Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebelik Okulu birimi, kadınların gebelik ve doğum sürecinin sağlıklı, bilinçli ve huzurlu geçirilmesi amacıyla bilgi desteği sunuyor.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği birim ve faaliyetleri hakkında verdiği bilgide; ‘’Gebelik Okulu Birimimizde; Gebelik ve doğum sürecinin korku ile değil huzurla, sağlıkla, bilinçli bir şekilde geçirilmesini sağlamak amaçlı bilgi desteği sunmaktayız. Eğitimlerde sözel, görsel, eğitim araçları kullanılmakla beraber maket üzerinde verilen uygulamalı eğitimler annelerin bilgi ve beceri düzeylerini istenilen yere gelmesine yardımcı olmaktadır. Anne adayları sağlıklarını korumak ve yükseltmek konusunda bilgi ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Birimimizde anne adaylarına yönelik uygulanan eğitim programımız gebelik boyunca devam etmekte, doğuma hazırlık, bebek bakımı, emzirme, lohusalık sürecinde ihtiyaçları olan bilgilerle donatılmaktadırlar. Bazı özel durumlarda gelişebilen, erken doğum tehdidi, düşük tehdidi gibi annelerin dikkat etmesi gereken hususlar öğretilmekle beraber psikolojik destek sağlanmaktadır. Özel bakım gerektiren bebekler için(düşük doğum ağırlıklı, erken doğan bebekler vb.) annelere birebir bebek bakımı ve emzirme konusunda eğitim ve destek sağlanmaktadır. Gebe egzersiz odamızda gebe egzersizleri yapılmaktadır” İfadeleri yer aldı.
 

Gebelik Okulu Birimi 2

GEBE OKULU BİRİMİNDE VERİLEN EĞİTİMLER
Gebelik, Gebelikte meydana gelen değişiklikler, Gebelikte beslenme.
GEBELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Doğum nedir Doğum eyleminin belirtileri, Doğum ağrıları ile baş etmenin yolları, Nefes egzersizleri ıkınma, Gevşeme egzersizleri, Doğum çantasının hazırlanması, Lohusalık süreci, Lohusalıkta annede meydana gelen değişiklikler, Doğum sonu dönemde bebek bakımı, Anne sütünün yararları, Emzirmenin anne ve bebeğe faydaları, Doğru emzirme tekniği, Emzirme pozisyonları, Emzik ve biberon kullanmanın zararları, Anne sütünün elle sağılması ve saklanması, Bebek bakımı(bebeğin banyosu ve masajı)
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği Gebelik Okulu Birimi hakkında merak edilenler ve sorular için  “detaylı bilgi almak isteyen gebelerimiz 0 532 771 22 91 nolu gebe okulu birimimizi arayıp bilgi alabilirler’’ dedi.
(Dahi GEDİK)