Advert
TARIM HABERLERİ
Giriş Tarihi : 13-09-2019 08:19   Güncelleme : 13-09-2019 08:19

Üreticiyi terörist ilan edenler nerede?

Üreticiyi terörist ilan edenler nerede?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer karpuz ve kavun üreticileri ile bir araya geldi. Üreticinin ürününün tarlada kaldığını, değer bulmadığını yerinde gören Gürer, “Geçen yıl üreticileri terörist ilan edip, depo basanlar neredesiniz? Ürün tarlada kaldı, yüzüne bakan yok. Bu programsız, plansız üretim biçimi üreticiyi tarımdan uzaklaştırıyor ”dedi.
TARLADA ÜRÜN BOL AMA YÜZÜNE BAKAN YOK
Gürer’e dert yanan karpuz üreticileri, “Tüccar gelmediği için ortada kaldık. Çukurova’da ilk turfanda ürünü tüccar 60 kuruşa kadar alırken bu fiyat önce 30 kuruşa sonra da 10 kuruşa kadar düştü. Hali hazırda tarlada ürün var ama gelip ürüne bakan yok. Bize yol göstersinler, ürünümüz tarlada kaldı, mağduruz” dediler.
ANADOLU İLLERİ BU YIL KARPUZU PAZARA VERMEKTE ZORLANACAK
Orta Anadolu’da karpuz ve kavunun Çukurova’ya göre daha geç olgunlaştığını ve bu nedenle pazarı genelde Çukurova’nın belirlediğini ifade eden CHP’li Gürer, “Doğal olarak Niğde, Kayseri, Konya gibi illerde karpuz daha sonra pazara verilir. Tüccar ürün fiyatını belirler. Çukurova’da ürün bol olunca Anadolu illeri doğal olarak karpuzu pazara vermekte zorlanacak” dedi.
PİYASAYI TÜCCAR YÖNLENDİRİYOR
AKP iktidarının yıllardır ciddi bir tarım politikası oluşturmadığına dikkat çeken Gürer, “Tarımı daha çok dışa bağımlı bir anlayışla sürdürüyorlar. Tarım alanı, çiftçi sayısı her geçen gün azalıyor. Çiftçi toprağa küstürülüyor. Tarımda planlama ve strateji ile üreticiye de tüketiciye de sorun yaşatmamak için bir düzenleme yapılmıyor. Ürün çok olunca üretici ucuz ürüne ulaşamıyor çünkü piyasayı tüccar ve alıcılar yönlendiriyor” dedi.
PLANSIZLIK, ÜRETİCİYİ TARIMDAN UZAKLAŞTIRIYOR
Büyük marketlerde karpuzun kilosunun 1 TL’ye satılırken Anadolu’da karpuz üretim alanlarında ürünün tarlada kaldığını ve üreticinin artan girdi fiyatları ile ‘nasıl ekim yapacağım’ derken bu kez de ‘ürettiğim ürünü nasıl satacağım’ derdine düştüğünü söyleyen Gürer, “Geçen yıl üreticileri terörist ilan edip, depo basanlar neredesiniz? Ürün tarlada kaldı, yüzüne bakan yok. Bu programsız, plansız üretim biçimi üreticiyi tarımdan uzaklaştırıyor” dedi.
KARPUZ ÇÖP OLDU
Vekil Fethi Gürer, tarlada kalan ve çürümeye terk edilen karpuzun doğrudan pazara ulaşmaması nedeniyle aracılar tarafından fiyatının katlandığını belirterek, “Karpuz hasadı ilk Çukurova da başlar, bu yıl burada tüccar karpuzu 60 kuruşa kadar almaya başladı, önce 40 kuruşa sonra da karpuz tüm bölgelerde çıkınca 10 kuruşa kadar fiyat geriledi. Girdi fiyatları dikkate alındığında üretici para dahi kazanmadı ama çaresiz ürünü sattığına şükür etti. Son durum ise içler acısı, tarla da kalan ürünü almaya tüccar dahi gelmedi. Karpuz çöpe dönüştü. Kavunda da benzer durum var. Orta Anadolu’da karpuz ve kavunun tarlada yüzüne bakan yok. Düşündürücü olan, kent merkezinde 1 TL’ye satılan ürün, tarla da alıcı bulamıyor. Üreticiye ne yapacaksın diye soruyorum boynunu büküyor. Tarımda her ürün zor koşullarda üretiliyor. Nohut, fasulye, buğday, domates, salatalık karpuz, kavun.” diye konuştu.
BAKANLAR NEREDE?
Geçen yıl depolanan ürünler için bakanların depo basıp üreticiyi terörist ilan ettiğini hatırlatan Gürer, “Ürün değer bulurken ortaya çıkan bakanlar, ürün çöp olduğunda neredeler? Ürün maliyeti üzerinde biraz değer bulsa buz kez de iktidar hemen ithale yöneliyor, ürün çöp olduğunda ise seyrediyor. Tohuma, gübreye, ilaca, elektrikten mazota çiftçi, üretim girdilerinde ekonomik kriz ile büyük sıkıntı yaşıyor. Yetmedi pazarlama sorunu var. Üretici tüccara mahkum. Tüketici ise aracılık nedeni ile tarlada kalan ürünü pazarda, markette pahalı alıyor. Yetkililer, üretici girdilerinde oluşan yüksek maliyeti düşürmek için bir çalışma yapmıyor. Pazarlamada da üreticinin yanında olmuyorlar. Üreticinin ürünü biraz değer bulduğunda ise ithalle soruna çözüm arayıp fiyatı durdurma yolunu arıyorlar” dedi.
POSTACI KÖYLERE ARTIK İCRA MEKTUBUNDAN BAŞKA BİR ŞEY TAŞIMIYOR
Üreticinin ürününü, tarladan son tüketiciye kadar bir plansızlık içinde sunduğunu ve oldukça mağdur olduğunu belirten Fethi Gürer, “Depolanıp satılan ürünlere geçtiğimiz yıl reva görülen uygulama nedeni ile üretici ürününü depolamaktan uzaklaştırıldı. Böylece piyasa dengesini de bozdular, ama ürünün para etmediği dönemde üreticinin yanında iktidar durmuyor. Üretici faizcilere mecbur kılınıyor. Çiftçinin ürünü değer bulmadığı için kredi borcunu ödeyemiyor ve icraya düşüyor. İktidarın esasen tarımda uyguladığı politika yok. Bol bol kağıt üzerinde kalan açıklamalar var. Üretici ürünü para etmeyince kredi borcunu ödeyemiyor, ilaççıya, gübre satana, tohumcuya borcunu ödemede zorlanıyor. Köye postacı icra evrakından başka mektup taşımıyor. İktidarın planlama ve stratejisi olmadığı için tarımında sorunlar katlıyor” diye konuştu.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA