Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-09-2019 08:59   Güncelleme : 09-09-2019 08:59

En çok tercih edilenler arasında

En çok tercih edilenler arasında

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, (NÖHÜ) Türkiye geneli üniversiteler arası başarı ortalamasında dokuzuncu sırada yer aldı. Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) açıkladığı rapora göre Niğde, Türkiye geneli 606.271 başarı sıralaması ile başarı ortalamasında dokuzuncu sırada yer aldı.
YÖK, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yükseköğretime geçişte il, bölge başarıları ve nüfus hareketliliği raporunu açıkladı. Raporda YKS’ye giren öğrencilerin üniversite türlerine göre dağılımı ile Türkiye geneli, coğrafi bölge ve iller bazında başarı sıralamaları yer aldı. YÖK’ün açıkladığı rapora göre Niğde, Türkiye geneli 606.271 başarı sıralaması ile başarı ortalamasında dokuzuncu sırada yer aldı. Temel yeterlilik puanında onuncu sırada yer alan Niğde, sözel puan başarı ortalamasında ise dördüncü oldu. Rapora göre öğrencilerin yüzde 83’ü devlet üniversitelerini tercih ederken, yüzde 17’lik kısım ise vakıf, KKTC ve yabancı üniversiteleri tercih etti.
Niğde’de yaşayan öğrenciler, en çok şehirde bulunan NÖHÜ’yü tercih ettiler. Ankara ise Niğdeli öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ikinci il konumunda bulunuyor. Niğdeli öğrenciler Ankara’nın ardından en çok Kayseri ve İstanbul’u tercih ediyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA