Facebook’ta bu içeriği paylaşan Niğdeli’ler dikkat!

Facebook'ta son günlerde birçok kullanıcının profilinden paylaştığı “Resmileşti Dikkat!' başlıklı içerik hakkında gerçekler ortaya çıktı. Uzmanlar uyardı; ‘Teslim Tarihi” veya ‘Resmileşti Dikkat' uyarısı gerçek değil. Niğdeli vatandaşlar DİKKAT!

TEKNOLOJİ HABERLERİ - 2017-01-09 09:42:56

Facebook’ta bu içeriği paylaşan Niğdeli’ler dikkat!
Bu içerik 2621 kez okundu.

Facebook'ta son günlerde birçok kullanıcının profilinden paylaştığı “Resmileşti Dikkat!' başlıklı içerik hakkında gerçekler ortaya çıktı. Uzmanlar uyardı; ‘Teslim Tarihi” veya ‘Resmileşti Dikkat' uyarısı gerçek değil. Niğdeli vatandaşlar DİKKAT!

Son 3-4 gündür Niğde’de bir çok facebook kullanıcısı profilinden bir bildiri beyan yazısı paylaşıyor. Kullanıcıların neredeyse tammmaı bu rüzgara kapılırken, uzmanlardan da bu konuda uyarı geldi.  Bilişim hukuku uzmanları, sosyal medya kullanıcılarının hesaplarının çalınması halinde bazı terör örgütleriyle hiçbir bağlantılarının olmadığını, hesaplarından yapılacak paylaşımlardan da kendilerinin sorumlu tutulamayacağına ilişkin "Resmileşti Dikkat" başlığıyla hızla yayılan uyarıların hukuki açıdan herhangi bir geçerliliğinin olmadığını bildirdi.   

Daha önce de “Tüm paylaşımlarından Facebook sorumludur” başlığı altında paylaşılan yazılar gündem olmuş, haber bültenlerine kadar taşınmıştı. Konu ile ilgili gelen açıklamada, “Hiç kimse bu tarz saçmalıklara itibar etmemeli. Facebook duvarınızda paylaştığınız yazının hiç bir önemi yok. İnternet üzerinde dolaşan kaynağı ve gerçekliği belli olmayan yazılara itibar etmeyiniz. Duyduğunuz ve gördüğünüz bilginin ilk olarak doğruluğunu kontrol ediniz. ” ifadeleri yer almış ve haftalarca paylaşılmıştı.

Uzmanlar bazı kullanıcıların, "Sosyal medya üzerinden PKK'ya destek olduğu anlaşılan kamu çalışanlarıyla ilgili olarak gereken adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu sebeple terör örgütü destekçisi hackerler tarafından özellikle kamu çalışanlarının hesapları kopyalanmakta, kopya profillerle PKK'ya destek amaçlı paylaşımlar yapılmaktadır. Aynı şahıslar daha sonra sizi emniyet birimlerine şikayet ederek, görevinizden uzaklaştırılmanıza sebep olabilirler. Bu sebeple şahsıma ait sürekli kullandığım tek Facebook hesabım budur. Ayrıca bu saatten sonra tarafımdan teyit edilmemiş hiçbir isteği, mesajı ya da etiketlemeyi kabul etmeyip hemen şikayet edip engelleyiniz" şeklindeki yazılı metinleri hesaplarında paylaştıklarını hatırlatırken hesaplarının her an başkalarının eline geçebilme ihtimaline değindiler.  

GİZLİ KODLARLA DOLDURULMUŞ OLABİLİR!

Ayrıca bir çok Niğdeli vatandaşımız ise sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptıkları paylaşımlarda şu ifadelere de yer verdiler: “Yarın teslim tarihi...!!!!!!! 
Paylaştığımız her şey, yarın herkese açık olacakmış. Silinmiş veya izinsiz olan mesajlar bile. Sadece bir bitti ve önlem almak her zaman için tercih edilir.. Kanal 13 Facebook'ta gizlilik konusunda konuşmuşlar. (Facebook'u veya Facebook'a fotoğraf, bilgi, mesaj ve gönderiler, hem geçmiş hemde gelecekte kullanmak için facebook izni ile herhangi bir tarafa izin vermem..) Bu ifade ile Facebook 'a, bu profili ve /veya içeriği doğrultusunda bana karşı herhangi bir eylem alabilmesi kesinlikle yasaktır.. Gizlilik ihlali ve yasası, yasalar tarafından ceza (1_308_1_1_103 308_103 ve Roma tüzüğü...) Not ;Facebook artık kamu taraf.. Tüm üyelerin bu şekilde bir not göndermesi gerekiyor.. İsterseniz bu sürümü kopyalayıp koyun.. Böyle bir ifadeyi en az bir kez yayınla, Teknik olarak fotoğraflar kullanımı ve profil devletle ilgili bilgi içinde.. Paylaş kopyala ama kendi adınız olsun.... Güvenliğiniz için..ÇOK ÖNEMLİDİR... AVUKATLAR KOPYALAYIP YAPIŞTIRMAKTA FAYDA GÖRÜYOR.
RESMİLEŞMİŞ ÇÜNKÜ!!!
T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır.
Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda, Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin
(IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili, Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince; Facebook sorumludur.
Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. NOT: PAYLAŞMAYIN DUVARINIZA YAPIŞTIRIN.”

İşte bu ifade ve paylaşımlar konu hakkında ilgili uzmanlarıda harekete geçirdi. Benzer ama farklı paylaşımlala kendini güvence altına aldığını düşünen vatandaşların bu metinler arasında saklanmış bazı kodalarla, şahsi hesaplarının  başkalarının ellerine daha klay geçebileceğini, bu hesapların daha sonra art niyetli kişi veya kişiler tarafından  kötü amaçlı kullanılabileceğini ifade eden uzmanlar sosyal medyada buna benzer bir den fazla metin olduğunu söylediler.  Sözü edilen metnin, hesapların çalınması halinde sosyal medyada başkaları tarafından işlenecek herhangi bir suçun cezasını önleyici mahiyette olmadığını vurgulayan uzmanlar, sıklıkla görülmeye başlanan benzer metinlerin vatandaşları endişeye sevk edebildiğine de dikkati çekti. Niğde’de olduğu gibi ülke gündemine oturan bu paylaşımlar tedirginliği bir kat daha artırırken, her uyarı ve paylaşımı teyit etmeden kullanmaları v epaylaşmaları oldukça riskli bir hal alabilir.

Bu yüzden vatandaşlarımız yetkilierden konu hakkında en kısa zamanda açıklama beklemektedir.

(Haber-Editör : Murat Ümranlıoğlu)

Matbaa/Ofset Baskılarınız İçin Tıklayınız

Matbaa/Ofset Baskılarınız İçin Tıklayınız

13:16 -

Metruk Yapılara Polis Denetimi

Metruk Yapılara Polis Denetimi

07:21 - ASAYİŞ HABER

Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu

Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu

07:14 - GÜNCEL HABER

Niğdeli Gaziler Kahramanmaraş’ta

Niğdeli Gaziler Kahramanmaraş’ta

07:08 - GÜNCEL HABER

Bakan Yardımcısı Kavaklıoğlu, Valiliği Ziyaret Etti

Bakan Yardımcısı Kavaklıoğlu, Valiliği Ziyaret Etti

07:05 - GÜNCEL HABER

Cumhurbaşkanı Niğde’ye Geliyor

Cumhurbaşkanı Niğde’ye Geliyor

06:52 - GÜNCEL HABER

sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri