Advert
GÜNCEL HABER
Giriş Tarihi : 09-01-2019 08:07   Güncelleme : 09-01-2019 08:07

Gürer, Asfalt mı, Beton mu Denemesi 15 Yıldır Sürüyor!

Gürer, Asfalt mı, Beton mu Denemesi 15 Yıldır Sürüyor!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, plansız ve düzensiz bir şekilde yapılan karayollarında bitmek bilmeyen onarımları ve bu nedenle harcamaları Bakana sordu. CHP Milletvekili Ömer Fethi  Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına karayollarında asfalt yerine, neden daha kullanışlı, güvenli ve ucuz olan beton kullanılmadığını da sordu. Önergeyi yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, onarımların karayollarında trafik yükünün artmasından kaynaklanan bozulmalar nedeniyle yapıldığını belirtti. Bakan Turhan, asfalt yerine beton kullanımı için 2004 yılından bu yana deneme çalışmalarının yapıldığını, bu konuda teknik araştırmaların halen devam ettiğini bildirdi.  
ASFALT VE YOL BAKIM ÇALIŞMALARI BİTMEK BİLMİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde karayollarında, özellikle ulaşımın yoğun olduğu bölgelerde asfalt yenileme ve yol bakım çalışmalarının sürekli yapıldığını belirtti. Ömer Fethi Gürer, Bu durumun trafik akışını aksattığı gibi önemli ölçüde maddi külfeti de beraberinde getirdiğine dikkat çekti. 
BETON MU ASFLAT MI?
Son yıllarda karayollarında birden çok onarım ve asfalt çalışması yapılan ihale sayısının açıklanmasını isteyen Gürer, “Beton yol olarak bu yolların yapılması halinde aynı gider tutarı ve çalışma oluşmakta mıdır? Beton ve asfalt yol mukayesesi gün değil genel kullanım olarak düzenli irdelenerek mi ihaleler yapılmaktadır? Asfalt yanıcılığına göre beton daha avantajlı ve çalışanların sağlığı açısından da daha doğru bir ürün olmasına rağmen neden beton yol yaygınlaştırılmamaktadır? Özellikle iller arası yollarda asfalt maliyetini ve sürekli yenilemeyi düşürecek beton kullanılarak yol yapımına ağırlık verilmesi düşünülmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti. 
TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTINCA, YOL BOZULUYOR
Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, sathi kaplama olarak yapılan bölünmüş yollarda trafik yoğunluğunun artması nedeniyle yolun taşıma gücünün arttırılması için Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalı olarak yapıldığını anlattı. 
BAKANA GÖRE HARCAMALAR MAKUL SEVİYEDE 
Karayollarındaki yapılan çalışmalarda makul seviyede tutulmasının hedeflendiğini kaydeden Bakan Turhan, “Bu çerçevede, karayolu ağımızdaki bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına ihtiyaç duyulan süreler, genel olarak proje ekonomik ömürleri ve öngörüleri doğrultusunda esnek üstyapı tekniğine uygun şekilde gerçekleşmektedir” . Karayolu üstyapılarının, kullanılan malzemelerin niteliklerine göre esnek (asfalt) veya rijit (beton) olmak üzere iki ana kategoriye ayrıldığını vurgulayan Bakan Turhan, bu üstyapılar arasında; proje tasarımı, uygulama tekniği, yapım koşulları, bakım/onarım koşulları, çevresel ve iklimsel koşullar, başlangıç maliyetleri, sürdürülebilirlik, konfor gibi birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarının bulunduğu birçok hususun olduğuna dikkat çekti. Yollarda kullanılan esnek üstyapıların, uluslararası alanda kabul gören güncel tasarım yöntemlerine uygun olarak tasarlandığını belirten Bakan Turhan, “Ülkemizdeki değişik trafik kategorileri, topografık yapı ve iklim farklılıklarını kapsayan muhtelif yollarda beton kaplamalı yol yapımı deneme kesimleri inşa edilerek, beton yolun dayanıklılığı gözlemlenmiş ve buna bağlı olarak görüşlerin netleştirilmesi sağlanmıştır” açıklamasında bulundu. 
