YEREL HABERLER
Giriş Tarihi : 25-03-2019 07:39   Güncelleme : 25-03-2019 07:42

Niğde Remide Yılmaz Atabek Anadolu Lisesi'nden Örnek Proje

Niğde Remide Yılmaz Atabek Anadolu Lisesi'nden Örnek Proje

Niğde Remide Yılmaz Atabek Anadolu Lisesinden Örnek Proje Çalışması
Niğde Remide Yılmaz Atabek Anadolu Lisesi başlatmış olduğu ‘Artı Bir Projesi’ ile öğrencilerinin hayata tutunmasını sağlıyor. Projenin amacı; öğrencilerin okul içi ve okul dışında yönetmelikler çerçevesinde belirlenen kurallara aykırı hareket etmeleri sebebiyle, almış oldukları disiplin cezalarının öğrencide oluşturduğu okula, arkadaşlarına veya yönetici/öğretmenlere karşı olumsuz tutum ve davranışlarının düzeltilmesine yönelik kendilerine sunulan sosyal sorumluluk becerilerinden herhangi birini gerçekleştirerek bu olumsuzluğun giderilmesini sağlamaktır. Ceza eksidir. Hayata karşı negatif bakış açısı geliştirmemize sebep olur. Bu projeyle, hayattan bir adım geride kalmak yerine, hayata bir adım daha fazla bağlanmayı amaçlamaktayız. Hayata +1 ile dört elle sarılmaktayız. Projenin hedefi öğrencilerin çeşitli sebeplerle (kişisel özellikler, okula, arkadaşlarına, öğretmenlerine, yöneticilere, e karşı önyargısı, dersleri sevmeme, ailevi sebepler vs.) gösterdiği aykırılıklar sonucu almış olduğu disiplin cezasının bir ceza olmaktan çıkıp, onu sosyal sorumluluk projesiyle okula, topluma veya hayata sorumlu bir birey haline gelmesinde cezanın araç olmasını sağlamaktır.
Projemizin esasını oluşturan fikrimiz: Kaybedecek bir tek öğrencimiz yoktur.
SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
Proje kapsamında aşağıda yazılı olan faaliyetler proje yürütücüsü Müdür Yardımcısı Emrah Erdoğan gözetiminde  yapılmaktadır:
A. Şehit Aileleri Derneği ile işbirliği içerisinde belirlenen Şehit ailesini evinde ya da dernekte ziyaret edip onlarla gönül bağı kurmak
B. Huzur Evini ziyaret edip orada yaşayanlarla tanışarak onlarla gönül bağı oluşturmak.
C. Hastanede yatan hastaları 5 gün ziyaret ederek onlarla sohbet etmek varsa yapabileceği işlerde onlara yardımcı olmak
D. Ülkemizin çeşitli yerlerinde ve özellikle Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu ya da Suriye ‘de askerlerimizin görev yaptığı yerlere tebrik kartı ve ya mektup göndermek/ gönderilmesini organize etmek.
E. Pazarda yaşlıların poşetlerini taşımaya yardım etmek.
F. Kıyafet ihtiyacı olan ailelere kıyafet yardımında bulunmak ve ya toplanmasını organize etmek.
G. Hastanede yatan çocuklara 5 gün boyunca 15 er dakika hikaye okumak ya da ilgilenmek.
H. Park bahçe ya da sulak alanların çevresini temizlemek.
İ. Sakatlar derneğini ziyaret ederek onlarla zaman geçirmek.
J. Okulumuzda bulunan kaynaştırma öğrencisi ve evde eğitim alan öğrencilerle tanışarak onlara ödevinde yardım etmek veya evlerinde ziyaret etmek.
K. Görme engeli olan öğrencilere kitap okumak /ödevlerinde yardımcı olmak.
PROJENİN SÜRESİ
Proje 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı içerisinde uygulanacaktır. Süreç içerisinde geliştirilebilecektir.
Hedef Gruplar/yararlanıcılar üzerinde gözlemlenen etkileri
* Nitelikli özgüveni yüksek milli ve manevi değerlerimizle teçhiz edilmiş nesiller yetiştirebileceğiz.
*Öğrencilerin aldığı disiplin cezasının negatif yönü ile meşgul olup okula, öğretmen ve arkadaşlarına yönelik olumsuz tutum ve becerilerin önüne geçilecektir.
*Öğrencilerde Sorumluluk bilinci yerleşecektir.
*Öğrencilerde ait olduğu topluma manevi bir borç taşıdığının farkına vararak öğrencilerde vefa, vatanseverlik, emanete sahip çıkma gibi değerler oluşacak varsa da güçlenecektir.
Konu ile ilgili olarak Proje Yürütücü Müdür Yardımcısı Emrah ERDOĞAN uygulanan proje ile ilgili şu bilgileri verdi.
2023 Eğitim Vizyonu belgesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN : “Ülkemizin hayallerini hedeflere, hedeflerini gerçeğe dönüştürme mücadelemizde en büyük güç kaynağımız nitelikli, özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerimizle teçhiz edilmiş nesillerimizdir.” cümleleriyle öğrencilerimize verdiği önemi ifade etmektedir. Bizler de bu fikirden hareketle;
Bir milletin geleceğe güvenle bakabilmesi, istikbalini ve her alanda istiklalini sağlam adımlarla inşa edebilmesi ancak sorumluluklarının bilincinde olan bireylerin gerçekleştirebileceği bir durumdur. Projede çeşitli sebeplerle ceza almış öğrencilere yeni ve farklı şekillerde sunduğumuz faaliyetlerle onun çevresine karşı sorumlu davranmasını sağlamayı amaçlamaktayız.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk : “2023 vizyon belgesinin temeline insan merkezlilik vardır.”
Bizler okul olarak disiplin olayının temelinde nasıl insanilik varsa, cezaların tatbikinde de bu ilkenin esas alınmasını gaye edinmekteyiz.
Ceza şahsidir. Şahsın üzerinde etki bırakır ve psikolojik olarak da cezalandırılan öğrenci, cezası ile yaptığı eylem arasında sürekli düşünce med cezirleri yaşar. Sosyal sorumluluk faaliyetleri ise şahsiliğin geride kalıp, toplumsallığın ön planda olduğu ortamları yaratır. Öğrencinin hodgamlığının ( bireyselci düşünme) yerini diğergamlığın almasını sağlamak projenin temelini oluşturmaktadır.
Yunus Emre’nin :
İlim İlim bilmektir,
İlim kendin bilmektir,
Sen kendini bilmezsen,
Ya bu nice okumaktır…
dörtlüğünde  ifade ettiği gibi ilmin temelinde de insanın kendini bilmesi yatmaktadır. Kendini bilmek ise ancak yüksek ahlak ile mümkündür.
Proje ile ilgili olarak Okul Müdürü Ferudun SOYAK yaptığı açıklamada; Uygulanmakta olan projenin öğrencilerimizin manevi anlamda kişiliklerini geliştirdiğini, proje sürecinde yaşadıklarından okul olarak çok etkilendiklerini,
yaşadıklarını diğer arkadaşları ile de paylaşarak onlara olumlu örnek olmaktadır.
Bu projenin Milli Eğitim Bakanlığı’mıza bağlı her kademedeki okullarımıza da örnek olmasını dilerim .

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
POMEM MEZUNİYET -2022
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım