Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 21-06-2019 08:17   Güncelleme : 21-06-2019 08:26

Öğrenciler modern çiftçiliği öğreniyor

Öğrenciler modern çiftçiliği öğreniyor

Niğde’de Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde açılan Tarım Bölümü öğrencileri tavuk besleyip yumurta topluyor, sebze yetiştirip hasat yapıyor. 
Merkeze bağlı Yeşilgölcük beldesindeki Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde bulunan tarım bölümü öğrencileri hem modern tarım öğreniyor hem de okula gelir sağlıyor. 
Yeşilgölcük Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Muharrem Yenel, geleneksel tarımdan modern tarıma doğru öğrencileri yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Öğrenciler okulda oluşturulan seralarda domates, salatalık, biber ve 20 dönüm tarlada yonca yetiştiriyor. Tavuk besleyip yumurta üretimi yapıyor” . 
Yenel, “Okulumuzda tarım bölümü 2 yıl önce açıldı. Yaklaşık 50 öğrenci ile eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ediyor. Gölcük büyük bir tarım ve hayvancılık bölgesi. İnsanlar geçimlerini özellikle patates, fasulye gibi tarım ürünleri ekerek sağlıyorlar. Bizlerde tarım bölümündeki öğrencilerimize alternatif tarım ürünlerini anlatmaya çalışıyoruz. Kışın öğrencilerimizle beraber marul ektik. Maruldan çok güzel bir verim elde ettik. Yaz geldiğinde öğrencilerimizi domates, salatalık biber gibi sebze türlerine yönlendirmeye çalışıyoruz. Geleneksel tarımdan modern tarıma doğru öğrencilerimizi eğitmeye yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu sene bine yakın domates fidesi ektik. Bunları da aynı Antalya bölgesindeki seracılık faaliyetleri gibi asma şeklinde yapmayı planlıyoruz. İnşallah da çok güzelde verim alıp bölgedeki patates eken çiftçiye patates haricinde alternatif ürünlerle de kar elde edebileceklerini, geçimlerini sağlayabileceklerini göstermeye çalışıyoruz. Bunun yanında 20 dönüme yakın yonca tarlamız var. Öğrencilerimiz yoncanın sulanmasını, biçilmesini balya yapılmasını öğreniyorlar. Burada öğrendikleri bilgiyi evlerinde tarlalarında da güzel bir şekilde uyguluyorlar. Geleneksel yöntemlerle verim alma düşük olduğu için biz burada çağdaş modern tarıma öğrencilerimizi yönlendirip az alanda maksimum verim almaya çalışıyoruz” . 
Öğrencilerin tavuk yetiştirdiğini de belirten Yenel, “Öğrencilerimiz tavuk yetiştiriyorlar. Bir tane gezen tavuk kümesimiz var. Bu kümeste 150’ye yakın tavuk var. Bu tavukların yemlenmesi, temizlik bakımı, yumurtaların toplanması gibi faaliyetleri öğrencilerimiz yapıyor. Burada amacımız büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığından da ziyade bir aile kendi yumurtasını kendi tavuğunu yetiştirsin, kimseye muhtaç olmadan geçimini sağlasın diye öğrencilerimizi alternatif bir alana yönlendirmeye çalışıyoruz. 250 kapasiteli bir kuluçka makinesi var. Öğrencilerden topladığımız yumurtaları, kuluçka makinesinde biriktiriyoruz. Buradan civciv üretiyoruz. Ürettiğimiz civcivleri yine öğrencilerimizin kendilerine veriyoruz. Öğrencilere sıfırdan bir hayvan nasıl yetiştirilir, bir bitki nasıl yetiştirilir bunları çok güzel bir şekilde öğreniyorlar. Öğrencilerimiz akademik olarak zayıf olan öğrenciler matematiği, kimyayı, fiziği, biyolojiyi yapamıyorlar. İstedikleri kadar uğraşsınlar, mücadele etsinler yapamıyorlar. Ancak bu öğrencilerimiz serada dört dörtlük çalışıyorlar. Tarımsal faaliyetleri mükemmel şekilde yapıyorlar. Bu şekilde hem topluma faydalı birey oluyorlar. Elde ettiğimiz ürünleri okulumuzun döner sermayesi işletmesi kapsamında Niğde’deki esnaflara, pansiyonlu okullara satıyoruz. Buradan da okulumuza gelir elde ediyoruz. Bu seneki hedeflediğimiz gelir 50 bin TL civarındadır.” diye konuştu. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA