Genel af konusu yüzbinlerce mahkum ve ailesi tarafından merakla takip ediliyor. Genel af çıkacak mı sorusunun cevabı da haliyle merak edilenlerin başında geliyor. Genel af çıkacak iddiaları kamuoyunun gündeminde konuşulurken af konusunda Adalet Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama bekleniyor. Peki, genel af çıkacak mı? Genel af çıkar mı? 
Genel af nedir?
Genel af; hem cezayı, hem de suçu ortadan kaldırır. Yani genel af, sadece mahkumiyetin bütün cezaî sonuçlarını değil, aynı zamanda fiilin suç olma niteliğini yok eder.
Genel af çıkacak mı? 
2023 yılında genel af çıkacak mı mahkum ve yakınlarının cevabını merak ettiği soruların başında geliyor. Geçtiğimiz haftalarda açık cezaevi izinleri Meclis’ten geçen torba yasa ile uzatılmıştı ve hükümlüler böylece cezaevine dönmedi. 
Yüzbinlerce mahkumlar ve yakınları bu kez gözlerini genel af düzenlemesine çevirdi. Mahkumların aileleri genel af çıkması için kamuoyu çalışmalarına yer yer sürdürüyor. Her fırsatta genel af çıkması için çağrıda bulunan aileler Adalet Bakanlığı’ndan gelecek ‘olumlu’ açıklamaya bakıyor. 
Çıkan 7'nci Yargı Paketi içeriğinde açık cezaevinde kalan mahkumlar cezaevine dönmeme kararı yer aldı. Söz konusu düzenlemede genel af detayı yer almaması aileleri üzmüştü. Bu gelişme sonrası genel af çıkacak mı merak edilmişti. Şu an için af konusu söz konusu değildir.
Genel af çıkacak mı çıkmayacak mı konusunda siz neler düşünüyorsunuz? Yorum görüşlerinizi belirtebilirsiniz.
(Haber Merkezi)