Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Halka tatlı adıyla bilinen Çamardı ilçesinde, ülkemize yayılıp tanıtılan tatlı üreticilerinin sorunlarını dinledi.
Meşhur Çamardı halka tatlısını maliyetine bile satamadıklarından yakınan tatlıcılar “Girdi maliyetleri arttığı için tanesini 7 liraya çıkardık, satış olmayınca fiyatı 5 liraya düşürdük, ama yine de satış yok denecek kadar az” dedi.
ÇAMARDI, TATLI VE DONDURMA ÜRETİMİNDE SÖZ SAHİBİ
CHP  Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, dondurma ve tatlı üretiminde adından söz ettiren Çamardı ilçesine bağlı Bademdere köyüne ziyaret etti.
FAKİR FUKARININ EN SEVDİĞİ TATLI
Çamardı halka tatlısı üreten tatlıcıların sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Fethi  Gürer; ‘Çamardı ilçemiz bazı köyleriyle birlikte halka tatlı üretiminde önemli bir bölgemizdir. Türkiye’ye halka tatlı bu bölgeden gitti. Nerede ise her ilde Çamardılı halka tatlı ve dondurma satan bir esnaf vardır. Halka tatlı özellikle, fakir fukaranın, garip gurebanın da en kıymetli tatlısıdır” dedi.
MALİYETLER ÇOK ARTTI
Geçen yıl 3 liraya sattıkları halka tatlının tanesini bu yıl 5 liraya çıkardıklarını berten bir tatlıcı esnafı, “Tatlıyı un, şeker ve yağ kullanarak üretiyoruz. Geçen yıl 600 lira olan şekerin torbası bu yıl 1350 liraya çıktı. Girdi maliyetlerindeki yüksek artış nedeniyle geçen yıldan bu yana kademeli olarak 7 liraya çıkardığımız tatlıyı vatandaş alamadı. Fiyatı yeniden 5 liraya indirdik. Yine de alan sayısı yok denecek kadar az. Maliyetini bile tatlı satamıyoruz artık” diyerek yaşadıkları mağduriyeti anlattı.
MALİYET ARTIŞI TATLI ÜRETİCİLERİNİ MAĞDUR ETTİ
Köy ve kasabalardan gelen dar gelirlilerin genellikle tercih ettiği halka tatlının artık fiyatı nedeniyle alıcı bulmakta zorlandığına dikkat çeken tatlıcı, “Geçen yıl 350 lira olan yağ, bu yıl 800 liraya çıktı. Fiyata düzenleme, dar gelirli vatandaşın en sevdiği tatlı olan halka tatlı da satılmaz oldu” ifadelerini kullandı.
(İbrahim UGUN)
Ömer F Gürer Halka Tatlı  2
Ömer F Gürer Halka Tatlı 1