Advert
NİĞDE'MİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN AR-GE ve YENİLİK ÇALIŞMALARININ ÖNEMİ

NİĞDE'MİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN AR-GE ve YENİLİK ÇALIŞMALARININ ÖNEMİ

Bu içerik 915 kez okundu.

Ülkemizin 2023 yılı hedefleri göz önüne alındığında, Niğde’mizde Ar-Ge ve yenilikçi kültürünün geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun için öncelikle bölgesel kalkınmayı ivmelendirmek ve teknolojik uç ürünleri geliştirmek için bir yol haritasının ortaya konulması gereklidir. Bu da ancak ulusal firmalarda yenilikçiliğin ve girişimciliğin ivme kazanabilmesi için yeni politikaların geliştirilmesi ile sağlanabilir. Bu politikalar firmalarda Ar-Ge Merkezlerinin kurulması, yenilikçi fikirlerin olgunlaşması ve rekabet edebilir teknolojik ürünlerin geliştirilmesi ile sağlanabilir.
Niğde OSB’de Sayın Valimizin himayelerinde 27 Ekim 2017 tarihinde İl Ekonomi Toplantısı düzenlenmiştir. Başta sanayicilerimiz olmak üzere Niğde halkı bu toplantıdan dolayı memnuniyetlerini ifade etmiştir. Niğde’nin geleceği, ekonomisi, yatırımları, sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırılmış, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, üniversitemiz ve sanayicilerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerinin katılımları ile yenilikçi fikirlerin gelişmesi ve olgunlaşması için iyi bir başlangıç olmuştur. Uzun süredir hasret kaldığımız toplantılardan birisini gerçekleştirdiği için Sayın Valimize içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
Ar-Ge ve Yenilik çalışmalarının önemini en kolay şu şekilde anlayabiliriz. Örneğin birim fiyatları birkaç dolar mertebesinde olan endüstriyel hammaddeler, bilgi birikimi ve yetenek ile birlikte işlendiklerinde, havacılık ve uzay, savunma, otomotiv, medikal, ilaç ve mikroelektronik sanayi gibi yüksek teknoloji içeren alanlarda kullanılabilmekte ve birim fiyatları binlerce dolara ulaşmaktadır.
Bu gerçek dâhilinde Niğde’mizde iki büyük hedefe odaklanmamız gerekmektedir. Bunlardan birincisi Niğde’yi Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Vadisi haline getirmek, ikincisi ise ilimizin doğal zenginliği olan kalsit madenine katma değer kazandırmaktır. Ülkemizde bulunan kalsit rezervleri ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Resmi raporlara göre Niğde yöresindeki rezervler hem çok zengin, hem çok saf, hem de Türkiye’nin en beyaz kalsitidir. Kalsit, mikronize boyutlarda öğütüldükten sonra ilaç, medikal, boya, kâğıt, plastik vb. birçok sektörde kazandırdığı olumlu özellikler nedeniyle mümkün olduğu kadar fazla kullanım alanı bulan bir hammaddedir.
Kasım 2014’den beri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Niğde İl Temsilciliğini yürütmekteyim. Yaklaşık üç yıldır birçok firmaya gerek kurum müdürleriyle gerekse öğretim üyeleriyle birlikte ziyaretlerde bulundum. Ziyaretlerimizde firmalarımıza yeni ve teknolojik ürün geliştirmelerini, ürün kalitesi veya standartlarını yükseltilmelerini, maliyet düşürücü ve standart yükseltici yeni teknikleri kullanmalarını tavsiye ettim. Firmalara bu hedefleri de üniversite-sanayi işbirlikleri olmadan gerçekleştiremeyeceklerini dolayısı ile üniversiteler ile bir araya gelmelerinin kaçınılmaz olduğunu hep ifade ettim. Son üç yıl içerisinde ilimizde KÜSİ kapsamında 100’den fazla proje yazılmıştır. Bu çerçevede gerek üniversitemizde gerekse firmalarımızda Ar-Ge kültürü gelişmeye başlamıştır. En dikkat çeken firmalardan biri ise madencilik alanında faaliyet gösteren NİĞTAŞ olmuştur. Ar-Ge ve Yenilikçi çalışmalarını büyük bir iştiyakla sürdüren firma, ülkemizde madencilik alanında ilk Ar-Ge Merkezi’ni kurma onurunu da ilimize yaşatmıştır. Niğde’mize hayırlı olsun.
NİĞTAŞ Ar-Ge Merkezinde 20 Araştırmacı, farklı üniversitelerden danışman öğretim üyeleri ile birlikte Ar-Ge ve yenilikçi çalışmalarını yürütmektedir. Son bir yıl içerisinde KÜSİ kapsamında NİĞTAŞ olarak, çok sayıda ulusal proje üretilmiş, farklı kuruluşlar tarafından mali açıdan desteklenen dört proje ile birlikte, firmanın öz kaynakları ile desteklenen birçok proje Ar-Ge merkezinde hayat bulmuştur. NİĞTAŞ Ar-Ge ve yenilikçi çalışmalarını, Ar-Ge Merkezinde çalışan araştırmacıların yanı sıra, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden 3, Hacettepe Üniversitesinden 1, Orta Doğu Teknik Üniversitesinden 1, Afyon Kocatepe Üniversitesinden 2 öğretim üyesinden danışmanlık hizmeti alarak yürütmektedir. Dolayısıyla NİĞTAŞ Yönetim Kurulunun vizyoner yapısı ile bölgemizde bilim, teknoloji ve yeniliğin ekonomik, sosyal ve çevresel sorunların çözümü ve sürdürülebilir gelişimi için anahtar niteliğinde olduğunun farkında olmaları hepimiz için bir şanstır.
Güzel Niğde’miz ve ülkemiz için Ar-Ge ve yenilikçi çalışmaların diğer firmalarımız tarafından da yapılması, ilimizde nice Ar-Ge ve Tasarım merkezlerinin kurulması en büyük dileğimizdir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda