Niğdeli Kaymakam Avukat oldu Niğdeli Kaymakam Avukat oldu

Niğde Valisi Cahit Çelik ve eşi Nermin Çelik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.
Çelik çifti yayımladığı ortak mesajda; ‘’Kadın haklarını hatırlatmak, kadınlarımızın sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart, “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edilmiş olup, Ülkemizde’ de 1921 yılından itibaren kutlanmaktadır. Türk kadınına verilen haklar, Cumhuriyetimizin önemli kazanımlarındandır. Eğitim, bilim, kültür, sanat, siyaset, ekonomi ve spor gibi her alanda büyük başarılar ortaya koyan kadınlarımız, annelik gibi manevi görevlerinin yanı sıra, bugün toplum içerisinde söz sahibi olmanın da haklı onurunu yaşamaktadırlar.
Türkiye, kadın hakları alanında öncü bir ülke olarak özgün bir deneyime sahiptir. Osmanlı'nın son dönemindeki modernleşme hamleleriyle başlayan ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Cumhuriyet döneminde yapılan reformlarla kadın hakları konusunda adeta bir sıçrama yaşanmıştır. Gerçekleştirilen köklü yeniliklerle Türk kadınının sosyal statüsünün güçlenmesi ve temel haklara kavuşması sağlanmıştır dedi.
Hiç unutulmamalıdır ki modern, demokratik, ileri bir toplum ve güçlü bir ekonominin olması için kadınların hak, fırsat ve imkânlardan eşit şekilde yararlanmaları ve sorunlarının çözülmesi ihmal edilmemesi gereken bir sorumluluktur. Güçlü bir millet olmanın gereklerinden biri de hiç şüphesiz ki kadınlarımızın her konuda ilerlemelerini sağlamaktır. Bununla birlikte yüce dinimiz kadınlarımıza büyük önem vermiş olup, Sevgili Peygamberimiz; “Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız.” buyurmuşlardır.
Bu duygu ve düşüncelerle, yüreklerdeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, üreten, eğiten, yetiştiren ve özverinin timsali olan başta şehitlerimizin ve gazilerimizin anneleri ile eşleri olmak üzere dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi saygılarımızı sunuyoruz.” İfadeleri yer aldı.
(İbrahim UGUN)