BETON DENEMESİ 2004 YILINDA BAŞLADI 
Bakan Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2004 yılından sonra Afyon - İscehisar Yolunda 2 km, Hasdal Kavşağı- Kemerburgaz Yolunda 3,5 km, Ordu-Ulubey Devlet Yolunda bor katkılı çimento ile 1 km ve Karamürsel Şehir Geçişinde 1,6 km deneme amaçlı beton yolların yapıldığını da ifade ederek, “Bu çalışmalarla beton yol projelendirme ve yapım teknolojileriyle ilgili bilgi birikimi ve tecrübeler arttırılmış, ‘Beton Yol Kaplamaları Teknik Şartnamesi’ hazırlanarak yürürlüğe konulmuştur. Ayrıca ülkemiz koşullarına özgün beton yol tasarım rehberi çalışmaları devam etmekte olup en kısa sürede yayımlanması hedeflenmektedir” diye konuştu. 
TEKNİK ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Silindirle Sıkıştırılabilir Beton yollar (RCC) gibi Ülkemiz koşulları için daha uygun olabilecek beton yolların geliştirilmesine yönelik teknik araştırma çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi. 
ÖNGÖRÜSÜ SORUNLU KGM
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Turhan’ın verdiği yanıtlardan, karayollarında asfaltlama ve üstyapı çalışmalarının plansız ve öngörüsüz şekilde yapıldığının anlaşıldığını belirtti. Şehirlerarası yollarda sürekli asfalt kaplama ve onarım çalışmalarının yapıldığını anlatan Ömer Fethi Gürer, “Sayın Bakan bu çalışmaların sıklığına gerekçe olarak, trafik yükünün arttığını göstermektedir. Hangi güzergâhlarda, hangi yolların trafik yükünün ne zaman artacağına dair bir öngörü olmadan yapılan plansız ve düzensiz çalışmalar, sürekli olarak yenileme ve onarım gerektirdiği için milyarlarca lira yollara saçılmaktadır” . Gürer, “Sayıştay raporunda yer aldığı biçimi ile 2017 yılı sene başı yatırım ödeneğinin 10.989.842.000,00TL iken sene sonu ödeneği yıl içinde eklenenlerle birlikte 20.911.478.270,00TL olduğu görülmektedir. Sene sonu bütçesi sene başında öngörülen bütçeye göre yaklaşık %100 oranında artış göstermiştir. Bu durum dahi KGM’nin sağlıklı bir yıllık program hazırlamasında sorun yaşadığını göstermektedir” .
15 YILDIR DENENİYOR AMA…
Asfalt yerine beton kullanımı konusunda 2004 yılında yapılan deneme çalışmaları ile sonrasında başlatılan teknik araştırmaların da henüz sonuçlanmamış olmasının dikkat çekici olduğuna işaret eden Ömer Fethi Gürer, “15 yıl önce başlayan beton kullanımı deneme çalışmaları halen sonuçlanmamış. Asfalt yerine beton kullanımının uygun olduğu yolların bir an önce belirlenerek, bu yollarda beton kullanılması ve her yıl yeniden onarım yapılmaması için planlı ve düzenli bir çalışma yapılarak, karayollarının uluslararası standartlara ulaştırılması gerekmektedir” diye konuştu.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Eric Jones 1 hafta önce
Hey, this is Eric and I ran across nigdehaber.com.tr a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=nigdehaber.com.tr
Eric Jones 2 ay önce
Hi, Eric here with a quick thought about your website nigdehaber.com.tr...

I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites.

Like yours, many of them have great content.

But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits.

I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else.

Here’s a solution for you…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later.

Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going.

Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=nigdehaber.com.tr
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA