Gürer: Banka kredilerindeki faiz artışı ürün fiyatını etkileyecek Gürer: Banka kredilerindeki faiz artışı ürün fiyatını etkileyecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem çiğ süt zammını değerlendirdi.
SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI ASTRONOMİK RAKAMLARA ULAŞACAK
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem yaptığı yazılı açıklamada; “Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere çiğ süt alım fiyatını 14,65 TL olarak belirledi. Yüzde 8,5 zam yapıldığını belirten Erhan Adem, “Önlem alınmadığı takdirde özellikle önümüzdeki süreçte süt üretiminin önemli oranda düşeceğini ve süt ile süt ürünleri fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşacak. Türkiye’de enflasyon altında ezilen tüketici raftaki yüksek fiyattan dert yanarken, üretici ise düşük fiyattan dertli. Maalesef ki istikrarın olmadığı sektörde yaşanacak üretim kayıplarının sonuçları uzun vadede yine hepimizi etkileyecektir. Üreten ve tüketen hep kaybedecektir.
Bugün girdi maliyetlerinin sürekli yükseldiği bir dönemde bu fiyat yeterli değil. Son olarak bayram öncesi sadece yemin çuvalına 40-50 lira arasında değişen bir zam geldi. Ürettiğinden para kazanamayan üretici çözümü hayvanlarını kestirmekte buluyor”
ADEM: SÜT KONSEYİ İŞLEVİNİ YİTİRMİŞTİR
Erhan Adem açıklamasının devamında ,”Görevi süt üretimini sürdürülebilir kılmak olan ancak kararları ile üretimi sürdürülebilir olmaktan çıkaran ve üreticiyi perişan eden süt konseyi işlevini yitirmiştir. Hayvanı besleyen, yemini veren, sağımını yapan, doğumunu yaptıran, hastalandığında tedavi eden yetiştirici-çiftçi; ürettiği sütün fiyatını belirleyemiyor. Böyle bir konsey mi olur?Bu sektörü ayakta tutan aile işletmeleridir. Üreticilerimiz para kazanamadıkları anda üretimi bırakıp, şehirlere göç ediyor, geri dönüşleri de mümkün olmuyor. En büyük kayıp da işi bilen kalifiye elemanların kaybedilmesi oluyor. Ülke tarımının geleceği aile işletmelerinin ayakta kalmasına bağlıdır. Bunu unutmayalım" diye konuştu.
(Dahi GEDİK)