Gürer: TMO çiftçiye değil tüccara çalışıyor Gürer: TMO çiftçiye değil tüccara çalışıyor

Niğde’de 19. Etap Bireysel Sulama Sistemleri Projesi kapsamında 573 üreticiye 220 milyon liralık proje karşılığında 110 milyon lira hibe desteği sağlandı.
Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen hibe dağıtım programına katılan Niğde Valisi Cahit Çelik, üreticilerle bir araya geldi.
NİĞDE'YE SAĞLANAN DESTEK MİKTARI 13,4 MİLYON AVRO CİVARI
Niğde'nin Karaman, Konya ve Aksaray ile Türkiye'de kuraklığın ve su stresinin en fazla hissedildiği illerin başında geldiğini söyleyen Niğde Valisi Cahit Çelik; Niğde'nin Tarım ve Orman Bakanlığının 2007'den beri verdiği basınçlı sulama sistemleri desteğinden en fazla yararlanan illerin başında geldiğini belirten Vali Çelik konuşmasında; "Bu sene de toplam 573 proje bakanlıktan destek aldı. 19 yıl içinde toplamda Niğde'ye devletimizin sağladığı destek miktarı 13,4 milyon avro civarı. Çiftçilerimizi de uyarmak istiyorum; sularımızı modern tekniklerle kullanmak zorundayız. Sonuçta yer altı suları da sınırsız değil. Türkiye, dünyada iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor. Kaynaklarımız sınırlı. Onları bilinçli bir şekilde kullanırsak uzun vadede sürdürülebilir şekilde tarım yapmış oluruz. Aynı zamanda tarım alanlarını daha verimli kullanmış oluruz." dedi.
SON 5-6 YILDIR BÜTÜN PROJELERİMİZ ONAYLANIYOR
İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş ise konuşmasında “Bakanlığımız suyun ekonomik kullanımı konusunda ciddi anlamda destek vermektedir. İlimizde bu kapsamda özellikle son 5-6 yıldır bütün projelerimiz onaylanıyor.” diye konuştu. Programda konuşmaların ardından çiftçilere temsili çekleri takdim edildi.
(Salih ALPTEKİN)

110 Milyon Lira ‘Bireysel Sulama Hibe’ Desteği 3

 

Editör: Niğde Haber