SUBLİMİNAL
Oğuz ÖZDEM

SUBLİMİNAL

Bu içerik 803 kez okundu.

Gizemli ve afili bir kelime.

Bilinç altı gönderme şeklinde telaffuz etmek mümkün ama tam karşılamıyor. Bazı yabancı kelimelerin dilimizde direk karşılığı olmadığı için böyle kabul etmek zorunda kalıyoruz bu da kötü.
Son zamanlarda sıkça duyulan bir kelime ama uygulaması tarih kadar eski. Bilinçaltı hareketlerin yaşama yansıması ya da yansıtılması.
Sıcak savaşta soğuk savaş hazırlığı yani. Çünkü subiliminal mesaj, özelliği bakımında başka bir mesajın, objenin ya da görüntünün içine gömülü olarak verilen mesajdır.
En çok kullanılan alanı da sinemadır. Siz film seyrediyorum zannederken adamlar fark ettirmeden kanınıza giriyor bile. Bunu daha çok dekorlarda, duvar yazılarında veya arka plan dekorlarında yaparlar.
Geçtiğimiz günlerde televizyon dizisi çocuklar duymasında olduğu gibi.
Sinemada film izlerken özellikle geri planda bir mısır patlağı reklamı veya kola reklamı gören kişi 10 dakikalık arada büfenin yolunu tutuyor.
Bir başka metot “yedirme” şeklidir. Aman buna dikkat. Bir afişte, bir reklamda hiç ummadığınız bir detayda saklı olan görüntüdür. Siz farkında olmadan beyninize işle sonra düşünür durursunuz ben bunu nerede gördüm diye.
ÖZELLİKLE ÇİZGİ FİLMLER
Aman diyeyim özellikle çizgi filmler. İnanılmaz subliminal ögelerle dolu çoğu da cinsel içerikli. Hiç aklınıza gelmeyecek çizgi filmlerin içerisinde cinsel içerikli ögeler yer alıyor ve bunu çocuklarımız görüyor. O farkında değil zaten biz de değiliz ama bir süre sonra bir yerlerden patlıyor bu lütfen araştırın göreceksiniz.
Sadece çocuklara mı hayır tabi hepimiz için var bu mesajlar özellikle de dini yönden. Haç işaretleri, Davut yıldızı olarak bilinen İsrail bayrağındaki motif, İncil, dolar, yiyecekler, içecekler, cinsel objeler…
Son zamanlar da özellikle dikkatli olmalısınız terörle alakalı süblime mesajlar.
Burada paranoyak da olmaya gerek yok ama dikkatli olmakta da yarar var.
Örneğin hadi biraz zihninizi yoralım dünden itibaren Galatasaray tribünlerinde başlayan görüntülerin süblime bir özelliği var mı yok mu ?
Ben uzaman değilim anlamıyorum ama bu günden itibaren hemen her kanalda bu konuda tartışmalar olacak ve burada da hepinizin yararlanacağı örnekler filan verilecektir. Bu olay bizi ilgilendirmez belki ama süblime mesajlar nasıl veriliyor, onlardan çocuklarımızı nasıl koruruz, nelere dikkat etmemiz gerekir en azından o konularda fikir sahibi olmamız açısından önemli.
Ya da yıllardır bizi nasıl keklemişler diye hayıflanmamıza sebep olur belki.
Hele hele SİMPSOLAR diye bir çizgi film vardı ya aman kardeşim ne mesajlar vermiş bize, ne mesajlar.
Özellikle gizemli filmler, komedi filmleri, mesaj üzerine mesaj veriyor.
Sadece filmlerde zannetmeyin. Kitaplar, gazeteler, afişler, fotoğraflar, tablolar, bilgisayar görüntüleri vs. vs.
Hele bir tane var ki inanılır gibi değil. Bir çocuk filminde alenen afişte verilmiş bu mesaj iyi mi? Herkes de yemiş işte.
Akıllı olmak lazım kardeşim kimin nerede ne mesaj vereceği hiç belli değil baksanıza.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu

seks shop | seks shop | seks shop | istanbul seks shop | istanbul seks shop | istanbul sex shop | sex toys istanbul