Yerli ve milli patetes tohumları ve başarılı çalışmalarıyla göz dolduran Patates Araştırma Enstitüsün’de buğday hasadı başladı. 
Niğde Patates Araştırma Enstitüsünde; 2023 yılı hububat üretimi programı kapsamında Enstitü arazisinde buğday hasadı başladı. Enstitü tarafından yapılan paylaşımda; "Tüm üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon dileriz. Çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz" ifadeleri kullanıldı. 
NİĞDE PATATES ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ GÖZ DOLDURUYOR
Patates Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen, yerli patates çeşitleri ‘Saruhan’, ‘Nam’, ‘Onaran2015’, ‘Muratbey’, ‘Leventbey’ ve ‘Niğşah’ı isimlerini almıştı. Yerli ve milli tohumlar tüm dünyada beğeni toplamıştı. 
23 Haziran 2015 tarihinde Bakanlar Kurulunun 2015 / 7706 sayılı kararı ile kurulan Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak faaliyetini arasında: Orta Anadolu Patates Islahı Projesi (2021-2025). Niğde Koşullarında Farklı İkim Nöbeti Sistemlerinin Patateste Verim ve Kalite Özellikleri İle Ürünün Ekonomik Değeri Üzerine Etkileri Projesi (2017-2021), Patates Mini Yumru Üretiminde Akan Su Kültürü, Aeroponik ve Topraklı Ortam Yöntemlerinin Verim ve Verim Unsurları Yönleriyle Karşılaştırılması (2020-2022), Bazı Patates Çeşitleri ve Islah Klonlarının Patateste Altın Kist Nematodu (Globodera rastochiensis, Wollenweber)’na Karşı Dayanıklılığının Belirlenmesi (2021-2023), İleri Patates (Solanum tuberosum L.) Islah Hatlarının Su Kullanım Etkinliğinin Belirlenmesi (2022-2023), Farklı Et Rengine Sahip Patates enotiplerinde Yumru Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi (2022-2024), Türkiye’deki Bazı Patates Genotiplerinin SSR Markörleri Kullanılarak Moleküler Karakterizasyonu ve Genetik Çeşitliliklerinin Belirlenmesi (2022-2023), Patates Siğili Hastalığı Üzerine Çalışmalar, Çeşit Tescil Denemeleri (Devamlı), Patates Çeşitleri Adaptasyon Denemeleri (Devamlı) projeleri bulunuyor.
Yaptığı yerli ve milli patetes tohumları ve başarılı çalışmalarıyla göz dolduran Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak "Tüm üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon dileriz. Çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz’ ifadelerini kullandı.
(Dahi GEDİK)
Enstitü’de buğday hasadı başladı 5
Enstitü’de buğday hasadı başladı 4
Enstitü’de buğday hasadı başladı 3Enstitü’de buğday hasadı başladı 2