Değirmencioğlu, öğrencilere flor vernik uygulamasını anlattı

EKONOMİ - 2018-01-13 09:29:08

Değirmencioğlu, öğrencilere flor vernik uygulamasını anlattı
Bu içerik 107 kez okundu.

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, ağız ve diş sağlığının önemi ve florürlü vernik uygulaması hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu,  Kurum Yöneticisi ve Sağlık Personelleri katılımıyla  Nasrettin Hoca Ana Okuluna ziyaret gerçekleştirdi.
Flor Vernik Uygulaması ilgili konuşan Değirmencioğlu şunları söyledi; ''2017-2018 eğitim öğretim yılında İl genelinde 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ile ilkokul 1.- 2.- 3. Sınıf öğrencilerine yönelik iki kez florürlü vernik uygulaması yapılması, ayrıca uygulama öncesinde 1. sınıf öğrencilerinin ağız ve diş muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Bu amaçla Flor Vernik Uygulamasında 1.Uygulama 11/12/2017-12/01/2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup, 2. Uygulamanın 16/04/2018-11.05.2018 tarihleri arasında yapılması planlanmıştır'' dedi.
İlimizdeki öğrencilere yapılan Florürlü Vernik uygulamasında amaçından bahseden Değirmencioğlu, ''Öğretmen ve öğrencilerin dikkatini diş sağlığına çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direncin kazanılmasını sağlamak, çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırarak, diş minesini güçlendirip mevcut çürüklerin çürüme hızını azaltabilmektir. Yapılan eğitimlerde ağız ve diş sağlığının önemi ve bu konuda doğru tutum ve davranışın geliştirilmesi hedeflenmektedir. Dişler ağız içerisinde bir denge içerisinde bulunur. Ağız boşluğunda bulunan bakteriler ve şeker bu dengeyi olumsuz yönde etkiler. Tükürük ve florürün dişlerin sağlam kalmasında olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Florürlü diş macunları dünya genelinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Uygulamada kullanılacak olan florürlü verniklerin çocuklarımız sağlıklarını tehdit edecek herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple sayın velilerimize çocuklarında Flor Vernik uygulaması yapılmasına izin vermelerini ve konu hakkında daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz'' diye konuştu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
,lkeli

,lkeli

13:16 - GÜNCEL

matbaaa

matbaaa

13:16 -

Aydın Akbaş Niğde’ye veda etti

Aydın Akbaş Niğde’ye veda etti

08:58 - GÜNCEL

15 TEMMUZ ANISINA...

15 TEMMUZ ANISINA...

15:23 - GÜNCEL

Niğde’de FETÖ’den 6 kişi tutuklandı

Niğde’de FETÖ’den 6 kişi tutuklandı

09:11 - GÜNCEL

Gümrük Vergisi Düşürüldü

Gümrük Vergisi Düşürüldü

09:16 - GÜNCEL

Niğde Belediyesi Yaz Spor Okulları Açıldı

Niğde Belediyesi Yaz Spor Okulları Açıldı

09:11 - GÜNCEL