CHP Kadın Kolları Başkanı belli oldu CHP Kadın Kolları Başkanı belli oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, yazılı bir basın açıklaması yaparak Dünya Bankası'nın Türkiye'ye verdiği kredinin yüzde 50'sinin mülteciler için harcanması şartını değerlendirdi.
Türkiye'nin geleceği ve bağımsızlığı açısından endişe verici bir durum olduğunu söyleyen Erhan Adem, “Bu şart, niyetlerini ve küresel elitlerin Türkiye'nin tarımını nasıl bir ekonomik oyuncak haline getirmeye çalıştığını açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye, son yıllarda büyük bir mülteci akınına maruz kalmış ve büyük fedakârlıklar yapmıştır. Ancak, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların mülteciler konusunda dayattığı şartlar, Türkiye'nin kendi kalkınma politikalarını belirleme özgürlüğünü sınırlamaktadır. Krediyle yaratılan istihdamın yüzde 50'sinin mültecilere ayrılması şartı, Türkiye'nin kendi vatandaşlarının istihdamına öncelik verme hakkını elinden almaktadır” Dedi.
TARIM ÜLKENİN TEMEL DİREĞİDİR
Adem açıklamasının devamında, “Bu şart, Türkiye'yi küresel elitler tarafından dayatılan yapay et endüstriyel tarım, hibrit gıda, dijital para gibi uygulamalarla hayata geçecek olan yenidünya düzenine eklemlemeyi hedeflemektedir. Türkiye'nin tarım sektörünün, geleneksel yöntemlerle ve yerli üreticilere dayanarak sürdürülmesi ve kendi kendine yetebilen bir ekonomi oluşturması gerekmektedir. Ancak, Dünya Bankası'nın bu şartı, Türkiye'yi bu doğrultuda adımlar atmaktan mahrum bırakmaktadır. Tarım, ülkenin temel direğidir. Dünya Bankası'nın bu şartı, yerli tarım emekçilerimizi göz ardı etmektedir. Türkiye'nin bağımsızlık ve ekonomik özgürlük mücadelesi, yerli tarım emekçilerimizin önceliklerine ve ihtiyaçlarına odaklanmayı gerektirir. Bu durum, Türkiye'nin bağımsızlık ve ekonomik özgürlük mücadelesini zayıflatmaktadır. Küresel elitlerin çıkarlarına hizmet eden bu karar, Türkiye'nin kendi kaynaklarını ve potansiyelini kullanma yeteneğini engellemekte ve geleceğini belirsizliğe sürüklemektedir.
Dünya Bankası'nın mülteciler için harcama şartına ve bu karara imza atanları kınıyoruz. Türkiye'nin kendi kalkınma politikalarını belirleme ve kendi vatandaşlarının refahını önceleme hakkı vardır. Türkiye'nin bağımsızlığını koruma, yerli üretimi destekleme ve kendi geleceğini belirleme mücadelesini desteklemek için tüm paydaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.” İfadelerine yer verdi.
(Dahi GEDİK)