Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekliler için bayram ikramiyesinin 2 bin TL'den 3 bin TL'ye çıkarıldığını açıklamasına “Emeklilerin halinden haberi olmadığını gösteriyor. Bayram ikramiyesindeki artış tat vermedi” dedi. Gürer, emekli bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret olması için kanun teklifi verdiğini de hatırlattı.
EMEKLİ PERİŞAN
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çarşı, pazar, sokak, kahve nerede emekliye rast gelsek “geçinemiyoruz” diyor. Cumhurbaşkanının bir sürpriz yapacağını düşünen emeklilerde vardı. En azından bayram ikramiyesine ciddi bir artış olacağını umut ediyorlardı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram ikramiyesinde bin lira artış açıklaması, emekliyi kelimenin tam anlamıyla şok etti. Daha bayram gelmeden bayramın tadı kaçtı. 5 kiloluk bir teneke zeytinyağı dahi alınamayan bu artış tutarı, emeklinin beklentisini karşılamadı. Emekliler çok kırgın, kendilerini aldatılmış hissediyorlar” dedi.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilerin aldıkları düşük ücret yanında bayram ikramiyesinde dahi bekledikleri bir artış olmamasının, AKP iktidarının emekliyi açlık ve yoksulluğa mahkum kıldığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanının emekli bayram ikramiyesindeki bin lira artışın emeklinin feryadını duymadığını gösterdiğine işaret eden Gürer, emekliler yaşamaya çalışırken bir can suyu olacak bayram ikramiyesinde artışın dahi emeklilerin beklediği gibi olmamasının, emeklinin halini düşünmeyen bir anlayışla yönetildiğimizi gösteriyor” diye konuştu.
EMEKLİNİN SESİ DUYULMUYOR
AKP iktidarının emekliyi enflasyona ezdirdiğini ifade eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilerin en asgari ücret düzeyinde ücret almasını, ilaç katkı payının kaldırılmasını, kirada olan emekliye kira yardımı yapılmasını ve bayram ikramiyesindeki artışın gözden geçirilip asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi.
(İbrahim UGUN)
 

Kalkınma Yolu ve Orta Koridor’un Merkezi Türkiye Kalkınma Yolu ve Orta Koridor’un Merkezi Türkiye