdığınızdan ve bildiğinizden çok daha kıymetlidir. Bildiklerinizi etkili bir şekilde anlatabilmeniz için çok okuyun ve kelime dağarcığınızı genişletin. Kimsenin tecrübesi kimseye benzemez ama hayatın sonunda kader denen şeyide şimdiden satın almalısınız.  Çok çalışmanız, çok güzel, çok başarılı olmanızın yanı sıra günün sonunda kadere rıza sizi inanılmaz rahatlatan, inanılmaz konfor alanı yaratan müthiş bir şeydir” dedi.
FESTİVALDE ZENGİN İÇERİK
Alanında uzman birçok ismin yer aldığı 4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali, zengin içeriği ve gerçekleşen yoğun katılım ile de dikkat çekti. Aksaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Veysel Çakmak, Doç. Dr. Ercan Aktan ve Dr. Öğr. Üyesi Melih Duman ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Özden Toprak’ın yer aldığı, “İletişim Fakülteleri ve Sinema Eğitimi”, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zakir Avşar ile Dr. İbrahim Sarıtaş’ın, Uludağ Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Gizem Anşin Gürtekin ve TRT Personeli Kameraman Hayrettin Demir’in yer aldığı “Türk Sineması (Dün,Bugün,Yarın)” ve Erciyes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Vahit İlhan Moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Kazakistan Türk Halkları Medeniyeti Vakfı Başkanı Ahmet Dağduran, TRT Müzik Müdürü Nuh Mehmet Deniz, Uluslararası Gazeteciler Televizyoncular Federasyonu Sekreteri Hülya Özkoyuncu, TRT Müzik Personeli Yağız Sönmezer, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Araştırmacı-Yönetmen Neşide Sağlık ve Yönetmen Ayhan Özen’in katıldığı “Televizyon Yayıncılığı” adlı panellerin, Belgesel Yönetmeni Kerim Abanoz’un katılımıyla “Belgesel Film Üzerine”, TRT Personeli Kameraman Hayrettin Demir’in katılımıyla “Sinemada Yönetmenlik”, TV Kayseri Genel Yayın Yönetmeni Ömer Faruk Hamurcu’nun katılımıyla “Televizyon Yayıncılığı ve Yenilikler” ve Yönetmen Ayhan Özen’in katılımıyla gerçekleştirilen “Sinemada Oyuncu Yönetimi” konulu kısa film atölye çalışmaları ve film gösterimlerinin de yer aldığı, zengin program içeriği ile ilgi çeken 4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali, Üniversitemiz Derbent Yerleşkesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirilen kapanış töreni ve kokteylin ardından son buldu.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA