Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 04-10-2019 08:13   Güncelleme : 04-10-2019 08:13

Anadolu basını yok edilmek isteniyor

Anadolu basını yok edilmek isteniyor

AK Parti ve MHP’nin ortak oyları ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Anadolu basınının sorunlarına çözüm için yapılan oylama reddedildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün TBMM’ye CHP adına verdiği  “yerel basına destek” paketi araştırma önergesi siyasi partilerin grup başkanvekillerinin söz aldığı, basına destek olunması yönündeki konuşmalarının ardından yapılan oylamada kabul edilmedi.
CHP, İYİ Parti ve HDP’ den destek gören öneri, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın basına destek konuşmasının ardından her ne kadar kabul görecek nitelikte gibi görünse de oylamaya geçildiğinde AK Parti ile MHP araştırma önergesine red oyu vererek Anadolu Basınını bir kez daha hüsrana uğrattı. 
TBMM’DE basına destek için CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün'ün teklifinin AK Parti ve MHP'li vekillerce reddedilmesinden sonra konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF)  Genel Başkanı Yılmaz Karaca Anadolu Basınını yok etmek istiyorlar dedi.
ANADOLU YOK EDİLMEK İSTENİYOR
TGF Genel Başkanı Karaca şunları söyledi
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz en çok Anadolu basınını vurmuştur. Bugün yerel medya can çekişmektedir. Halkın haber alma özgürlüğü adeta hiçe sayılarak, yasalaştırılmayan ve kontrol edilemeyen internet medyası ve sosyal medya gerçek habercilik yapan büyük bir kısım fikir işçisinin işsiz kalmasına sebebiyet vermektedir. TBMM’nin son oturumunda basının sorunları ile ilgili verilen araştırma önergesinin red edilmesi Anadolu Basınını hüsrana uğratmıştır. Basın İlan Kurumu (BİK) kayıtlarına göre halen resmi ilan alan 1000 civarında yerel gazete mevcut olup, kapanan gazete sayısı hızla artmakta bu nedenle birçok fikir işçisi işsiz kalmakta, basında işsizlik çığ gibi büyümektedir. Mesleki sorunlarımız dağ gibi büyürken, hemen her alanda, kamuoyunun sorunlarının çözümünde tarihin her döneminde öncü ve örnek olan gazetecilerin maalesef bu günlerde sorunlarının çözümüne çare bulacak siyasiler samimi davranmamaktadır.  Gazetecilerin çalışma koşulları giderek kötüleşmekte, işsizlik artmaktadır. Bugüne kadar 10 bini aşan işsiz gazeteci sayısına her gün yenileri eklenmektedir. Sorunların aşılmaması durumunda işsizlik sayısı ve kapanan gazete sayıları korkunç rakamlara ulaşacaktır.
Zorda olan Anadolu basını adeta cayır cayır yanıyor
Son 3 yılda kapanan gazete sayısı 1000’in üzerinde. Bu yıl kapanacak gazete sayısı 250’yi bulacak. Son olarak, Türkiye’nin en büyük şehir gazetesi Olay’ın kapanacağı haberi bizleri derinden üzmüştür. Yıllardır haykırıyoruz ancak sesimizi duymak istemiyorlar. Bir kez daha iktidar partisi ve ortağına çağrıda bulunuyoruz. Bu tutumunuz Anadolu basınının bitmesine neden olacaktır. Son kez bir değerlendirme yaparak sorunun çözümü noktasında gereğinin yapılmasını bekliyoruz dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA