Advert
TARIM HABERLERİ
Giriş Tarihi : 13-09-2019 08:10   Güncelleme : 13-09-2019 08:10

Projenin Türkiye’de eşi yok

Projenin Türkiye’de eşi yok

Niğde'de üretilen ve dünya standartlarında kurulan tesiste paketlenen ' Kantalup Kavunu ' ihracatına başlandı.
Orta Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yetiştirilen kantalup, Uzak Doğu ve Avrupa’da büyük ilgi görüyor. Türkiye’de 2014 yılına kadar üretimi bulunmayan kantalup kavununun farkı ise yola dayanıklı, raf ömrü uzun ve daha yoğun aroması bulunan egzotik bir tür olması. Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Desteği Projesi kapsamında desteklenerek inşa edilen tesiste 500 dekar alanda üretilen kantalup ve çekirdeksiz karpuz işleniyor ve paketleniyor. Niğde’de üretilen Singapur, Dubai, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelere ihraç edilen kantalup daha çok meyve salataları ve smoothielerde tercih ediliyor.
Tesiste incelemelerde bulunan Niğde İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, artan ürün çeşitliliği sayesinde dış pazara girmeye, dünyayla rekabet etmeye başlanıldığını söyledi.
Baş, ‘’Bakanlığımızın yüzde 50 hibe destekleri kapsamında 12.etapta desteklediğimiz ve faaliyete geçirdiğimiz bir tesis. Dış pazarda rekabet edebilmek adına bu tür tesislerimizin faaliyete geçmesi gerekiyor. Tesisimizin 2 milyonluk bir projelendirme maliyeti vardı, bunun 1 milyonunu bakanlığımız kırsal kalkınma yatırımlarından hibe olarak verdi.’’ dedi.
Tesisin Hollanda, İngiltere, Singapur, Dubai’ye ürün gönderdiğini söyleyen Asım Baş bundan sonra da bu tarz tesisleri faaliyete geçirmeye çalışacaklarını belirtti. Ürün hakkında bilgi veren Tesis Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Ersan Yazgan ‘’ Bu ürün dünyada çok geçerli ve Türkiye’deki geleneksel ürünlerimizden biraz daha farklı. Türkiye’de 2014 yılına kadar üretimi bulunmamaktaydı. Aynı türdeki ürünlerden farkı yola daha dayanıklı, raf ömrü uzun ve daha aromatik bir ürün olması’’ dedi.
Kantalupun daha çok meyve salataları ve smoothielerde kullanıldığı için Avrupa ve Uzak Doğu’da ilgi gördüğünü söyleyen Yazgan, ‘’En çok Orta Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yetişen bu ürünü biz her ne kadar kavun diye adlandırsak da yurt dışında kantalup olarak isimlendiriliyor. Niğde gibi bir bölgede bu ürün üretildiğine göre Türkiye’de birçok bölgede üretilebilecek durumda. Biz bu farklılığı görüp çalışmalar yaptık. Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında paketleme tesisi ve soğuk hava deposu inşa ettik ve şuanda başlangıç olarak 4-5 ülkeye ihracata başladık. Bugün itibariyle Singapur, Dubai, Hollanda ve İngiltere’ye ihracatlarımız devam ediyor. Farklı pazarlardan da talepler geliyor. Şuan kendimizi geliştirme aşamasındayız, gelişim tamamlanınca farklı ülkelere de ihracata başlayacağız‘’ dedi. Böyle yatırımların, yatırımcının tek başına yapabileceği şeyler olmadığına dikkati çeken Yazgan, ‘’ Bakanlıktan Kırsal Yatırım Desteği Projesine projemizi sunduk. Türkiye’deki tek kavun ve karpuz boylama tesisi olduğu için projemiz kabul gördü. Bakanlık ve tarım il müdürlüğü aracılığıyla bu tesisi çok kısa sürede inşa edip aktif hale getirdik” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA