2023-2024 eğitim öğretim yılında sınıf tekrarının yeniden uygulanmasından devamsızlık affının kaldırılmasına, müfredat değişikliğinden açık liselere geçişin zorlaştırılması gibi pek çok yeni düzenleme damgasını vurdu.
Millî Eğitim Bakanlığı, çağdaş dünyanın referansları kadar kendi geçmişi, kültürü, değerleri ve tarihini de eğitim sisteminin bir parçası olduğu anlayışıyla son bir yılda önemli projeleri hayata geçirdi.
İşte Millî Eğitim Bakanlığınca 2023-2024 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen bazı projeler;
SINIFTA KALMA GERİ GELDİ
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in talimatıyla Bakanlık, bu yıl eğitim öğretim süreçlerinde bir dizi değişikliğe gitti.
Mevzuat düzenlemeleriyle liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı. Ayrıca, öğrencilerin 50 ortalama ile sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya kademeli uygulanmak üzere son verildi.
TÜRKÇE BARAJ PUANI 70'E ÇIKARILDI
Bu yıl ilk defa yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. Yönetmeliğe göre, 9'uncu sınıflarda 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler, artık sınıf tekrarı yapacak. Ayrıca sınıf geçmede Türkçe baraj puanın 70'e çıkarıldı.
Bu kapsamda bu yıl liseye başlayan 9'uncu sınıf öğrencilerine yeni yönetmelik hükümleri uygulandı, diğer sınıflar için eski uygulama sürecek. Özürsüz yapılan her bir devamsızlık günü için öğrencilerin, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapmasına dönük uygulama hayata geçirildi.
GELENEKSEL OYUNLAR, OKUL BAHÇELERİNDE YENİDEN HAYAT BULUYOR
Okul bahçelerinin yeniden geleneksel oyunların oynandığı, öğrencilerin birbirleriyle sosyalleştiği mekanlar haline getirilmesine dönük uygulamalar hayata geçirildi. 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını içeren "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" adlı kılavuz kitap ve bu oyunlara ilişkin videolar hazırlandı. İl/ilçe millî eğitim müdürlüklerince "28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü" kapsamında Mayıs ayının son haftasında "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlikleri’nin düzenlenmesi, öğrencilerin şenliklere katılımlarının teşvik edilmesi amacıyla Valiliklere resmi yazıyla bilgilendirme yapıldı.
MERDİVEN ALTI KURSLARA CEZA
Bakanlık tarafından "merdiven altı" faaliyet gösterdiği belirlenen ruhsatsız kurslar kapatıldı, bu yerlere kesilen ceza tutarı 80 milyon lirayı buldu.
ÖSYM VE MEB YKS İÇİN ORTAK ÇALIŞMAYA BAŞLADI
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için hazırlanacak sorularda, ÖSYM ve Bakanlıkta görevli alan uzmanlarının birlikte çalışma programı hayata geçirildi. Sınavlara hazırlıkta öğrencilerin ders kitaplarını ana kaynak olarak kullanması tavsiye edildi.
EV ÖDEVİ YERİNE SANATSAL, KÜLTÜREL, SPORTİF VE BİLİMSEL FAALİYETLERE TEŞVİK
Millî Eğitim Bakanlığınca yarıyıl tatilinde test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek bir alana yönlendiren ev ödevlerinin verilmemesi kararlaştırıldı. Ev ödevi yerine öğrencilerin, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesini isteyen Bakanlık, ayrıca öğrencilerin yaşlarına uygun şekilde aileleriyle yapabilecekleri etkinliklerle kaliteli zaman geçirmelerine yönelik etkileşimli dijital rehber kitaplar hazırladı.
20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI İÇİN SÜREÇ BAŞLADI
20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Bakanlık öğretmen atamalarında "KPSS yüzde 50, sözlü sınav yüzde 50" ağırlıklı sisteme geçiş için yeni düzenleme yaptı. Bu kapsamda objektif kriterlerle sözlü sınavların yapılması için yazılı sınavlardaki uygulamaya benzer sıkı önlemler hayata geçirilecek. Yeni düzenleme ile yapılacak sözlü sınavlar, 1 Temmuz'dan itibaren gerçekleştirilecek.
VELİ RANDEVU SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Sonuçlar tamam sıra üniversite tercihinde Sonuçlar tamam sıra üniversite tercihinde

Velilerin okul müdürü ve öğretmen görüşmelerini dijital ortama taşıyan "veli randevu sistemi" hayata geçirildi. Okul ve eğitim kurumlarının kullanacağı yerli ve millî e-posta sistemi geliştirildi. Böylece, TÜBİTAK işbirliğinde hayata geçirilen kullanıcı dostu yeni sistem ile veri güvenliği ve kamu tasarrufu sağlandı.
SOSYAL ETKİNLİK İÇERİKLİ YENİ KARNELER DAĞITILACAK
Ortaokul öğrencilerine, ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da işleneceği yeni tasarımlı karneler dağıtılması kararı alındı.
Sosyal etkinlikler, karnelerde "katılım", "ürün ortaya koyma", "performans gösterme" ve "derece alma" olmak üzere 4 ana düzeyde işlenecek.
EĞİTİMDE EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ MÜFREDAT
Bakan Tekin'in göreve gelmesiyle birlikte talimatını verdiği yeni müfredat, eğitim dünyasında en çok gündem oluşturan konu oldu. Ana hedefi eylemlerden değerlere, değerlerden erdemli insana, erdemli insandan ise nihai hedef olan "Huzurlu Aile ve Toplum" ile "Yaşanabilir Çevrede Huzurlu ulaşma olan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden sonra Bakan Yusuf Tekin tarafından onaylandı.
Millî Eğitim Bakanlığınca, yeni eğitim öğretim döneminde Türk sosyal hayatında aile, adabımuaşeret, nezaket kuralları gibi seçmeli dersler de ilk kez yer aldı.
MESLEKİ EĞİTİME YÖNELİK YENİLİKLER
Mesleki eğitimdeki işletmelerin "iş sağlığı ve güvenliği" açısından yeniden değerlendirilmesini, şartları uygun olmayanlarla sözleşmelerin feshedilerek öğrenci gönderilmemesi istendi. MEB, meslek liseliler için "istihdam odaklı" yeni programını açıkladı. Türkiye'nin her bölgesinde eğitim alan meslek liselilerin istihdamının kolaylaştırılması için "bölge", "ihtisas", "sektör içi" ve "sektöre entegre" olmak üzere 4 yeni okul programının hayata geçirilmesini kararlaştırıldı.
SON HAFTA FAALİYET HAFTASI İLAN EDİLDİ
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in talimatıyla bu yıl ilk kez eğitim öğretim dönemlerinin son haftasının öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmeleri, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmasının teşvik edilmesi için "dönem sonu faaliyet haftası" düzenlenmesi kararı alındı.
ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN İLK KEZ "ZANAAT OKULU" AÇILACAK
Millî Eğitim Bakanlığı, temel meslek becerilerini keşfetmek isteyen ortaokul öğrencileri için bu yaz tatilinde "zanaat atölyeleri" olarak adlandırılan kurslar açacak. Uygulama ile meslek liselerinin kapıları, ilk kez ortaokul kademesindeki öğrenciler için de açık tutulmuş olacak.
(Milli Eğitim Bakanlığı)

Editör: Niğde Haber