Öğle güneşine karşı önlemler alınmalı Öğle güneşine karşı önlemler alınmalı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Yakup Çetinkaya, 1 – 7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yazılı açıklama yaparak hastalık hakkında bilgi vererek çeşitli uyarı ve hatırlatmalarda bulundu
Başhekim Çetinkaya açıklamasında; ‘’Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölüm nedenleri  sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Oysa erken teşhis edildiğinde tedavinin mümkün olduğu ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri olduğu düşünülürse korunmanın önemi daha da artmaktadır’’ dedi.
UZUN SÜRELİ MÜCADELE GEREKTİREN BİR HASTALIKTIR
Başhekim Yakup Çetinkaya ayrıca; ‘’Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 yılı verilerine göre;  Dünya genelinde 75 yaşına kadar her 5 kişiden 1 kişinin kansere yakalanacağı ve her 10 kişiden 1’inin ise kanser nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir. Dünyada ve ülkemizde ilk sıralarda yer alan kanser türleri akciğer, meme ve kolorektal kanserler olarak benzerlik göstermektedir. Kanser gelişiminde, %90 çevresel, %10 oranında ise genetik faktörler etkilidir. Çevresel faktörler arasında yer alan; tütün kullanımı, alkol tüketimi, fazla kilolu ve/veya obez olma ve enfeksiyonlara maruziyet gibi risklerin engellenmesi yolu ile gelişmekte olan kanserlerin günümüzde  %30 ile %50 oranında önlenebileceği bilinmektedir. Özellikle tarama programları ve kanser belirtilerinin erken fark edilmesi,  teşhis ve tedavi hizmetlerine erken dönemde erişilmesi yolu ile uygulanan tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türleri göz önüne alınırsa, korunmanın önemi daha da artmaktadır. 2024 yılı için, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası teması olarak “Kanseri birlikte yenebiliriz!”, “Kanserden korunabiliriz.” belirlenmiş olup kanserle mücadelede halkımızı bilinçlendirme çalışmaları en önemli avantajımız olacaktır’’ ifadelerine yer verdi.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber