Niğde’nin konut verileri paylaşıldı Niğde’nin konut verileri paylaşıldı

Kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren kararda azami faiz oranları yeniden belirlendi.
Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Merkez Bankası tebliğine göre, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranı yüzde 3,66’dan 4,25’e yükseldi.
Kredi kartı azami faiz oranı artırıldı. Bu gelişmeyle birlikte kredi kartına asgari ödeme yapanlar da dâhil olmak üzere borcu olanların ödeyeceği faiz miktarı artırıldı. Kredi kartına olan talep artarken yapılan düzenlemeler kredi kartı kullanımını caydırmak üzerine olsa da vatandaşların kartlı alışverişleri ya da nakit çekimleri hız kesmeden devam ediyor. 
Sahip olduğu bir kredi kartından nakit avans çekip diğer kredi kartının borcunun asgarisini yatırarak ayı geçirmeye çalışan kişiler hem nakit avansa faiz ödüyor hem de diğer kartın asgari borcunu ödediği için kalan dönem borcuna faiz işliyor. 
Örnek olarak 50 bin lira kredi kartına dönem borcu olan birisi yüzde 40 olan asgari ödemesi 20 bin lirayı yatırdıktan sonra geriye kalan 30 bin lira için bankaya diğer hesap kesim tarihine kadar 1530 lira faiz ödemek durumunda kalıyor. Sadece akdi faiz oranı değil, toplam faiz tutarı üzerinden yüzde 5 BSMV, yüzde 15 de KKDF ödemesi gerekiyor.
(Haber Merkezi)