Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP’nin uyguladığı yanlış tarım politikaları nedeniyle zor bir dönemden geçen üreticilerin, bankalara borçlanarak günü kurtarmaya çalıştığını belirtti.
Tarım sektörünün bankacılık sektörüne olan kredi borçlarının 2023 yılında 261 milyar lira artarak 590 milyar liraya kadar çıktığını belirten Gürer, sektörün borçlarında önceki yıla göre yüzde 79,5 oranında artış kaydedildiğine dikkat çekti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda yaşanan sorunların çiftçileri ciddi oranda mağdur ettiğini belirtti.
Girdi maliyetlerindeki artış hem bitkisel hem de hayvansal üretimde önemli ölçüde bir darboğaza neden olduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, “Yemden, mazota, tarımsal amaçlı kullanılan elektrikten,  yem, gübreye, işçilik maliyetlerindeki artıştan, üreticinin ürününü uygun fiyata satamaması gibi sorunlara değin onlarca sorunla boğuşan tarım sektörü temsilcileri, ya tarımdan uzaklaşmaya ya da bankalara borçlanmaya başladı. Bu sorunu göremeyen siyasi iktidar ise kendi çiftçisini, üreticisini desteklemek yerine ithalata dayalı tarım politikaları izledi. Bu durum, üreticiyi de tüketiciyi de mağdur etti” değerlendirmesinde bulundu.
Tarım sektörünün borçlarının 497,5 milyar liralık kısmı kamu bankalarından, 92,9 milyar liralık kısmı ise özel bankalardan kullandıkları kredilerden oluştuğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sektörün kamu bankalarına olan kredi borçlarının geçen yıl yüzde 88,1 özel bankalara olan borçlarının ise yüzde 44 oranında arttığına dikkat çekti.
KOBİ’LERİN BANKALARA BORCU 3,3 TRİLYONA ÇIKTI
KOBİ’lerin bankacılık sistemine olan kredi borçlarıyla ilgili verileri de paylaşan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, KOBİ’lerin bankalara olan borçlarının 2023 yılında 1,2 trilyon lira artarak 3,3 trilyon liraya yükseldiğini belirtti.
VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 2,8 TRİLYONA ULAŞTI
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesinin ise 19-26 Ocak haftasında 46,1 milyar lira artarak 2 trilyon 797 milyar liraya yükseldiğine dikkat çekti.
TÜKETİCİLERİN BANKALARA OLAN BORCU OCAK AYINDA 69 MİLYAR LİRA ARTTI
Yüksek kredi faizlerine rağmen vatandaşlar borçlanarak tüketmeye devam ettiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Söz konusu haftada tüketici kredilerinin bakiyesinde 13,2 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 33 milyar liralık artış oldu. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılının ilk dört haftasında 69 milyar lira arttı” ifadelerini kullandı.
VATANDAŞIN BANKALARA OLAN İCRALIK BORCU 86 MİLYAR LİRA
Bankaların tüketicilerden zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise söz konusu haftada 635 milyon lira daha artarak 49,1 milyar olduğunu ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Batık tüketici kredilerinde yıl başından bu yana 3,8 milyar liralık artış gözlendi. Merkez Bankasının hazırladığı Finansal İstikrar Raporuna göre, varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 86 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor” diye konuştu.
(İbrahim UGUN)