Gürer: Kurban fiyatları gerçek enflasyon göstergesi Gürer: Kurban fiyatları gerçek enflasyon göstergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Niğdeli Erhan Adem, Tarım Bakanı Yumaklı'nın çiftçilere yönelik “çiftçi önünü görecek ve ne ekeceğini 3 yıl önceden bilecek" açıklamasını değerlendirdi.
TARIM SEKTÖRÜNE YÖNELİK SOMUT ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi, “Çiftçilerimiz girdi maliyetleriyle boğuşurken, üretimlerini sürdürmek için çabalarken, bir de Bakan’ın uçuk vaatleriyle avutulması ne kadar adaletli ve gerçekçi olabilir? Tarım sektörüne yönelik somut çözümler üretilmeli, çiftçilerimize bir an önce gerçek destek verilmeli. Sanırım Bakan Yumaklı, gerçek dünyadan farklı bir tarım diyarında yaşıyor. Çünkü çiftçinin gerçek zorluklarını görmek yerine, onlara sihirli bir kristal top vaat ediyor. ‘Çiftçi önünü görecek diyen’ Bakan, önce çiftçinin halini bir görsün. Çiftçilerin hak ettikleri destekten mahrum bırakılmasının sorumlusu bizzat AKP hükümetidir. Hükümet çiftçilere masal anlatarak, sorunları çözmekten kaçıyor.”
ÜRETİLEN NARENCİYE AĞAÇ DALLARINDA ÇÜRÜMEYE BIRAKILDI
Erhan Adem; ‘’Çiftçilere milli gelirin yüzde 1’i oranında verilmesi gereken destek ödenmedi ve çiftçilerimizin yaşadığı üretim zorlukları ve halkımızın geçim sıkıntısı derinleşmektedir. AKP iktidarının ise tek sıkıntısı, bu sorunların seçime kadar nasıl örtbas edileceğidir. Tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar, çiftçilerimizin zorlu mücadelesi ve bakanlık tarafından sunulan vaatlerin gerçeklikten uzak bir tablo ortaya koymaktadır. Bugün geldiğimiz noktada tarım bakanlığı hangi ülkeden ne ithal edileceğine bakmaktan ülke tarımını, üreticisini ve gerçeklerini görmemektedir. Ülkenin geldiği durum şudur: Üretilen narenciye ağaç dallarında çürümeye bırakıldı. Geçen yılın mahsulleri işçilik maliyetleri yüzünden bahçelerden toplatamazken, vatandaş, çürük meyve, sebzeyi market önlerindeki çöplerden toplamaya mahkum edildi. İktidar, ekonomik sorunları anlamak, çözüm sunan politikalar üretmek şöyle dursun, fiyat artışlarının sorumlusu olarak, fırıncı esnafını, hayvancılık yapan yetiştiricileri, zincir marketleri hedef gösteriyor. Yeter, halkı birbirine düşman ettiniz’’ dedi.
ADEM, HÜKÜMETİN TARIM POLİTİKASINI ELEŞTİRDİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Niğdeli Siyasetçi Erhan Adem açıklamasının devamında, “Bugün çiftçilerimiz, tohum ve gübre almak için borçlanırken, ürünlerini nasıl hasat edeceklerini düşünmektedir. Çiftçilerimizin yaşadığı üretim zorlukları ve halkımızın geçim sıkıntısı derinleşmektedir. AKP iktidarının ise tek sıkıntısı, bu sorunların seçime kadar nasıl örtbas edileceğidir. Bugünün ve yarının sorunları iktidarınız tarafından göz ardı edilmektedir. Siz çıkmışsınız çiftçinin 3 yıl sonra ne ekeceğini bileceğini iddia ediyorsunuz. Sayın Yumaklı gerçekten tarımı ve çiftçileri düşünüyorsanız öncelikle Tarım Kanunu'nu açıp okuyun ve çiftçilere verilmesi gereken destek miktarını neden eksik verildiğini açıklayın. Tarım Kanunu'nun 21. Maddesi, milli gelirin yüzde 1'inin çiftçilere destek olarak verilmesi gerektiğini açıkça belirtiyor. Bu oran, rakamsal olarak 263 milyar liraya denk gelmektedir. Ancak, hükümetinizin gerçekleştirdiği destek miktarı sadece 85 milyar lira, aradaki fark olan 173 milyar lirayı hangi hakla çiftçilerimizin cebinden alıyorsunuz. Bu çiftçinin, üreticinin hakkını gasp etmekten başka bir şey değildir. Çiftçilerin hak ettikleri destekten mahrum bırakılmasının sorumlusu bizzat AKP hükümetidir. Hükümet çiftçilere ancak masal anlatarak, sorunları çözmekten kaçıyor. Ülkemizin tarım sektörü, AKP’nin yanlış politikaları ve ihmallerinin ağır bedelini ödemektedir’’iİfadelerine yer verdi.
(Dahi GEDİK)