Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası Niğde Şube Başkanı Halil İbrahim Aşıcı, yaptığı basın açıklamasında eğitimde şiddet olaylarına dikkat çekti.
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası Niğde Şube Başkanı Halil İbrahim Aşıcı basın açıklamasında; ''İstanbul'da okulda uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden okul müdürümüz Sayın İbrahim Oktugan'a Allahtan rahmet, ailesine, sevenleri ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz. 
Eğitim kurumlarında görev alan öğretmenler, idareciler ve eğitim çalışanları olarak, artan şiddet vakaları karşısında sessiz kalmayı reddediyoruz. 
Son dönemde eğitim kurumlarında yaşanan şiddet olaylarının artması, sadece bireysel değil, bilakis toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Eğitim çalışanlarına yönelik yapılan fiziksel ve sözlü saldırılar, sadece çalışanların sağlığını tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda öğrenci ve velilerin de güvenliğini tehdit ediyor. 
Biz buradan Milli Eğitim Bakanlığına sesleniyoruz. Eğitim çalışanlarının can güvenliği artık birinci öncelik olmalıdır. Gerekli önlemlerin alınması ve şiddetin her türlüsüne karşı sıfır tolerans politikalarının benimsenmesi gerekmektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ciddiyetinin farkında olduğumuzu ve bu sorunun çözümü için adım atılması gerektiğini vurguluyoruz dedi. 
Eğitim çalışanlarının insanca yaşayabilecekleri bir çalışma ortamı sağlanmalı ve hak ettikleri değeri görmelidir. Eğitim Gücü Sen olarak, 9-10 Mayıs tarihlerinde iki günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceğimizi duyuruyoruz. Bu eylem, eğitim çalışanlarının haklarına sahip çıkma ve sesimizi duyurma adına bir adımdır. 
Bu basın açıklamasıyla 'Eğitim Çalışanlarına Yönelik Şiddet Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını talep ediyoruz. Okullarımıza yeterli sayıda güvenlik görevlisi temin edilmesini istiyoruz. Bu yasal ve somut adımlar atılmadan, eğitim çalışanlarının güvenliği sağlanamaz. dedi. 
Yarım da sen olabilirsin, öğretmenim, diyerek hepimizin bu tehlikelere karşı savunmasız olabileceğini hatırlatıyorum. Hiçbirimiz bu tür bir tehlike ile yüz yüze kalmayı hak etmiyoruz. 
Eğitim Gücü Sendikası olarak, eğitim çalışanlarının güvenliği için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu zorlu mücadelede tüm eğitim çalışanlarını yanımızda görmek istiyoruz.  Çünkü unutmayın, eğitim herkesin hakkıdır ve eğitimde şiddetin yeri yoktur'' dedi. 
(Dahi GEDİK)

Niğde’nin projeleri için imza atıldı Niğde’nin projeleri için imza atıldı